4:13:59 - چهارشنبه 24 آوریل 2019
رسمیت مرز سومار در کارگروه ویژه مرزهای وزارت کشور مصوب شد
رسمیت مرز سومار در کارگروه ویژه مرزهای وزارت کشور مصوب شد
قصرشیرین- ایرنا- معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمانشاه گفت: رسمی شدن بازارچه مرزی سومار در کارگروه ویژه مرزها در وزارت کشور مصوب شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدابراهیم الهی تبار روز سه شنبه در حاشیه نشست دیدار جمعی از مقامات سیاسی و اجرایی کشورمان با هیاتی از عراق در مرز سومار افزود: مصوبه رسمی شدن مرز سومار در سفر اخیر رییس جمهوری کشورمان به عراق و متعاقب آن سفر چند روز اخیر نخست وزیر عراق به تهران، روز گذشته برای تصویب در هیات دولت توسط وزارت کشور به ریاست جمهوری تقدیم شد تا پس از نهایی شدن آن در هیات دولت، بزودی برای اجرا ابلاغ شود.
وی اظهار کرد: با ابلاغ این مصوبه علاوه بر گسترش مبادلات تجاری در این مرز، امکان تردد مسافر و زوار نیز فراهم خواهد شد.
رئیس کل گمرک عراق نیز از حمایت های دولت و ملت ایران از مردم عراق در شرایط سخت و بحرانی و به ویژه در مقابل گروه تکفیری داعش قدردانی کرد.
کاظم العقابی گفت: ۲ کشور ایران و عراق دارای اشتراکات تاریخی زیادی در بخش های مختلف هستند و مناسبات نیز باید به بهترین شکل ممکن توسعه یابد، همچنان که مسئولیت امنیت هم برای هر۲ کشور مسئولیت مشترکی است و خواسته دولت عراق نیز توسعه هرچه بیشتر این روابط است.
وی اظهار کرد: هم اکنون مناسبات عراق با جمهوری اسلامی ایران از طریق هشت مرز انجام می شود که به دنبال ایجاد گذرگاه های بیشتری هستیم و در این راستا کارگروهی را در عراق تشکیل داده ایم.
فرماندار گیلانغرب نیز گفت: پارسال بیش از یک میلیون و ۱۳۹ هزار تن کالا در ۹۰ قلم به ارزش یک میلیارد و ۱۴۲ دلار توسط ۶۰ هزار دستگاه کامیون از مرز سومار به کشور عراق صادر شده است.
کوروش محمودیان افزود: صادرات از بازارچه مرزی سومار پارسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، از نظر ارزش ۵۶ درصد و از حیث مقدار ۵۰ درصد رشد داشته است.
این دیدار به منظور توسعه و گسترش مناسبات و حسن روابط مرزی و تجاری و حل و فصل برخی مشکلات و موانع در زمینه مبادلات تجاری در بازارچه مرزی سومار با حضور رئیس کل گمرک کشور عراق و مقامات بلندپایه نظامی و اقتصادی آن کشور و همچنین معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمانشاه، نماینده وزارت کشور و مسئولان سیاسی و اجرایی استان کرمانشاه در مرز سومار انجام شد.
مرز سومار نزدیک ترین مرز کشورمان به بغداد محسوب می شود که کمترین فاصله را به کربلای معلا و استان های جنوبی عراق دارد.
بخش سومار در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده و با عراق ۸۶ کیلومتر مرز مشترک دارد.
این بخش دارای ۲ شهر سومار و نفت شهر و ۱۳ روستاست.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت دارای ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق است.
بازارچه سومار در فاصله پنج کیلومتری شهر قرار دارد و فاصله این شهر با گیلانغرب۶۷ کیلومتر است.
در آن سوی مرز و در عراق، نزدیک ترین شهر به سومار، شهر مندلی از توابع فرمانداری بلدروز است.
بازارچه مرزی سومار فاصله حمل کالا را به بغداد کوتاهتر کرده است و اکنون عمده کالاها از این معبر به استان های شرقی عراق صادر می شود.
۳۰۱۲/۷۳۹۸/۸۰۶۶

خبر جدید  یادواره 177 شهید آماد و پشتیبانی سپاه کرمانشاه برگزار می‌شود


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه