به گزارش خبرگزاری برنا؛ ثریا شهبازی رئیس هیأت کوهنوردی استان کرمانشاه گفت: در تلاشیم با همگانی کردن آموزش کوهنوردی در کرمانشاه به کاهش حوادث کوهستان استان کمک کنیم.

او از اجرای برنامههای مختلف در راستای پیشگیری از وقوع و کاهش آمار حوادث کوهستان در کرمانشاه باتوجه به استقبال گسترده مردم استان کرمانشاه از این رشته خبر داد و افزود: متاسفانه هر ساله شاهدیم تعدادی از علاقهمندان به کوهنوردی در استان کرمانشاه دچار حوادث کوهستان شده و گاهاً جان خود را هم از دست میدهند.

رئیس هیأت کوهنوردی استان کرمانشاه گفت: اکثر این افراد کسانی هستند که در زمینه کوهنوردی آموزش ندیده و تنها برمبنای علاقهای که به این رشته دارند به کوه میروند.

خبر جدید  تهران و واشنگتن وارد جنگ نخواهند شد/ سپاه بارها نیروهای امریکایی را از مخمصه‌های تروریستی نجات داده است

شهبازی ادامه داد: طبق آمارها بیشترین حوادث کوهستان استان کرمانشاه در روزهای پایانی هفته و در کوههای تاقبستان است، لذا در نظر داریم تا بتوانیم به گونهای برنامهریزی کنیم که زمینه آموزش همگانی کوهنوردی را برای افرادی که در روزهای انتهایی هفته به کوه میروند و سایر افراد علاقهمند فراهم کنیم.

او به افزایش تعداد حوادث کوهستان در فصلهای گرم و سرد سال اشاره کرد و افزود: از ابتدای امسال تاکنون شش دوره کلاسهای آموزش هواشناسی کوهستان را در کرمانشاه برگزار کردهایم که با استقبال بسیار بالایی مواجه شده و خوشبختانه در کاهش تعداد حوادث کوهستان استان کرمانشاه نیز مؤثر بوده است.

خبر جدید  راننده‎ها از حرکات نمایشی در سطح شهر خودداری کنند

رئیس هیأت کوهنوردی استان کرمانشاه با ابراز نگرانی از فعالیت گروهای کوهنوردی فاقد مجوز در استان، گفت: از آنجایی که هر نوع صعود گروهی به کوهستان الزاما باید با اخذ مجوز از هیأت کوهنوردی انجام گیرد، برخی از این گروهها تنها برای کسب درآمد و بدون مجوز اقدام به نامنویسی افراد و انجام صعودهای مختلف میکنند که این موضوع از نظر وقوع حوادث کوهستان خطر آفرین است.

خبر جدید  تنوع قومی و قبیله‌ای و بناهای تاریخی زیادی در استان کرمانشاه وجود دارد

شهبازی ادامه داد: در این راستا از چندی پیش کار ساماندهی این گروهها را در دستورکار قرار داده و تاکنون موفق به شناسایی بیش از ۱۰ گروه شدهایم. همچنین آنها را ملزم کردهایم تا در صعودهایشان حتماً مربی متخصص به همراه داشته باشند. کار شناسایی دیگر گروهها نیز کماکان ادامه دارد.