12:19:15 - چهارشنبه 16 ژانویه 2019
داروهای نیروزا در کمین سلامت جوانان است
داروهای نیروزا در کمین سلامت جوانان است
کرمانشاه – ایرنا – رئیس کارگروه سلامت و امنیت غذایی معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در سال‌های اخیر شاهد افزایش عوارض داروهای نیروزا بر سلامت برخی جوانان و ورزشکاران و تأثیرات سوء بر روی کلیه، کبد، قلب عروق، سسیستم اسکلتی، استخوانی و نیز فشارخون هستیم.

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه روز چهارشنبه به نقل از دکتر حسین بیگلری افزود: داروهای نیروزا در مواردی به شکل مواد آنابولیک، هورمون های رشد و داروهای کورتن مثل دگزامتازون به شکل ترکیبی توسط برخی از جوانانی که آگاهی کافی در این خصوص ندارند، مصرف می شود.
رئیس کارگروه سلامت و امنیت غذایی معاونت اجتماعی گفت: یک ورزشکار سالم با تغذیه مناسب و رعایت اصول ورزش معمولا نیازی به استفاده از مکمل های بخصوصی ندارد، در واقع جوانان و ورزشکاران باید تحت مشاوره کارشناس ورزش یا پزشک ورزش صحیح بکنند.
وی تصریح کرد: از آنجا که فرهنگ پهلوانی و تکریم ورزشکارن در استان کرمانشاه جایگاه ویژه ای دارد زیبنده نیست شاهد افزایش موارد نارسایی کلیه، کبد، پوکی استخوان و عوارض قلبی و عروقی پیشرفته در برخی ورزشکاران باشیم که به دلیل ناآگاهی به مصرف مواد نیروزا روی آورده اند ضمن اینکه مصرف این گونه مواد از نظر اخلاق ورزشی نیزغیرصحیح بوده و جز دوپینگ تلقی می شود.
بیگلری بیان کرد: طبق مقررات بین المللی و کشوری ورزش در صورتی که در حین مسابقات ورزشی و انجام نمونه گیری های مرتبط استفاده از مواد نیروزا در بدن یک ورزشکار به اثبات برسد فرد با محرومیت از مسابقات ورزشی و خطر باطل شدن تمامی افتخارات ورزشی مواجه می شود.
وی گفت: به منظورآگاه سازی حداکثری سازمان ورزش و جوانان و آموزش و پرورش در باره عوارض ناشی از مصرف مواد نیروزا اطلاع رسانی صورت گرفته است اما نیاز به اطلاع‌ رسانی بیشتر وجود دارد.
بیگلری بیان کرد: در سال‌های اخیر شاهد افزایش موارد ناشی از سومصرف مواد نیروزا بودیم که آمار دقیقی دراین باره در دسترس نیست زیرا همواره عده ای مخفیانه و عده ای خودسرانه نسبت به مصرف این داروها اقدام می کنند ضمن اینکه وجود مکمل های ورزشی تقلبی ازدیگر معضلاتی است که عوارض ناشی از مصرف را دوچندان می کند.
۸۰۶۶

خبر جدید  بیش از یک تن موادمخدر در کرمانشاه کشف شد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه