13:08:22 - شنبه 29 دسامبر 2018
تفکر صنعتی از پژوهش ثروت می سازد
تفکر صنعتی از پژوهش ثروت می سازد
کرمانشاه – ایرنا – پژوهش های دانشگاهی زمانی موثرند که علاوه بر بنیادی بودن، دانش تخصصی خود را در تولیدات صنعتی به کار گیرند تا به سرنوشت رهاشدگی و خاک خوردگی دچار نشوند که تحقق این هدف حمایت و آگاهی می خواهد و شرایط ویژه ای دارد.

به گزارش ایرنا، سالهاست که از ارتباط صنعت و دانشگاه به عنوان حلقه مفقوده تجاری سازی و راهکاری برای خلق ثروت از دانش یاد می شود.
پژوهشی که توسط یک صاحب اندیشه، خلق می شود برای عاقبت خوش به نظام تشویقی استاندارد نیاز دارد، باید بازار پسند بوده و قابلیت تجاری سازی داشته باشد به گونه ای که صنعت و بازار را به سمت خود جذب کند.
از همین رو به دلیل اهمیت بالای پژوهش و فناوری در هفته گذشته ۵۱ پژوهشگر برتر شامل ۴۰ پژوهشگر از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی استان کرمانشاه و ۱۱ پژوهشگر از دستگاه‌های اجرایی استان مورد تقدیر قرار گرفتند وهمچنین از ۹ فناور برتر نیز تقدیر به عمل آمد.
با توجه به اینکه اشتغال و کاهش بیکاری در صدر مطالبات مردمی استان کرمانشاه قرار گرفته و با این هدف که یک پژوهش در چه صورتی کاربردی می شود و می تواند اشتغال و ثروت بیافریند به گفت و گو با چند تن از این پژوهشگران و فناوران پرداخته ایم.
«ناهید شاه آبادی» عضو هیات علمی دانشگاه رازی و یکی از پژوهشگران برتر سال جاری است که توانسته در زمینه انتشار مقالات متعدد در بخش شیمی معدنی و دارویی که زمینه ساز تحقیقات جدیدی در کشور است، موفقیت کسب کند.
تحقیق در زمینه دارو بر پایه فلزات و نانو ساختار برنامه ریزی های پژوهشی و محور اصلی تحقیقات این بانوی کرمانشاهی است.

** برنامه ریزی های پژوهشی هماهنگ نیست
وی در گفت و گو با ایرنا، در زمینه موانعی که یک پژوهش برای کاربردی شدن و تجاری سازی با آن مواجه است، گفت: امروزه توجه به تجاری سازی تحقیقات دانشگاهی، کارآفرینی دانشگاهی و ارتباط دانشگاه و صنعت به صورت چشمگیری افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه همکاری صنعت و دانشگاه موجب استفاده جامعه از فرصت های موجود در دانشگاه می شود، گفت: این بدیهی است که دانشگاه ها زمانی در مسیر خدمت به توسعه و پیشرفت کشور قرار می گیرند که علاوه بر انجام تحقیقات بنیادی، دانش تخصص خود را در تولیدات صنعتی به کار گرفته و در راه رفع معضلات جامعه قدم های مهمی بردارند.
شاه آبادی معتقد است، با نگاهی به کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه متوجه می شویم که همکاری بین دانشگاهها و صنعت، ساختار و نظام قانونمند و رسمی دارد اما در کشور ما برنامه ریزی های پژوهشی، هماهنگ و همه جانبه صورت نمی گیرد و این نکته مهم که صنعت همان بستر واقعی ارتباط دهنده پژوهش و اقتصاد است به طرز پیچیده ای فراموش شده است.
شاه آبادی ادامه داد: قبل از اینکه به مقوله صنعت در کشور بپردازیم لازم است که ابتدا به مشکلات و معضلات موجود در دانشگاه ها بپردازیم.
او اضافه کرد: چالش های مهم در توسعه فناوری وعدم تجاری سازی محصولات به سیاست گذاری پژوهش در دانشگاه ها، نظام های تشویقی پژوهشی، زیرساخت های حمایتی از پژوهشگران و نحوه ارزیابی نتایج پژوهش وابسته است.

** سیاست گذاری های متعدد در مسیر پژوهش
این عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه از تعداد بالای مراکز سیاست گذاری به عنوان یکی از چالش ها یاد کرد که خود موجب بسیاری از کارکردهای ناقص است.
شاه آبادی ادامه داد: از طرف دیگر تعداد زیادی از مراکز و موسسات آموزش و پژوهش در سازمان ها و وزارتخانه ها وجود دارد که خود نیز علامت سوال بزرگی ایجاد کرده که مهم ترین ضرر آن صرف منابع و تکرار برخی مکررات در برخی امور است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: در همین مقوله سیاستگذاری ها، علاوه بر آموزش عالی کشور نوع نظام سیاستگذاری بخش صنعت و اقتصاد بسیار مهم است و شاید عامل اصلی عدم استفاده صنعت از پژوهش های دانشگاهی به این موضوع مهم برگردد.
وی افزود: در واقع در نظام اقتصادی و صنعتی که برپایه انحصار وعدم رقابت شکل گرفته نمی توان انتظار بهره گیری از یافته های دانشگاهی را داشت.

خبر جدید  حماسه 9 دی حاصل بصیرت و آگاهی ملت ایران است

** تحقیق در سایه رقابت پیشرفت می کند
شاه آبادی معتقد است، در واقع مشکل اصلی نه به دانشگاه بلکه به وضعیت صنایع کشور باز می گردد که اگر واضح تر بیان کنیم صنایع باید در کشور ما واقعی باشند، صنایع واقعی یعنی صنایعی که محصولات رقابتی و صادرات محور تولید کنند و صاحبان این صنایع برای ارتقا کیفیت محصول خود و رفع معضلات در عرصه رقابت خود بخود به پژوهشگران در دانشگاه مراجعه کرده و حاضر باشند تا با پرداخت هر هزینه ای مشکلات خود را رفع کنند و محصولات باکیفیت تر تولید کنند.
این عضو هیات علمی دانشگاه رازی ادامه داد: به همین سادگی ارتباط صنعت و دانشگاه برقرار می شود و جامعه می تواند از تحقیقات و پژوهش های دانشگاهی استفاده کنند پس به راحتی می توان گفت که تحقیق در سایه رقابت پیشرفت می کند و عدم وجود رقابت و تضمین سودهای طولانی مدت شرکت هایی که به صورت انحصاری به تولید واردات کالا و خدمات می پردازند دلیلی برای صرف هزینه برای پژوهش را ندارند.

** تراژدی پژوهش
این پژوهشگر برتر سال ادامه داد: این در حالی است که در دنیای رقابت آزاد شرکت ها برای رسیدن به نوآوری مجبور هستند مخارج زیادی را در واحدهای تحقیق و توسعه هزینه کنند تا محصولات جدید با کیفیت بالاتر و قیمت پایین تر ارائه کرده و در مسابقه رقابت باقی بمانند به همین دلیل سازمانها و شرکت ها به دنبال محققان با تجربه و خلاق رفته و با عقد قراردادهای کلان آنها را جذب کرده و از پژوهش ها و تحقیقات آنها استفاده می کنند اما متاسفانه امروز در کشور این گفتمان ایجاد شده که پژوهشگران باید برای تامین هزینه های تحقیق به سازمان های مختلف مراجعه کنند و مدیران سازمان را قانع کنند که هزینه تحقیق را تقبل کنند که بسیار غم انگیز است.
وی معتقد است، صنعت و قوانین واقعی و محکم در صادرات نقش اساسی و کلیدی در کاربرد پژوهش در کشور را دارد، در اینجا لازم می بینم به عنوان یک پژوهشگر این گلایه را از سیاستگذاران و مسئولان داشته باشم که نباید به صورت یک جانبه به دانشگاه تاخت و آن را ناکارآمد جلوه داد و یا همه مشکلات صنعت و جامعه را به دانشگاه ارتباط داد.
شاه آبادی اضافه کرد، در شرایط فعلی یکی از نهادهایی که تا حدودی توانسته در انجام وظایف محوله موفق باشد نهاد علم و دانشگاه است که مجال ارائه آمار نیست.

** نظام تشویقی پژوهش ضعف دارد
وی خاطرنشان کرد، در مورد سایر ابعادی که مطرح کرده ام بر نظام تشویقی پژوهش ها نیز نقدهای جدی وارد است به عنوان مثال آیین نامه ارتقا اعضای هیات علمی و سایر آیین نامه ها و نگاه یکسان به همه دانشگاه ها و موسسات در مناطق محروم، مشکلات جدی را ایجاد کرده است، چرا که امکانات در مناطق محروم و دانشگاه ها قابل مقایسه با شهرهای بزرگ نیست و با این بستر ضعیف انجام تحقیقات کاربردی و اثرگذار بسیار مشکل ساز است.
شاه آبادی اضافه کرد: با وجود ادعاهای زیاد که در زمینه پژوهش صورت می گیرد هنوز پژوهش در بخش دولتی و خصوصی در اولویت نیست و تا زمانیکه این فرهنگ نهادینه نشود در سطح کلان و به صورت نظام مند به آن توجه نمی شود.
مجید محتشم، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان و یکی از فناوران برتر سال ۹۷ است که از زمان فعالیت وی در پارک علم و فناوری کرمانشاه، پنج سال است که می گذرد.
وی در سال جاری دفتر فروش خود را در شهر تهران افتتاح کرد و موفق به تولید پرتال سازمانی به نام پرتال رایان شد که در سطح کشور رقیب جدی محصولات مطرح به حساب می آید.
سامانه هوشمند علیم برای تشخیص و‌ شناسایی چهره افراد در تصاویر و ویدئو و همچنین سامانه رایان مدیا برای مدیریت یکپارچه شبکه های اجتماعی از دیگر محصولات شرکت وی است.

خبر جدید  جوانان و نخبگان سرمایه های اصلی کشور هستند

** پژوهش بازارپسند باشد
وی در گفت و گو با ایرنا در خصوص چالش های موجود برای تجاری شدن یک پژوهش گفت: در ابتدا پژوهش باید پتانسیل تجاری شدن را داشته باشد، یعنی بازار آن را بپذیرد، موارد بسیاری وجود دارد که هم اکنون بازار تمایلی به پذیرش آن ندارد هرچند ممکن است ظرف چند سال آینده شرایط پذیرش آن مهیا شود که تا آن زمان باید صبر کرد، اما فرض را بر این می گذاریم که پژوهش کاربردی، قابل رقابت، نو‌آور و بازارپسند است.

** مهم ترین عاملی که از پژوهش ثروت می سازد
محتشم ادامه داد: با توجه به تجربه شخصی، مهمترین عواملی که منجر به موفقیت یک پژوهش مناسب از ایده تا فروش می شود شامل مدت زمان حساب شده برای تولید محصول، تیم فنی مجرب، پایستگی و تمرکز تیم و پرهیز از پرداختن به پروژه های دیگر، تامین سرمایه کافی برای آسودگی خاطر تیم برای ادامه همکاری، پیشروی در تولید با کسب نظر حداقل ۲ مشتری بالقوه و بازنگری مداوم معیارهای مشتریان در محصول و در پایان فرآیند بازاریابی، تبلیغات، خدمات پس از فروش، پشتیبانی و ارتباط با مشتریان بالفعل است.
وی ادامه داد: اگر هر یک از موارد گفته شده به نحو مطلوب اجرا نشود مشکل جدی در مسیر موفقیت بوجود آمده و حتی منجر به شکست خواهد شد.
وی که در زمینه مهندسی نرم افزار تحصیل کرده است، افزود: به طور‌ خلاصه دانشگاه های ما باید صنعتی فکر و عمل کنند، یعنی دروس ارائه شده پایه ای هستند و صرفا با یادگیری کامل آن هم نمی توان نیاز بازار را رفع کرد، پس نیازمند دروسی مطابق با دانش روز هستیم که بایستی به صورت کارشناسی راه حل مناسبی برای آن یافت.

** دانش به روز شود
وی ادامه داد: در وحله بعد، دانش برخی اساتید به روز نیست، فناوری با سرعت بسیار زیادی رو‌ به رشد و‌ تغییر است بطوریکه هر‌ یک‌ یا ۲ سال بایستی مجدد فناوری های جدید را آموخت یا بروز‌ کرد.
این فناور برتر سال ادامه داد: نباید تمرکز اساتید در پایان نامه ها بر مباحث صرفا علمی پیچیده باشد تا کاربرد بودن به حاشیه رود. موارد زیادی دیده شده که کاملا کاربردی و قابل تجاری سازی است اما اساتید به علت ساده بودن بنیان علمی، آن را نمی پذیرند و یا مواردی که پتانسیل تجاری سازی را دارند اما بسیار سطحی تولید شده و در محیط های آزمایشی مورد بررسی قرارگرفته اند و برای استفاده در محیط واقعی نیاز به تلاش چندین برابری برای ارتقا دارند باید بررسی شود.

خبر جدید  تولیدات پتروشیمی استان های غربی به عراق صادر شود

** پژوهش کاربردی، حلال مشکلات کشور می شود
در ادامه دبیرکمیته علمی تجلیل از پژوهشگران دانشگاه رازی کرمانشاه در گفت و گو با ایرنا، در پاسخ به این سوال که در سال جاری پژوهشگران برتر برچه اساسی انتخاب شده اند، گفت: براساس شاخص های مورد نظر از ۲ جهت مورد بررسی قرار گرفته اند که بعد اول براساس مقالات علمی بوده و افراد برای ورود به لیست پژوهشگران باید حداقل دارای یک مقاله علمی باشند که در آن نویسندگی نخست را برعهده داشته باشند، که براساس امتیاز، ممیزی می شدند.
یاسر شهبازی ادامه داد: برای اینکه بحث فناوری نادیده گرفته نشود یکی دیگر از شاخص هایی که مورد نظر قرار گرفت این بود که هرکدام از افراد داوطلب برای ورود به این رقابت، یک طرح پژوهشی پایان یافته ارائه دهند که سپس امتیازبندی شد.
وی اظهار داشت: در سال های اخیر سیاست های کلان وزارتی و سیاست های مدیریت ارشد استان و دانشگاه ها به سمت و سویی بوده تا صرفا از پژوهش محض و پژوهش در مرزهای دانش تنها به عنوان هدف نهایی قلمداد نشود، دانشگاه ها برای بسیاری از مشکلات پای کار آمده اند و با تشکیل تیم های پژوهشی تصمیماتی در نظر گرفته شده تا دانشگاه از پژوهش های بنیادی به سمت پژوهش های کاربردی حرکت کند و گمان می رود در سال های آتی بسیاری از پژوهش ها حلال مشکلات کشور خواهد بود.

** تسهیلات به پژوهش های بازارپسند تعلق می گیرد
همانطور که معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه در حاشیه برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار دانشگاه رازی کرمانشاه از علاقه مندی خود به همراه مدیریت ارشد استان خبر داد و افزود: تمایل داریم تا همواره تسهیلات ارزان قیمت را در اختیار شرکت های مبتنی بر دانش و دانش بنیان قرار دهیم با این معیار که بازاری برای مدل مطالعه شده این شرکت ها، وجود داشته باشد.

** گردش مالی شرکت های دانش بنیان افزایش یابد
هدایت حاتمی افزود: دانش به همراه نوآوری می تواند فرد را کارآفرین کند، مقوله کارآفرینی الزاما به فن آوری پیچیده نیاز ندارد و باید از هر فرصتی برای کاهش بیکاری و اشتغالزایی کوشید.
وی با تاکید براینکه دانشگاه های معتبر دنیا نسل کارآفرین تربیت می کنند، به نقش بالای اساتید و دانشگاه ها و پژوهش ها اشاره کرد.
وی از نقدینگی به عنوان مشکل شرکت های دانش بنیان یاد کرد و تاکید کرد که با تلاش برای کاهش مشکلات باید تا سال ۹۸ ، به میزان ۱۰۰ شرکت دانش بنیان در استان ایجاد شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه با تاکید براینکه تقویت مراکز رشد و پارک علم و فناوری استان در دست کار است، افزود: باید با هماهنگی و همدلی و داشتن برنامه ای منسجم ایده ها را پرورش دهیم، شرکت های دانش بنیان را بزرگ کنیم و در مسیر ثروت آفرینی قرار بگیرند.
گزارش از زهره کریم زاده
۷۴۶۰/۸۰۶۶

منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد

دایکان | dayikan

دایکان | dayikan

اخبار ویژه