13:38:27 - چهارشنبه 26 دسامبر 2018
خریدار خوش‌اقبال پتروشیمی بیستون امروز مشخص می‌شود
خریدار خوش‌اقبال پتروشیمی بیستون امروز مشخص می‌شود
کرمانشاه – ایرنا – پس از واگذاری ناموفق شرکت پتروشیمی بیستون به «برادران ریخته گران»، این شرکت برای بار دوم به مزایده گذاشته شده و امروز پنجم دی خریدار آن مشخص می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سازمان خصوصی سازی ابتدا قرار بود ۲۸ آذر مزایده سهام بلوک ۶۸٫۹ درصدی شرکت پتروشیمی بیستون را برگزار کند اما با پیگیری مجمع نمایندگان استان و استاندار کرمانشاه مزایده این شرکت یک هفته به تعویق افتاد.
سازمان خصوصی سازی در باره علت تعویق مزایده توضیحی نداد اما آنچنان که هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه اعلام کرد، این کار با هدف ایجاد فرصت مشارکت برای سایر سرمایه‌گذاران استان صورت گرفته است.
تا ۲۸ آذر تنها خریدار پتروشیمی بیستون شرکت پالایش نفت کرمانشاه بود؛ شرکتی که مهمترین خریدار محصولات پتروشیمی بیستون است و ادعا دارد که ۶۵ میلیارد تومان از این پتروشیمی طلبکار است اما مدیرعامل پتروشیمی بیستون آن را تایید نمی کند. این اختلاف حساب در مقاطعی از پاییز ۹۷ حتی سبب تعطیلی موقت پتروشیمی و پلمب مخارن آن هم شد.
خریداران تا پایان وقت اداری روز سه شنبه چهارم دی مهلت داشتند که پاکت پیشنهاد خود را به سازمان خصوصی سازی تحویل دهند؛ پاکت هایی که ساعت ۱۴ امروز باز و خریدار خوش اقبال پتروشیمی بیستون مشخص می شود زیرا با یک قیمت به‌ صرفه صاحب یک برند معروف خواهد شد.
قیمت پایه این بلوک ۱۷۵ میلیارد و ۴۹ میلیون و ۵۲۰ هزار و ۵۵۲ تومان اعلام شده و شامل ۳۴۰ میلیون و ۴۹۷ هزار و ۲۵ سهم به قیمت هر سهم پنج هزار و ۱۴۱ ریال است که به وکالت از سوی سهامداران عمده روی میز فروش قرار می گیرد.
از این مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان باید به صورت نقدی و بقیه تا یک سال بعد پرداخت شود.
البته آیت جوشن، مدیرعامل شرکت پتروشیمی بیستون به خبرنگار ایرنا گفت: آخرین کارشناسی قیمت این شرکت در سال ۹۵ انجام شده و کارشناسی دیگری صورت نگرفته است. به گفته او «معمولا اعتبار هر کارشناسی هم حدود ۶ ماه بیشتر نیست.»
حجت الاسلام سید جواد حسینی ‌کیا، رئیس مجمع نمایدگان استان کرمانشاه نیز تاکید کرده است که پتروشیمی بیستون باید در شرایط عادلانه و به قیمت روز واگذار شود.
۶۰ درصد از سهام روی میز فروش در اختیار شرکت صنایع خودروسازی ماهور اسپادانا، ۳٫۲ درصد متعلق به شرکت بازرگانی فیروز صفه سپاهان، ۳٫۲ درصد دیگر برای شرکت فولاد ماهان سپاهان و ۱٫۷ درصد هم در مالکیت شرکت فروگاز اصفهان است. ۳۰ درصد سهام شرکت پتروشیمی هم سهام عدالت است و ۱٫۹ درصد به دیگر سهامداران تعلق دارد.
شرکت پتروشیمی بیستون در شمال شرقی شهر کرمانشاه و در زمینی به مساحت ۶۳ هکتار واقع شده که ۵۰۰ نیرو در آن شاغل است. این شرکت خوراک نفت سفید و بنزن خود را بیشتر از پالایشگاه های کرمانشـاه و آبادان تأمین می کند.
تولیدات پتروشیمی بیستون هم شامل L.A.B (آلکیل بنزن خطی)، H.A.B (آلکیـلات سنگین) و حلال های صنعتی است که به پالایشگاه کرمانشاه برگشت داده می شود.
این پتروشیمی در آذر ماه ۹۷ موفق به کسب سه گواهینامه ایزو مدیریت کیفیت، مدیریت زیست محیطی و ایمنی و بهداشت شغلی شد.
شرکت پتروشیمی بیستون در سال های گذشته یک واگذاری ناموفق دیگر هم داشته و برادران «ریخته گران اصفهانی» با روش های غیرقانونی سعی موفق به تصاحب آن شدند که با کشف شبکه فساد این گروه، واگذاری هم سرنوشت تلخی پیدا کرد و سازمان خصوصی سازی به دلیل عملی نشدن بندهای قرارداد واگذاری، مجبور شد دوباره و به صورت وکالتی آن را به مزایده بگذارد.
طبق بند جیم اصل ۴۴ قانون اساسی دولت موظف است تا ۸۰ درصد از سهام بخش‌های دولتی را به بخش خصوصی واگذار کند.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۳۲ شهر و ۲ هزار و ۶۲۲ روستا است.
۷۴۴۴/۸۰۶۶
گزارش از عبدالله الماسی

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  317 کشته و 4500 مصدوم حاصل تصادفات جاده ای در کرمانشاه
0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه