12:29:03 - سه‌شنبه 25 دسامبر 2018
حدود ۱۴۴ هزار مسافر از مرزهای قصرشیرین تردد کردند
حدود ۱۴۴ هزار مسافر از مرزهای قصرشیرین تردد کردند
قصرشیرین – ایرنا – معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار قصرشیرین گفت: ۱۴۳ هزار و ۸۵۶ مسافر ایرانی و خارجی در ۹ ماه سپری شده از امسال از مرزهای رسمی پرویزخان و خسروی این شهرستان به عراق عزیمت کردند و یا وارد کشورمان شدند.

حشمت الله رضایی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از مجموع ترددهای انجام شده ، ۷۵ هزار و ۸۸۵ مسافر از مرزهای رسمی خسروی و پرویزخان وارد کشور شدند و ۶۷ هزار و ۹۷۱ تن نیز از این مرزها از کشورمان خارج شده اند.
وی اظهارداشت: از مجموع ۶۴ هزار و ۶۹۴ تردد انجام شده به صورت انفرادی از مرز رسمی خسروی، ۳۲ هزار و ۳۷۹ مسافر و زائر ایرانی و خارجی وارد کشورمان شدند و ۳۲ هزار و ۳۱۵ تن نیز از طریق این مرز از کشور خارج شده اند.
وی بیان کرد: همچنین در ۹ ماه سپری شده امسال ۷۹هزار و ۱۶۲ مسافر و گردشگر ایرانی و خارجی از مرز پرویزخان تردد کردند که از این تعداد ۴۳ هزار و ۵۰۶ تن وارد کشورمان شدند و ۳۵ هزار و ۶۵۶ مسافر نیز از طریق این مرز به عراق عزیمت کرده اند.
معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار قصرشیرین افزود: هم اکنون به طور میانگین روزانه ۴۰۰ مسافر و زائر عراقی از طریق مرز خسروی به عراق تردد می کنند، ضمن این که از طریق مرز پرویزخان نیز روزانه بیش از ۵۰۰ مسافر و گردشگر ایرانی و خارجی به کشورمان وارد و یا عازم اقلیم کردستان عراق می شوند.
با پیگیری مسئولان استان و با ابلاغ نامه ای از سوی وزارت کشور مبنی بر بازگشایی مرز خسروی در ۲۸ اسفند ۹۳ به استانداری کرمانشاه ، اکنون این مرز رسمی و بین المللی بازگشایی شده است.
طبق تصمیم ستاد مرکزی اربعین پارسال و امسال قرار بود که بخشی از زائران کشورمان و زایران اتباع خارجی از مرز رسمی خسروی در ایام اربعین حسینی به کربلای معلا عزیمت کنند که به دلیل مخالفت طرف عراقی این امر مسیر نشد و هم اکنون مسئولان کشورمان پیگیر از سرگیری تردد کاروان های زیارتی کشورمان از این مرز رسمی هستند.
شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.
مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست که این مرز رسمی تا بغداد پایتخت کشور عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد.
عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و این مجموعه در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.
قصرشیرین با ۲۷ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.
مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.
۳۰۱۲/۸۰۶۶

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  آیین های بزرگداشت 9 دی در شهرهای غرب کرمانشاه برگزار شد
0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه