13:13:10 - یکشنبه 23 دسامبر 2018
آموزش در کاهش بیماری های مشترک انسان و حیوان موثر است
آموزش در کاهش بیماری های مشترک انسان و حیوان موثر است
کرمانشاه – ایرنا – رئیس اداره دامپزشکی شهرستان دالاهو از بیماری هاری و بروسلوز به عنوان شایع ترین بیماری های مشترک میان انسان و دام یاد کرد و گفت: آموزش می تواند سهم بسزایی در کاهش موارد ابتلای انسان به این بیماری ها داشته باشد.

به گزارش ایرنا؛ اردلان جمشیدبیگی روز یکشنبه از برگزاری یک کارگاه آموزشی یک روزه برای بهورزان خانه بهداشت روستاهای دالاهو در محل شبکه بهداشت و درمان این شهرستان خبر داد.
وی افزود: در این کارگاه آموزشی ماهیت این ۲ بیماری و راه های انتقال آن در بین جمعیت دامی و انسان و همچنین راه های پیشگیری و کنترل آن بیان شد.
جمشیدبیگی یادآور شد، بیماری های مشترک بین انسان و دام به بیماری هایی اطلاق می شود که بین انسان و حیوانات قابل انتقال است، این بیماری ها به عنوان یک معضل بهداشتی در اکثر کشورهای جهان مطرح است و سالانه مبالغ هنگفتی را به بخش دامپزشکی و بهداشت تحمیل می کند.
این مسئول اضافه کرد: تب مالت یا بروسلوز یکی از رایج ترین و مهم ترین بیماری های مشترک انسان و دام است که از طریق مصرف لبنیات غیرپاستوریزه و مصرف گوشت آلوده خام به انسان انتقال می یابد.
وی ادامه داد: بیماری هاری نیز یک عفونت حاد، کشنده و ویروسی است که مخصوص گوشتخواران اهلی و وحشی است و انسان نیز اغلب از طریق حیوان گزیدگی به آن مبتلا می شود.
جمشیدبیگی ، میزان مرگ و میر این بیماری را صد درصد اعلام کرد.
رییس شبکه دامپزشکی دالاهو ادامه داد: با توجه به نقش آموزش در پیشگیری از این بیماری خواهان همکاری و حمایت مجموعه شبکه بهداشت و درمان در راستای آموزش و اطلاع رسانی به جمعیت هدف و همکاری به هنگام بروز این بیماری هستیم.
شهرستان دالاهو با ۳۷ هزار و ۹۸۵ تن جمعیت در ۱۰۰ کیلومتری غرب کرمانشاه قرار دارد.
۷۴۶۰/۸۰۶۶

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  جاذبه هایی که جان می گیرند
0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه