21:43:20 - شنبه 10 مارس 2018
بنیاد مسکن برای زلزله‌زده‌های کرمانشاه چه کار کرده است؟
بنیاد مسکن برای زلزله‌زده‌های کرمانشاه چه کار کرده است؟
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با حضور در تحریریه پارسینه به سوالات و انتقاداتی که درباره رسیدگی به زلزله زدگان و روند بازسازی مناطق زلزله مطرح است پاسخ داد و وعده داد اسکان دائم روستاییان تا زمستان آینده و در مناطق شهری تا پایان نیمه اول سال ۹۸ انجام شود. شعار سال: بارندگی های هفته

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با حضور در تحریریه پارسینه به سوالات و انتقاداتی که درباره رسیدگی به زلزله زدگان و روند بازسازی مناطق زلزله مطرح است پاسخ داد و وعده داد اسکان دائم روستاییان تا زمستان آینده و در مناطق شهری تا پایان نیمه اول سال ۹۸ انجام شود.

شعار سال: بارندگی های هفته های اخیر در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه سختی هایی را برای مردم به وجود آورد و آب گرفتگی چادرهای امدادی باعث شد تا بسیاری از وسایل افراد زلزله دچار آسیب دیدگی شود. این مساله انتقادات بسیاری را از سوی افکار عمومی به همراه داشت. در کنار این موضوع، مسائل دیگری همچون مقاوم نبودن ساختمان های مسکن مهر، نحوه کمک رسانی به افراد مستاجر، شیوه استفاده از کمک های مردمی، و روند بازسازی مناطق زلزله زده از جمله مهمترین مشکلات و موضوعاتی بودند که در رسانه های جمعی و شبکه های اجتماعی مطرح شدند.

از همین رو، میزبان مهندس علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بودیم تا مشکلات مردم در مناطق زلزله زده را مطرح کند و توضیحات این مقام مسئول را بشنود. با توجه به اهمیت موضوع و نیاز افکار عمومی به اقدامات انجام شده و کاستی های موجود، مشروح این گفتگوی مفصل تقدیم حضور خوانندگان گرامی می شود:

پس از بارندگی های اخیر در مناطق زلزله زده، تصاویری پخش شد که آب وارد چادرهای مردم شده بود. برای شروع بحث، درباره نحوه اسکان افراد زلزله زده و علت مشکلات اخیر لطفا توضیحاتی ارائه بفرمایید.

ما در مورد کمک رسانی اسکان موقت را به عهده گرفتیم. اسکان موقت بعد از مرحله اسکان اضطراری است که به وسیله چادر انجام شد. در اسکان موقت یک مدت زمانی را در یک فضای آرام تری می گذرانند و بعد اسکان دائم است.

اسکان اضطراری به وسیله هلال احمر انجام شد. برای اسکان موقت در ۱۶۰۰ روستاها آمارگیری کردیم و به ازای هر نفر که خانه اش خراب شده بود، در محل خانه خود فرد یک اتاقک ۱۶ متری احداث کردیم که این کار توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) انجام شد. به این ترتیب حدود ۸۲۰۰ کانکس به طور اصولی ساخته شد و این طور نیست که کانکس ها روی تریلی گذاشته شوند و به آنجا منتقل شود. پس از بازسازی هم این کانکس برای خانواده ها می ماند و می توانند از آن استفاده کنند.

اسکان دائم هم در روستاها شروع شده و خیلی خوب پیش می رود. ما ۲۰ هزار واحد تخریب شده داریم که شش هزار واحد آن در شهر است و بقیه در روستا که این فاز یک است. فاز دو جنبه توسعه ای دارد که خانه خراب نشده اما نیاز به بازسازی دارد تا اگر حادثه دیگری افتاد تخریب نشوند.

در حال حاضر در روستاها شش هزار پِی‌کَنی انجام شده، سه هزار فوندانسیون ریخته ایم و ۲۵۰۰ اسکلت هم نصب شده است و فکر می کنم تا اواسط سال آینده اسکان دائم در این روستاها به پایان برسد.

در این ۱۶۰۰ روستا ما با پرداخت وام به مردم که مدیریت هزینه به عهده خود مردم است، متولی اسکان دائم شدیم. ۳۰ میلیون تومان وام و پنج میلیون تومان کمک بلاعوض ارائه شده است، به همراه سیمان رایگان که بنیاد مسکن می دهد و کمک های دیگر برای وسایل منزل که تخریب شده اند، از جمله دو میلیون تومان کمک بلاعوض و ۱۰ میلیون تومان وام برای خرید وسایل منزل.

در مورد شهر سرپل ذهاب چون جایی وجود نداشت که این برنامه را در زمین خودشان اجرا کنیم، زمین های بایر یا پارک هایی را از شهرداری اجازه گرفتیم که در آنجا این کار را انجام دهیم. با کمک ارتش ۲۰۰۰ کانکس ساختیم، هزار کانکس هم بردیم. ولی یک تعدادی هم بودند که از خودشان سوال کردیم آیا پول کانکس را می خواهید یا ما برای شما نصب کنیم که ۴۵۰۰ مورد هم پول پرداخت کردیم.

در شهر هم مشکل اساسی حل شده است. مع الوصف ما از گروهی از اساتید دانشگاه علوم اجتماعی دانشگاه تهران درخواست کردیم چراغ راهنمای ما باشند. در کنار آنها ستاد قم (بنیاد مسکن استان قم) را گذاشتیم تا مشکلات ریز و درشت مردم را بررسی کنند. ما که در زندگی آنها نیستیم بعضی مشکلات را نمی فهمیم. گفتیم اگر کسی مشکلاتی دارد به شما بگوید و شما به ما انتقال بدهید و این کمبودهای موردی را هم رفع کنیم.

در مورد بارندگی هم به کانکس هایی لطمه خورد که خود مردم و خیرین جایی گذاشته بودند که زیرسازی نداشت یا چادرهایی که خود مردم نصب کرده بودند. تعداد بسیار محدودی از این موارد را آب گرفت ولی کانکس هایی که زیرسازی کرده بودیم سالم باقی مانده بودند.

اسکان دائم زلزله‌زده‌های کرمانشاه تا مهر ماه ۹۸ تمام می‌شود

در مورد اسکان دائم شهر به تعمیری ها اولویت دادیم. در شهر ۱۱ هزار واحد تعمیراتی و ۵ هزار واحد بازسازی داریم. وام و کمک بلاعوض تعمیری ها اغلب پرداخت شده است، به غیر از ۵۰۰-۶۰۰ واحد که مقاوم سازی می خواهد، و وام و کمک بلاعوض را تا سقف بازسازی کامل – با فرض این که خانه کاملا تخریب شده- که وام ۴۰ میلیون و بلاعوض شش میلیون تومان است برای آنها قرار دادیم. برای بازسازی بقیه به تعمیرات اولویت دادیم که زودتر به دست بیاید و مردم در خانه هایشان ساکن شوند.

تعمیرات هم به خوبی شکل گرفته و الان مشکلی نداریم. در مورد احداث پنج هزار واحد در سرپل ذهاب اولین مرحله این است که جواز ساختمانی می خواهد. شهرداری باید جواز بدهد، نظام مهندسی باید طراحی کند. الان افراد معرفی می شوند به شهرداری و پروانه می گیرند و ۲۰۰-۳۰۰ واحد هم پروانه گرفته اند و اسکان دائمی آنها هم شروع شده است.

بیشتر انتقاداتی که مطرح می شوند مربوط به اسکان موقت است و این که عده ای پول نقد گرفته اند و این خودش یک معضلی شده و گفته می شود برخی افراد پول را گرفته اند و کاری نکرده اند. آیا در موارد قبلی زلزله تجربه ای مشابه نداشتیم که این بار این کار را انجام ندهیم؟ آیا مطالعه و استفاده از اساتید دانشگاه نباید قبل از زلزله انجام شود؟

پرداخت پول و تامین اسکان موقت توسط خود مردم هم به اندازه کافی مدافع دارد. عده ای ترجیح دادند دو سه ماهی را در چادر بمانند، چرا که آنجا هم گرمسیری است و از یکی دو ماه دیگر به سمت هوای گرم می رویم و اتفاقا هوای گرم طاقت فرساست و شاید در کانکس ها نشود زندگی کرد. برخی این قضیه را خوانده بودند و خودشان گفته بودند پول نقد بگیرند و اکثریت هم راضی هستند، اما برخی هم ممکن است هر دو را بخواهند.

ما مردم را مختار گذاشته بودیم. تحت فشار افکار عمومی هم بودیم که پول را به خودشان بدهید تصمیم بگیرند.

فکر می کنید مبلغ پنج میلیون تومان برای بازسازی کفاف می دهد؟

بازسازی ۴۰ میلیون تومان است و پنج میلیون تومان کمک بلاعوض به ازای هر واحد. یعنی اگر خانه سه واحد است ما سه وام می دهیم، حتی اگر مالک یکی باشد. مثلا چهار طبقه ساخته باشد، چهار تا وام می گیرد یا زیرزمین داشته باشد یک وام جداگانه برای آن می گیرد. این رقم قابل توجهی است که خانه را در حد سفت کاری و نازک کاری می شود تکمیل کرد.

مسئله دیگر در مورد مستاجرها بود که گفته می شد نه چادر گرفته اند و نه کانکس، چرا که گفته می شد اصلا خانه ای نداشته اند که بخواهد خراب شود، اما به هرحال نیاز به سرپناهی دارند. آیا برای این افراد فکری شده است؟

مستاجرین مانند مالکان در مرحله اسکان موقت یا پول نقد می گیرند یا کانکس. اکثرا هم پول نقد گرفتند و اگر نگرفتند مراجعه کنند، کد ملی شان را در سیستم وارد می کنیم و اگر از قلم افتاده باشد جبران می کنیم.

برای اسکان دائم آن ها، پول تعمیرات یا احداث خانه را به مالک می دهیم. یعنی ظرفیت قبل از زلزله را به وجود می آوریم. مضافا بر این که اگر زلزله زده مستاجر بتواند زمین تهیه کند، ما از همین وام ۴۰ میلیون تومانی به آنها می دهیم. اما من ترجیح می دهم ظرفیت استیجار را از شهر نگیریم، چرا که اقتصاد اجاره مهم است و تعداد زیادی هستند که طبقه دوم و سوم زندگی می کنند و مالک این سه طبقه را به امید آنکه بتواند اجاره بگیرد بازسازی می کند و اگر اقتصاد اجاره از بین برود مردم ضرر می کنند.

در مورد پول هایی که توسط چهره های شناخته شده جمع شده است هم حرف و حدیث زیاد است. این که محل هزینه این پول ها کجا باشد مشخص نیست. آیا هماهنگی انجام شده برای مشخص شدن مسیر هزینه کرد این کمک ها؟

ما همواره گفته ایم چشمداشتی به کمک مردم نداریم، اما توصیه کردیم اگر می خواهید کمک ها حیف و میل نشود با ما مشورت کنید و خودتان پول را مدیریت کنید تا اگر چیزی داده می شود یکنواخت باشد، ولی استقبالی از این مساله نشد.

آیا بنیاد مسکن قصد ندارد پیش قدم شود؟

ما پیش قدم شدیم و مقام معظم رهبری هم کمک هایشان را به حساب ۱۰۰ واریز کردند. یک مبالغ محدودی هم از ناحیه خیرین به ما پرداخت شده، اما اصولا اطلاعی نداریم که این افراد می خواهند چه کار کنند. ما از آن ها می خواهیم بیایند و با ما مشورت کنند.

تصاویر پخش شده در شبکه های اجتماعی نشان می داد که مسکن مهر خیلی بیشتر از خانه هایی که خود مردم ساخته بودند تخریب شده بود. چرا این طرح که قرار بود باری از دوش قشر مستضعف بردارد حالا خودش به باری روی شانه آنها تبدیل شده است؟

این که چرا این طور شده در حال انجام کار کارشناسی هستیم که متولی آن وزارت مسکن و شهرسازی است. آنچه به ما مربوط می شود بازسازی است. اکثر این خانه ها تعمیراتی هستند و ما وام تعمیراتی و بلاعوض به آنها می دهیم و اگر احداثی است، که خوشبختانه خیلی کم است، به آن ها وام احداثی می دهیم.

اسکان دائم زلزله‌زده‌های کرمانشاه تا مهر ماه ۹۸ تمام می‌شود

در حال حاضر برای مسکن مهر مشاور گرفته ایم و طرح بهسازی داده شده است. دیوارهای جانبی ساختمان ها برداشته شده، پیمانکار انتخاب شده و به زودی کارش را آغاز می کند و امیدواریم زودتر از بقیه آماده شود.

در ابتدای گفتگو فرمودید که اسکان کامل روستاییان سال آینده انجام می شود. درست است؟

بله تا سر زمستان [سال آینده] تمام می شود.

یعنی نهایتا تا انتهای سال ۹۷ هیچ روستایی نداریم که داخل کانکس یا چادر زندگی کند، حتی به این بهانه که میل خودشان بوده است؟

انشالله که این طور است. البته ما سعی می کنیم مردم را وسط بکشانیم چرا که بهتر است مردم خودشان خانه هایشان را بسازند، اما ساز و کارهایی را در نظر گرفته ایم که به مردم کمک کنیم و اگر نتوانند خودشان بسازند، ما به وکالت از طرف آنها می سازیم. سعی می کنیم ما و مردم دست به دست هم بدهیم و خانه های روستایی را در فاز یک تمام کنیم. آن که جنبه توسعه ای دارد، یعنی زلزله آن را خراب نکرده اما مالک می خواهد در حالت عادی آن را خراب کرده و بسازد می تواند به تدریج انجام شود.

من قول می دهم ۱۲-۱۳ هزار تا خانه روستایی را تا زمستان آینده تمام کنیم.

۶۰۰۰ واحد مناطق شهری چطور؟

منازل شهری کمی پیچیده تر است چرا که جواز ساختمانی و نقشه نظام مهندسی می خواهد. بعضی از آن ها چند طبقه اند و زمان بیشتری می برند. ما سعی می کنیم آن هایی را که یک طبقه هستند، طبقه اول را تا آخر سال آینده سقف بزنیم که اسکان موقت را به خود ساختمان منتقل کنند. آن هایی که طبقات بیشتری می سازند طبیعی است که تا پایان نیمه اول سال ۹۸ طول خواهد کشید.

نماینده های مجلس انتقادات فراوانی داشته اند. مثلا آقای نادری، نماینده پاوه، گفته اند بنیاد مسکن قایق بفرستد بهتر است، یا آقای تجری، نماینده سرپل ذهاب، گفته اند بنیاد مسکن باندبازی در مناطق زلزله زده راه انداخته است. آیا شما نشستی با نمایندگان ندارید که آن ها مشکل مردم را به شما منتقل کنند و شما کارها را توضیح بدهید.

ما حداقل با همین دو نفری که نام بردید هفته گذشته در کرمانشاه جلسه داشتیم و برنامه هایی را که داشتیم برایشان گفتیم و مشکلی نمی بینم. طبیعی است وقتی که به منطقه آمدند و توجیه شدند شاید نظرشان فرق کرده باشد. باید از خودشان بپرسید. حداقل از ناحیه ما توضیحات لازم ارائه شده است.

بعد از این باز هم در کشور زمین لرزه خواهیم داشت؛ آیا در زلزله های بعدی مشکلات کنونی هست یا درس لازم گرفته شده است؟

امیدواریم که نحوه خدمات رسانیمان را فرموله کنیم. یعنی مردم قبل از زلزله بدانند که در حین زلزله و بعد از آن چه چیزی گیرشان می آید و خودشان را برای آن شرایط آماده کنند. نه این که زلزله بیاید و همه وارد صحنه شویم و بخواهیم امداد رسانی کنیم.

البته خوشبختانه این نقطه مثبت جامعه ماست که همه می خواهند به فردی که زمین افتاده است کمک کنند و در این نوع کمک رسانی ها این چیزها هم هست. از روزی که آقا تشریف آوردند آنجا هم این احساس را پیدا کردند که همه اقشار از نظامیان تا مردم حضور پیدا کرده اند تا این حادثه را جبران کنند و این کمک رسانی تبدیل به یک حماسه شد.

اگر حرف ناگفته ای دارید بفرمایید.

من خواهشم این است که رسانه ها اگر نقصی می بینند یا کمبودی می بینند، که وجود هم دارد ، قبل از این که بزرگنمایی کنند و منتشر کنند با خود ما در میان بگذارند. ما در آنجا ستاد داریم و مسئولین هستند. بیایند مطرح کنند، فردی را همراه آنها مسئول می کنیم که به درد مردم برسند. سعی نکنیم چیزهای کوچک را خیلی بزرگ کنیم. ولی به هرحال من اقرار می کنم که کمبود هست و مقصر آن حتما ما هستیم.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری تحلیلی پارسینه، تاریخ انتشار ۱۵ اسفند ۹۶، کد مطلب: ۴۱۵۵۴۱، www.parsine.com

خبر جدید  چهار واحد مسکونی تهیه و توزیع مواد مخدر در نودشه پاوه پلمب شد
0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه