2:49:47 - دوشنبه 31 دسامبر 2018
اولین محموله داروی« پرامی پکسول» به فروش رفت
اولین محموله داروی« پرامی پکسول» به فروش رفت
کرمانشاه – ایرنا – معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ، از فروش اولین محموله داروی «پرامی پکسول» به ارزش ۱۵۰ میلیون تومان به عنوان یکی از دستاوردهای تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ فرید نجفی روز یکشنبه در مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در سرسرای اجتماعات بیمارستان امام رضا (ع) افزود: تا قبل از تولید داروی پرامی پکسول در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، این دارو از خارج کشور وارد می شد.
قرص پرامی پکسول (Pramipexole) در درمان علائم بیماری پارکینسون و همچنین رفع علایم سندروم پاهای بی قرار (نوعی احساس ناخوشایند در پاها) توسط پزشک تجویز می‌شود. تهوع، سردرد و گیجی برخی از عوارض مصرف قرص پرامی پکسول می‌باشد.
بیماری پارکینسون از بیماری‌های عصبی است که می‌تواند با استفاده از دارو کنترل شود. قرص پرامی پکسول از داروهای مورد استفاده توسط این بیماران است که با نظر پزشک و در دوزهای مختلف تجویز می‌شود.
وی در ادامه همچنین به دریافت GMP تولید دارو نیز توسط دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اشاره کرد و آن را موفقیت بزرگی برای دانشگاه دانست و گفت: تحقیقات و پژوهش ها را در دانشگاه به سمت تولید از جمله در زمینه دارویی سوق می دهیم.
او در ادامه حمایت از هشت طرح فناورانه را از دیگر اقدام های معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه دانست و گفت: از طرح هایی که در زمینه تولید دارو است، حمایت می شود.
او ارتباط هرچه بهتر و بیشتر دانشگاه و صنعت را از اولویت های دانشگاه دانست و تصریح کرد: ما تنها به دنبال تهیه مقاله نیستیم بلکه تحقیقات و پژوهش ها باید منجر به تولید شود.
فعالیت مرکز رشد دانشگاه با ۳۴ شرکت فعال از دیگر محورهای سخنان معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بود که نجفی در این ارتباط نیز گفت: این مرکز برای پنج نفر اشتغال ایجاد کرده است.
به گفته او ، همچنین ۳۱۶ اختراع در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به ثبت رسیده است.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه از کمبود فضای فیزیکی، نبود چارت مستقل برای مراکز تحقیقاتی، عدم اختصاص ردیف مستقل بودجه به مراکز تحقیقاتی و همکاری ضعیف درصد بالایی از اعضای هیات علمی را از جمله مشکلات حوزه تحقیقات و فناوری دانست.
نجفی با اشاره به اینکه جایگاه دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در میان دانشگاه های تیپ ۲ کشور در رتبه نخست است، افزود: این دانشگاه حتی برخی از دانشگاه های تیپ یک را نیز از نظر مقالات علمی و پژوهشی پشت سر گذاشته است.
او تعداد اعضای هیات علمی پژوهشی این دانشگاه را ۱۹ نفر دانست و گفت: این تعداد برای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه قابل قبول است.
وی تعداد مقالات این دانشگاه در سال ۲۰۱۸ را در مجموع ۸۲۶ مقاله ذکر کرد و گفت: در ۲۰۸ مقاله نیز با دانشگاه های بین المللی همکاری داشته ایم.
او بیشترین میزان تبادل علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه را با دانشگاه های آمریکا ذکر کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مسیر ارتقای علمی و پژوهشی قرار گرفته و اکنون جایگاه بسیار خوبی در سطح کشور داریم.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه سخنان خود به اخذ مجوز قطعی ۲ دانشکده در سال جاری اشاره کرد و گفت: مجوز تاسیس پژوهشکده فناوری سلامت و پژوهشکده سلامت توسط وزارت بهداشت صادر شده است.
نجفی جایگاه هر پژوهشکده را از نظر ساختار علمی و اداری معادل یک دانشکده دانست و گفت: راه اندازی یک پژوهشگاه را نیز پیگیری می کنیم که جایگاه هر پژوهشگاه نیز معادل یک دانشگاه است.
وی به اخذ مجوز برای دریافت وام برای ساخت پژوهشگاه اشاره کرد و افزود: برای دریافت ۱۲میلیارد تومان وام مجوز گرفته ایم و با ساخت این پژوهشگاه و راه اندازی پژوهشکده ها، محدودیت های دانشگاه از نظر فضای فیزیکی برطرف می شود.
وی همچنین به مشارکت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در پروژه «ایرانیوم» اشاره کرد و افزود: موافقت نامه خرید دستگاه NGC برای اجرای این پروژه هم اخذ شده است.
وی همچنین به توجه ویژه دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به مقوله پژوهش در میان دانشجویان اشاره کرد و اظهار داشت: دانشجویان این دانشگاه امسال در المپیاد علمی خوش درخشیدند و رتبه اول تحقیقات دانشجویی کشور را از آن خود کردند.
به گفته او به همین دلیل بزرگترین کنگره دانشجویی کشور به دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اختصاص یافته که سال آینده در کرمانشاه برگزار می شود.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه همچنین یکی از برنامه های دانشگاه را ساخت کتابخانه مرکزی اعلام کرد و گفت: حدود هفت هزار مترمربع زمین اختصاص یافته و برآورد می شود ۲۰ میلیارد تومان هزینه ساخت آن شود.
نجفی به نگاه ویژه رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به مقوله پژوهش اشاره کرد و گفت: اعتبارات این حوزه از ۱٫۵ درصد در سال گذشته به ۲ درصد در سال جاری افزایش یافته است.
در سال تحصیلی جدید نزدیک به ۹۰۰ دانشجو به شمار دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اضافه شد.
اکنون با احتساب دانشجویان ورودی جدید، حدود پنج هزار و ۱۶۶ دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مشغول تحصیل هستند.
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هشت دانشکده شامل دانشکده های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و مامایی، بهداشت، تغذیه، پیراپزشکی و دانشکده پرستاری سنقر و کلیایی دارد.
۸۵ رشته تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مقاطع مختلف دایر است که از این تعداد ۱۴ رشته در مقطع PHD (دکترای تخصصی) است و ۲۰ رشته در دستیاری تخصصی، سه رشته دکترای عمومی (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی)، ۲۵ رشته کارشناسی ارشد، ۲۲ رشته کارشناسی و ۲ رشته کاردانی است.
این دانشگاه همچنین ۴۵۳ عضو هیات علمی دارد.
۱۲۰ دانشجوی خارجی نیز در رشته های دکترای عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.
اکنون در مجموع بیش از ۱۰۰ هزار دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی استان کرمانشاه مشغول تحصیل هستند.
۸۰۶۶/۳۰۳۳

خبر جدید  انجام بیش از ۳۰ فعالیت برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه