11:52:35 - پنج‌شنبه 10 ژانویه 2019
ثبت ۱۰۵ بازی بومی و محلی در کرمانشاه
ثبت ۱۰۵ بازی بومی و محلی در کرمانشاه
کرمانشاه_رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان کرمانشاه گفت: تاکنون ۱۰۵ بازی بومی و محلی را در استان شناسایی و به ثبت رسانده ایم.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام بهروش با بیان اینکه از دو سال پیش کار تدوین دایره المعارف بازی های بومی و محلی استان آغاز شده است، اظهار داشت: تاکنون بیش از ۱۰۵ بازی را در سطح روستاهای استان شناسایی و در این دایره المعارف به ثبت رسانده ایم.

وی از برگزاری جشنواره‌های متعدد بومی و محلی در شهرستان‌های استان در دو سال گذشته خبر داد و گفت: از مهمترین اهداف ما در برگزاری این جشنواره ها، علاوه بر ایجاد شور و نشاط اجتماعی در روستاها، بحث شناسایی بازی های بومی و محلی هر منطقه از استان و ثبت آن است.

رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی استان با تاکید براینکه کار تدوین دایره المعارف بازی های بومی و محلی استان تا زمان شناسایی بیشتر این بازی ها ادامه دارد، تصریح کرد: از آنجایی که بازی های بومی و محلی یکی از نمادهای فرهنگ، آداب و سنن هر منطقه محسوب می شوند، در تلاشیم تا با تدوین این دایره المعارف به انتقال میراث ناملموس نواحی مختلف استان به نسل های آینده کمک کنیم.

خبر جدید  اعزام ۱۰۰۰ مددجوی کرمانشاهی به پیاده‌روی اربعین

وی افزود: از سوی دیگر امروزه در بحث جذب گردشگر بین استان های مختلف رقابت فرهنگی بوجود آمده، بطوریکه هر استان تلاش می کند تا با معرفی ظرفیت های خود در این حوزه گردشگران بیشتری را جذب و فرهنگش را غنی‌تر نشان دهد.

بهروش اضافه کرد: از آنجایی که بسیاری از استان ها امروزه به اهمیت فرهنگی بازی های بومی و محلی واقف شده اند، در تلاش هستند تا بازی های بیشتری را به نام خود ثبت کنند، در این راستا انتظار داریم مسئولین استانی از ما حمایت کنند تا همانند بحث زوران که به نام کرمانشاه ثبت شد، بتوانیم دیگر بازی های مهم بومی و محلی را در کشور به اسم خود ثبت کنیم.

خبر جدید  امر به معروف و نهی از منکر باید در ادارات نهادینه شود

وی بیان کرد: بخشی از بازی های بومی و محلی استان هستند که باگذشت زمان فراموش شده اند، لذا در این رابطه نیز با هماهنگی هایی که با روسای هیات های شهرستان داشته ایم، برنامه هایی تدارک دیده ایم که ابتدا این بازی ها شناسایی و سپس برای احیاء آنها اقدام کنیم.

خبر جدید  رقابت های کشتی آزاد جام تختی در کرمانشاه برگزار می شود

رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی استان در پایان یادآورشد: افرادی که نسبت به شناسایی و ثبت بازی های بومی و محلی در دایره المعارف به این هیات کمک کنند، بازی معرفی شده توسط این افراد به نام آنها در دایره المعارف ثبت خواهد شد

کد خبر ۴۵۰۹۱۴۵


منبع :: https://www.mehrnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه