11:51:59 - شنبه 29 دسامبر 2018
آتشکده “خالوخالو” گیلانغرب کاوش باستان‌شناسی می‌شود
آتشکده “خالوخالو” گیلانغرب کاوش باستان‌شناسی می‌شود
رئیس میراث فرهنگی شهرستان گیلانغرب گفت: ظرف هفته های آینده اولین فصل از کاوش باستان شناسی در آتشکده خالوخالو گیلانغرب آغاز می شود.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان گیلانغرب گفت: ظرف هفته های آینده اولین فصل از کاوش باستان شناسی در آتشکده خالوخالو گیلانغرب آغاز می شود.

سیروس ادیب در گفت و گو باخبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، بابیان اینکه این آتشکده در فاصله ۱۵۰۰ متری از شهر گیلانغرب و در داخل زمین های کشاورزی قرار دارد، گفت: آتشکده خالوخالو در مجموعه ای به وسعت ۲۰ هکتار که محل استقرار انسانها از دوره اشکانی تا اسلامی بوده واقع شده است.

وی افزود: باپایان یافتن حکومت ساسانیان و برپایی حکومت اسلامی در ایران، این آتشکده نیز به مانند برخی دیگر از آتشکده های کشور تغییر کاربری پیدا کرد و گویا در دوره سلجوقیان به محلی برای برپایی مراسمات مذهبی تبدیل شده است.

خبر جدید  روند کاهشی قیمت مرغ در بازار کرمانشاه/ قیمت منطقی 10 تا 11 هزار تومان است

رئیس میراث فرهنگی شهرستان گیلانغرب بابیان اینکه درحال حاضر تنها چهار پایه‌ تاق های این بنای تاریخی سالم مانده، عنوان کرد: حدود دومتر از ارتقاع بنا در زیر خاک مدفون است. البته مردم محلی پس از وقوع انقلاب نیز به واسطه پیشینه این مکان در برگزاری مراسم مذهبی در فضای داخل چهارپایه تاق یک گنبد ساختند که در زمان جنگ گنبد فرو ریخت و اکنون بقایای آن وجود دارد.

وی افزود: تاکنون هیچ کاوشی در این آتشکده صورت نگرفته و تمام اطلاعاتی که از آن بدست آورده ایم، حاصل بررسی های مختلف انجام شده است.    

ادیب در ادامه به تقدس و اهمیت دشت گیلانغرب در زمان اشکانیان و ساسانیان اشاره کرد و گفت: دشت گیلانغرب به واسطه روئیدن درخت مورت که از درختان مورد تقدس در دین زرتشت است، از نظر مذهبی مورد توجه واقع بوده و به این دلیل حدود شش آتشکده به فاصله تنها ۱۳ کیلومتر از هم در داخل این دشت ساخته شده است.

خبر جدید  12 مرکز علمی کاربردی کرمانشاه به بخش خصوصی واگذار می‌شوند

وی تاکید کرد: علاوه بر آتشکده خالوخالو، دیگر آتشکده مهم این دشت آتشکده سراب مورت است که در جوار کاخ اربابی ساخته شده و از طریق پلی تاریخی به هم وصل شده اند که در طول زمان این پل از بین رفته است.

به گفته این مسئول طی سنوات گذشته کاوش های باستان شناسی در کاخ اربابی و آتشکده سراب مورت انجام گرفته که منجربه نتایجی و کسب آثاری از دوره اشکانی در این دو بنا شده است.

خبر جدید  قصد ندارم در مسابقات جهانی شرکت کنم

وی آتشکده “تپه خورشید موالی” را از دیگر آتشکده های مهم دشت گیلانغرب دانست که تاکنون روی آن کاوشی انجام نگرفته است.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان گیلانغرب ادامه داد: این آتشکده از جمله آتشکده هایی است که در دوره اسلامی روی آن تغییر کاربری انجام نشده و در فاصله نزدیک آن نیز درختان مورت را می توان مشاهده کرد.    

وی همچنین از آتشکده قلا، چیا ولگه و قدمگاه عباس یا چهارقوله به عنوان دیگر آتشکده های مهم دشت گیلانغرب نام برد.      

انتهای پیام
منبع :: http://kermanshah.isna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه