12:41:57 - چهارشنبه 1 مه 2019
با حضور روحانی، بهره برداری از سدهای شرف شاه و جامیشان آغاز شد
با حضور روحانی، بهره برداری از سدهای شرف شاه و جامیشان آغاز شد
کرمانشاه- ایرنا- با حضور رئیس جمهوری عملیات بهره برداری از سدهای شرف شاه گیلانغرب، جامیشان سنقرو کلیایی و بخشی از شبکه های پایین دست تنگه حمام قصرشیرین در استان کرمانشاه روز چهارشنبه از طریق ویدئو کنفرانس آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر حسن روحانی در منطقه ازگله شهرستان ثلاث باباجانی از طریق ویدیو کنفرانس دستور بهره برداری از سدهای جامیشان شهرستان سنقر، سد شرف شاه گیلانغرب و تنگه حمام قصرشیرین را صادر کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمانشاه در مراسم آغاز بهره برداری از این پروژه ها بیان داشت: سد شرف شاه گیلانغرب در پایداری آب شرب منطقه سومار بویژه بخش کشاورزی، بازارچه و صنعت نفت شهر و پرورش ماهی از اهمیت بسزایی برخوردار است.
بهرام درویشی اضافه کرد: سد شرف شاه با اعتبار ۶۰۰ میلیارد تومان ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که ۴۰۰ میلیارد تومان برای احداث مخزن و ۲۰۰ میلیارد تومان برای شبکه های انتقال آب هزینه شد و برای تکمیل پروژه به ۵۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز است.
وی تامین آب شرب جمعیت منطقه سومار نفت شهر، تامین آب آبیاری سه هزار هکتار از اراضی کشاورزی منطقه که اکنون ۷۰ درصد به سیستم آبیاری نوین مجهز شده، تامین آب بازارچه سومار و توسعه پرورش ماهی را از جمله مزیت های این سد برشمرد.
درویشی در ادامه به بهره داری سد جامیشان سنقروکلیایی برای آبیاری اراضی پایین دست اشاره کرد و گفت: تاکنون برای شبکه انتقال آب شرب و کشاورزی این سد ۱۵۱ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و پیش بینی می شود هزار شغل پایدار ایجاد شود.
او ذخیره سازی آب شرب شهر سنقر با توجه به توپوگرافی منطقه را مهم ترین کارکرد سد جامیشان دانست و گفت: پرورش هزار تن ماهی در سال، تولید ۳۰۰ مگاوات برق و جذب گردشگر با توجه به نزدیکی سد جامیشان به شهرستان های سنقر، صحنه و کرمانشاه اهمیت این سد در کنار آبیاری پایدار اراضی کشاورزی را ۲ چندان کرده است.
درویشی در پایان با اشاره به بهره برداری از شبکه های آبیاری پایین دست تنگه حمام قصرشیرین گفت: این طرح نیز برای جلوگیری از هدر رفت آب منطقه گرمسیری و آبیاری پایدار اراضی کشاورزی از اهمیت فراوانی برخوردار است.
۳۲۰۹/۸۰۶۶

خبر جدید  منافع تجاری مرز پرویزخان را نباید دست کم گرفت


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه