۱:۰۲:۴۳ - پنج شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷
آتش‌سوزی در منابع طبیعی استان کرمانشاه ۸۲ درصد کاهش یافت
آتش‌سوزی در منابع طبیعی استان کرمانشاه ۸۲ درصد کاهش یافت
مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه گفت: آتش‌سوزی در منابع طبیعی استان کرمانشاه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۲ درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، ماشاالله کولانی در نشست خبری که امروز در سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت:با وجود اینکه پوشش گیاهی در امسال به دلیل بارندگی مناسب بسیار زیاد بود اما آتشسوزیها به حداقل رسید.

کولانی با اشاره به اینکه استان کرمانشاه دارای ۱۷ واحد جنگداری و ۱۴ پاسگاه حفاظتی است، بیان کرد: دو سوم خاک استان کرمانشاه معادل یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار را منابع طبیعی تشکیل میدهد.

مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه با بیان اینکه ۱۴ وزارتخانه و سازمان از طریق منابع طبیعی ارتزاق میشوند، گفت: منابع طبیعی بدون مشارکت مردم هیچ کاری از پیش نمیبرد و مردم در مشکلاتی از جمله اطفای حریق در جنگلها نقش بسزایی دارند.

وی با بیان اینکه منابع طبیعی علاوه بر حفاظت از طبیعت در زمینه گیاهان دارویی نقش مهمی در اشتغالزایی دارد، افزود: حدود ۵۷۰هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۲۰ هزار هکتار مرتع در استان کرمانشاه وجود دارد و نفوذپذیری آب در جنگل ۱۰ برابر خاکهای دیگر است.

مدیرکل منابع طبیعیاستان کرمانشاه با اشاره به اینکه ایجاد پوشش گیاهی مناسب با مشارکت مردم در سرلوحه کار قرار دارد، بیان کرد: امسال از محل صندوق توسعه ملی حدود ۲۰ میلیارد تومان برای جبران عقبماندگیها در حوزه منابع طبیعی تخصیص یافت.

کولانی افزود: این اعتبار در ۱۰ شهرستان و در قالب ۱۴ حوزه در سطح ۱۷۴ هزار هکتار اجرا شد و اکنون به طور میانگین دارای پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصد هستند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه بیان کرد: امسال با کمک بسیج سازندگی ۹۰ نقطه بحرانی از نظر آتشسوزی در استان شناسایی و ۹۰ نفر از افراد بومی نیز به عنوان سربازهای مشارکتی به کار گرفته شد.

وی با اشاره به اینکه مطالعات تفصیلی در حوزه آبخیزداری در قبل از انقلاب حدود ۲۵ هزار هکتار بوده و اکنون به ۷۲۵ هزار هکتار رسیده است، گفت: عملیات آبخیزداری که قبل از انقلاب تحت عنوان حفاظت خاک انجام میشد حدود ۱۰ هزار هکتار بود و اکنون به بیش از ۵۴۰ هزار هکتار رسیده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه اظهار کرد: قبل از انقلاب ۱۴ هزار هکتار از منابع طبیعی دارای اسناد مالکیت بودند و اکنون به یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار رسیده است و بیش از ۹۸ درصد اخذ اسناد شده است.

انتهای پیام /ش


منبع :: https://www.tasnimnews.com
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه