2:28:55 - جمعه 28 دسامبر 2018
برگزاری نخستین کنفرانس ملی نقش مهندسی عمران در کاهش مخاطرات
برگزاری نخستین کنفرانس ملی نقش مهندسی عمران در کاهش مخاطرات
نخستین کنفرانس ملی نقش مهندسی عمران در کاهش مخاطرات با حضور پژوهشگران برجسته کشور، مقامات ارتش و سپاه و سایر مسئولان به میزبانی دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه و به نقل از روابط عمومی دانشگاه رازی، دکتر محمدابراهیم اعلمی آل آقا رئیس دانشگاه رازی در این کنفرانس اظهار داشت: از سال گذشته تا کنون پنج کنفرانس در خصوص زلزله ازگله-سرپل ذهاب در دانشگاه رازی برگزار شده است.
وی با تأ کید بر اینکه نگاه علمی و دانشی باید بر کارها مترتب شود، افزود: متأسفانه ثبت و ضبط تجارب و نگاه عمیق برای استفاده از ابزار علمی در کنترل آلام چندان مورد توجه قرار نمیگیرد.
دکتر اعلمی آل آقاحاطرنشان کرد: تجربه نشان داده که عزم بشر در کاهش مخاطرات کارساز است و لذا استفاده از تجارب در هنگام بروز بلایای طبیعی تبعات آن را کمتر میکند.
رئیس دانشگاه رازی با ابراز نارضایتی از بی توجهی مسئولان به استفاده از پژوهشهای دانشگاه، گفت: بسیاری از بلایای طبیعی با بی تدبیری رخ میدهد، اما از تجارب و ظرفیتهای علمی استفاده نمیشود.

نبود مدیریت واحد در مقابله با زلزله
در ادامه سردار بهمن ریحانی فرمانده سپاه نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه اظهار داشت: در جریان زلزله ۲۱ آبان ۱۳۹۶، همه دستگاههای اجرایی پای کار آمدند و نیروهای مسلح سپاه و ارتش نیز به نحوی شایسته حضور پیدا کردند و به فرمایش مقام عظمای ولایت کار اثربخشی را انجام دادند.
وی با اشاره به نبود مدیریت واحد در مقابله با زلزله گفت: برای اثربخشی و عمل خوب در این حوادث باید موازی کاری صورت نگیرد و یک مدیریت واحد انجام شود.
فرمانده سپاه نبی اکرم (ص) بر ضرورت آمادگی شبانه روزی دستگاههای خدمات رسان برای مواجهه با بحران اشاره کرد و گفت: دستگاههای خدمات رسان باید شبانه روز آماده باشند، در بحث اسکان موقت زلزله زدگان باید از قبل آمادگی لازم را داشته باشیم نه اینکه بعد از امداد و نجات به فکر بیفتیم.
سردار ریحانی مؤلفه مهم در بروز خسارات زلزله را اغماض، چشم پوشی و روابط ناسالم در نظام ساخت و ساز دانست و اظهار داشت: قوانین محکمی در نظام مهندسی و ساخت و ساز داریم، اما نظارت حداقلی بر این ساخت و سازها اعمال میشود و باعث ایجاد خسارات مالی هزاران میلیاردی میشود.
وی بیان کرد: یکی از کارهای ارزشمند در کمک به مناطق زلزله زده، حضور نیروهای مردمی در قالب اردوهای جهادی بود و حدود ۱۴ هزار نفر جهادگر برای کمک به زلزله زدگان در این منطقه حضور یافتند.
دریافت ۱۲۴ مقاله از ۲۶ دانشگاه و مؤسسه تحقیقاتی داخلی و خارجی
همچنین دکتر مجتبی فتحی دبیر کنفرانس ملی نقش مهندسی عمران در کاهش مخاطرات اظهار داشت: این کنفرانس با تأکید بر بررسی دستاوردهای علمی و مدیریتی زلزله ازگله-سرپلذهاب با محوریت عمران طی امروز و فردا پیگیری میشود. وی بیان کرد: رسالت ما مهندسین ساختن مسکن و پناهگاهی ایمن برای انسان هاست تا در مواقع بحران به آن پناه ببرند نه اینکه در مواقع بحران خود فاجعه آفرین شود.
دکتر فتحی با اشاره به تعامل و همکاری استانداری و سایر دستگاههای اجرایی برای برگزاری این کنفرانس گفت: ۱۲۴ مقاله از ۲۶ دانشگاه و مؤسسه تحقیقاتی داخلی و خارجی به دبیرخانه کنفرانس ارسال شد که در نهایت ۲۷مقاله جهت ارائه و ۵۰ مقاله بهصورت پوستر پذیرفته شد.
وی با اشاره به حضور ۱۰ نفر از پژوهشگران تراز اول کشور و متخصص در علم زلزله شناسی در این کنفرانس گفت: چهار کارگاه تخصصی و ۱۴ شرکت و مجموعه به عنوان نمایندگان اصناف در این کنفرانس دو روزه خواهیم داشت و از ۶ مجموعه کتاب در خصوص زلزله ازگله-سرپل ذهاب رونمایی میشود.
ضرورت بکارگیری فناوری مهندسی نوین در ساخت و سازها
در ادامه امیر فرهاد آریانفر فرمانده قرارگاه منطقهای غرب ارتش اظهار داشت: کلید اصلی مقابله با زلزله بکارگیری ظرفیت مهندسی عمران و الزامات و مبانی این علم در کشور است.
وی با بیان اینکه ارتش از همان دقایقی ابتدایی وقوع زلزله ورود پیدا کرد، افزود: ارتش از انگیزه بالا و روحیه قوی و شناخت مناسب در مواجهه با بحرانها و حوادث غیرمترقبه برخوردار است.
امیر آریانفر نظم دهی سریع، کاهش ناامنی، اجرای طرحهای از پیش تعیین شده در ایجاد امنیت را از مزایای بکارگیری ارتش در بحث حوادث غیرمترقبه دانست و گفت: ایجاد آمادگی قبلی در قالب مانور و آموزشهای همگانی و اصلاح ساختار شهری از راهکارهای مدیریتی در این زمینه است. مهرداد سالاری معاون امور عمرانی استانداری کرمانشاه نیز در ادامه اظهار داشت: دستگاههای خدمات رسان کار ارزشمند و ویژهای در جریان زلزله انجام دادند.
وی از بازسازی کامل ۲۲ هزار و ۲۶۰ واحد مسکونی در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه خبر داد و گفت: تاکنون ۵۵ هزار و ۲۲ واحد تعمیر و مرمت شده است و ان شاءالله سال ۹۸ پایان بازسازی خواهد بود
همچنین در این همایش از کتابهای “خاطره من از زلزله زادگاهم “، “پس از آن شب”، “زلزله کرمانشاه آسیب شناسی و درس آموخته ها” تجارب مدیریت بحران در زلزله استان کرمانشاه”، “گزارش نهایی نشستهای علمی زلزله ۲۱ آبان ماه کرمانشاه” رونمایی شد.
منبع :: http://kermanshah.iribnews.ir

خبر جدید  گوشت‌های عقیقه توزیع می شود
0/5 (0 نقد و بررسی)




بانک پاسارگاد
اخبار ویژه