به گزارش خبرگزاری برنا؛ مهرداد سالاری معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی در استان نیاز به تقویت دارد.

او افزود: بحث گردشگری و صنعت توریسم بحثی است که درآمد عمده کشورهایی که این قابلیت را دارند به خود اختصاص داده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه گفت: به دلیل وابستگی به درآمدهای نفتی مدتی این صنعت در ایران مغفول ماند، اما خوشبختانه با تلاشهای صورت گرفته در سالهای اخیر شاهد پیشرفتهای قابل توجهی در این راستا هستیم.

سالاری ادامه داد: به دنبال این هستیم که از قابلیتهای میراث فرهنگی استفاده کنیم که محدودیت و ابزاری برای محدود کردن توسعه نشود.

او ضوابط و دستورالعملهای میراث فرهنگی را ضوابط محکمی ذکر کرد و افزود: اما این ضوابط یک ضعف عمده دارد و آن بومی نکردن دستورالمعلهاست.

خبر جدید  صنایع سیمان سامان سه سال صنعت سبز کشور شد

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه گفت: در همه جای دنیا از آثار و امکانات بخش گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی استفاده بهینه میکنند و به چشم یک محدودیت به آن نگاه نمیکنند.

سالاری ادامه داد: در کل دنیا ابنیه تاریخی با امکان دسترسی برای هر مخاطبی با هر دیدگاهی وجود دارد، اما ما یک خط و مرزهای محکمی دور آنها کشیدیم که گاهی ضرورت دارد در محل دیده شود.

او افزود: گاهی ضوابطی که برای کل کشور در نظر میگیرند شاید در استان دیگری جوابگو باشد و در استان کرمانشاه این طور نباشد بنابراین در این ضوابط گاهی اجازه و اختیاراتی به مدیر استانی داده شود که بتواند با توجه به نوع نیاز مردم ضوابط را تغییر یا تشدید کند.

خبر جدید  ضابطه بافت تاریخی محافظه کارانه است که باید اصلاح شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه گفت: ابنیه تاریخی نباید در صندوقچه محصور شود بلکه باید مورد استفاده مردم قرار بگیرد و اگر نیاز به مرمت و بازسازی دارد برای آن تلاش کنیم.

سالاری ادامه داد: تنوع قومی و قبیلهای و بناهای تاریخی زیادی در استان کرمانشاه وجود دارد و باید بتوانیم مسیرهای گردشگری جدیدی برای آنها تعریف کنیم.

او افزود: انجام زیرساختهای گردشگری با توجه به محدودیتهای بودجهای دولت بعید است و باید در بخش خصوصی قابلیتهایی را ایجاد کنیم تا بتوانیم ظرفیت اقتصادی آنها را ارتقاء دهیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه گفت: توسعه با زور و تحکم امکان پذیر نیست باید به بخش خصوصی میدان داد که وارد عرصه شود و یکی از اهداف ما در استان کرمانشاه همین موضوع است.

خبر جدید  85هزار ورزشکار در کرمانشاه ضامن جامعه ای سالم است

سالاری ادامه داد: میراث فرهنگی، گردشگری و صنایعدستی فقط یک بخش تخصصی عمرانی نیست بلکه بیشتر بر پایه فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی استوار است که این بخش در استان کرمانشاه نیاز به تقویت دارد و مدیر جدید باید بتواند بیشتر به این مسئله توجه کند.

او افزود: بحث گردشگری در استان کرمانشاه بسیار گسترده است و میتوان از امکانات توریسم درمانی آن برای کشورهای همسایه و از قابلیتهای فرهنگی و تنوع اقلیمی و آب و هوایی برای استانهای مجاور استفاده کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه گفت: باید بتوانیم زمینه استفاده و جذب توریست را برای سطوح مختلف در استان کرمانشاه مهیا کنیم.