19:37:50 - پنج‌شنبه 4 جولای 2019
برای مقابله با گرانی اجاره‌مسکن نیازمند نسخه محلی و آنی هستیم
برای مقابله با گرانی اجاره‌مسکن نیازمند نسخه محلی و آنی هستیم
معاون عمرانی استانداری کرمانشاه گفت: حل مشکل گرانی اجاره بها نیازمند یک نسخه محلی و یک پویش مردمی است.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه گفت: حل مشکل گرانی اجاره بها نیازمند یک نسخه محلی و یک پویش مردمی است.
 به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، مهرداد سالاری در همایش دفاتر بنگاه‌های معاملات ملکی شهر کرمانشاه که امروز( ۱۲ تیر) برگزار شد با اشاره به موضوع گرانی اجاره بها در کرمانشاه که در فصل جابجایی افراد تشدید شده  گفت: این موضوع مستاجران را به عنوان مخاطبان اصلی به شدت تحت تاثیر قرار داده است.
وی ادامه داد: دو گروه شامل بنگاه‌های معاملات ملکی و همچنین سیاستگذاران و دستگاههای تسهیل گر نیز در زمینه امر اجاره بها دخیل هستند و اگر قرار است این معضل را کمرنگ کنیم باید همه این بخش‌ها پای کار بیایند.
معاون امور عمرانی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه سیاست‌هایی در بعد ملی برای مدیریت اجاره بها در حال تدوین است، افزود: این سیاست‌ها زمان‌بر است و ما برای حل این مشکل در استان راهکارهای آنی نیاز داریم تا شاید بتوانیم این راهکار را به کل کشور نیز تسری بدهیم.
 سالاری تنها راهکار این موضوع را ایجاد یک پویش مردمی در داخل استان دانست و عنوان کرد: ما مشابه این پویش های مردمی را در زمینه‌های مختلف داشتیم و مردم این استان سابقه دینی و فرهنگی در این زمینه دارند که نمونه آن را در بحران های مانند سیل و زلزله دیدیم و اکنون زمان آن رسیده که مردم در این بحران اقتصادی نیز پای کار بیایند.
 وی تاکید کرد: از سوی دیگر باید با افرادی که در قیمت گذاری خارج از عرف مسکن اثرگذارند و خصوصا بنگاه‌های املاک متخلف که البته تعداد آنها نیز بسیار کم است برخورد شود.
وی از پلمب بنگاه های متخلف خبر داد  و گفت: این دفاتر مختلف با نصب پلاکارد به مردم معرفی می‌شوند.
  معاون امور عمرانی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه اکثر بنگاههای معاملات ملکی کرمانشاه افراد قانون مدار و باسابقه هستند، یادآور شد: بیشتر تخلفات یا در آژانس های املاک غیرمجاز و یا از سوی دلالان که برخی در برخی از بنگاه ها فعالیت می‌کنند رخ می‌دهد.
 وی معتقد است اگر بنگاه های معاملات املاک اجاره بهای غیر منطقی را از صاحبان ملک نپذیرند آن‌ها نیز بعداز مدتی که ملک هایشان خالی ماند، از قیمت های غیرمتعارف کوتاه می آیند.
در ادامه فضل الله رنجبر فرماندار کرمانشاه نیز با اشاره به شرایطی که در حوزه گرانی اجاره بها در کرمانشاه رخ داده  عنوان کرد: اجاره بها به صورت غیرمتعارف و غیرمنطقی بالا رفته که هیچ سنخیتی با نرخ تورم ندارد.
وی افزود: اگرچه خلأهای قانونی در  زمینه برخورد با گرانی اجاره بها وجود دارد اما بی‌قانونی مطلق نداریم و این خلأها نباید زمینه سواستفاده برخی از افراد را فراهم کند.
 وی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از افرادی که اجاره بهای زیاد برای ملک خود در نظر می‌گیرند تمکن مالی هم دارند اما به اجاره بها به عنوان یک محل درآمد نگاه می‌کنند.
 رنحبر از تاثیرگذاری قابل توجه  بنگاه‌های معاملات ملکی در زمینه معاملات مسکن یاد کرد و افزود: بنگاه‌ها می‌تواند نقش بسزایی در کاهش اجاره مسکن داشته باشند.
 فرماندار کرمانشاه از بنگاه‌های معاملات املاک خواست از صاحبخانه‌هایی که قیمت های غیر متعارف پیشنهاد می‌دهند، ملک نپذیرند تا آنها نیز از مواضع خود کوتاه بیایند.
 وی تاکید کرد: البته مواردی هم به ما گزارش شده که مردم به خصوص در محلات فقیر و حاشیه نشین شهر از اثرگذاری بنگاه‌های معاملات ملکی در گرانی اجاره بها گلایه داشتند.
 فرماندار کرمانشاه خواستار حذف دست دلالان از بنگاه‌های معاملات ملکی هم شد و عنوان کرد: این دلالان نیز تاثیر زیادی در بالا رفتن اجاره بها دارند.
 رنجبر معتقد است اگر مجموع این اقدامات به خوبی صورت گیرد، باید افزایش اجاره بها نسبت به سال گذشته حداکثر ۱۵ تا ۲۰ درصد باشد.
 
انتهای پیام
منبع :: برای مقابله با گرانی اجاره‌مسکن نیازمند نسخه محلی و آنی هستیم

خبر جدید  افزایش 50 درصدی مراجعین به استخرهای کرمانشاه در تابستان
0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه