به گزارش خبرگزاری برنا در کرمانشاه، کیوان کاشفیرئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: مرز سومار از زمان آغاز فعالیت خود به دلیل موقعیت سوق الجیشی که داشت در فاصله کوتاهی با حجم زیادی از مبادلات تجاری، بارها و کامیون مواجه شد به گونهای که در برخی از روزها ۳۰۰ تا ۵۰۰ کامیون در این مرز تردد داشت.

وی ادامه داد: به دلیل برخی از محدودیتهایی که در زیرساختهای این مرز وجود داشت و برای تسریع در روند تخلیه و بارگیری، مجبور شدیم مقداری از فضای تخلیه و بارگیری را به آن سوی مرز و در خاک عراق منتقل کنیم.

عضو هیأت رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه بعد از مدتی طرف عراقی مدعی شد که کارگران بیکار عراقی هم باید از مزیت این مرز بهرهمند شوند، یادآور شد: بر اساس یک قرارداد نانوشته در سمت ایرانی مرز سومار کارگران ایرانی و در سمت عراق نیز سه تا چهار روز در هفته کارگران ایرانی و مابقی روزها کارگران عراقی مشغول به کار شدند.

خبر جدید  هزینه های مربوط به بهداشت کم اما درمان پر هزینه/40درصد بیماران، از فشار خون خود بی اطلاع اند!

کاشفی گفت: به تازگی طرف عراقی اعلام کرد کار تخلیه و بارگیری در سمت عراق باید صرفاً توسط کارگران عراقی انجام شد و این امر باعث نگرانی حدود ۴۰۰ کارگر ایرانی مرز سومار شد.

وی با بیان اینکه این مشکلات باعث شد برای مدتی دپو کالاها را در مرز داشته باشیم، افزود: برای جلوگیری از مشکلات بیشتر اعلام شد که این مرز فعلاً بسته است تا بتوانیم مشکلات پیش آمده را مرتفع کنیم.

خبر جدید  بدلیل عدم بودجه قادر به تیم سازی نیستیم/ بدنبال کسب امتیاز فینال مسابقات جام حذفی هستیم

رئیس اتاق کرمانشاه با اشاره به رایزنیهای اخیر که با حضور مسئولان ایرانی و عراقی انجام شد، اظهار کرد: در تفاهم نامه مکتوب مقرر شد سه روز در هفته در سمت عراق کارگران ایرانی و سه روز نیز کارگران عراقی مشغول به کار باشد.

کاشفی گفت: با حل مشکلات از امروز تردد و مبادلات تجاری در مرز سومار به حالت قبل بازگشته و مشکلی برای حمل و نقل بار و تردد کامیونها وجود ندارد.

او از مرز سومار به عنوان یک مرز مهم استان یاد کرد که به واسطه فاصله کوتاهی که با عراق و بغداد دارد بسیار مورد توجه است و پتانسیل رسمی شدن را دارد.

خبر جدید  توجه به حرکات اصلاحی برای ورزشکار یک ضرورت است

عضو هیأت رئیسه اتاق ایران گفت: نباید اجازه دهیم چنین نابسامانی در این مرز رخ دهد. مرزی که قرار است رسمی شود نباید حتی یک روز هم تعطیل شود. با فراهم شدن زیرساختهای مرزی در استان دیگر شاهد چنین مشکلاتی در مرزهای کرمانشاه و از دست رفتن پتانسیلهای صادراتی استان نباشیم. تا جایی که امکان دارد باید جلوی چنین تعطیلیهایی گرفته شود و حتی به سمت ۲۴ ساعته شدن مرزها حرکت کنیم.