11:29:17 - جمعه 24 مه 2019
رسم افطاری‌های ساده در کرمانشاه؛ دغدغه مقام معظم رهبری که در حال رواج در جامعه است + تصاویر
رسم افطاری‌های ساده در کرمانشاه؛ دغدغه مقام معظم رهبری که در حال رواج در جامعه است + تصاویر
«افطاری ساده» به رسمی تبدیل شده است که پس از طرح دغدغه مقام معظم رهبری به راه افتاد و سال به سال در جامعه رواج بیشتری می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، افطاری دادن از عبادتهای خاص ماه رمضان است که در عین آسانی از ارزش و ثواب بسیار بالایی برخوردار است که پویش افطاری ساده در مساجد و بقاع متبرکه دیگر مجالی برای چشم و همچشمیفراهم نمیکند و جمعی از مومنان را دور یکدیگر جمع میکند و با یکدیگر انس میدهد.

افطاری ساده میتواند با نزدیک کردن قلوب مومنانزمینهبرطرف شدن مشکلات جامعه را ایجاد کند و در روایتی که در فروع کافی نقل شدهامام صادق(ع) فرمودند: کسی که روزهداری را افطار دهد، مانند ثواب همان روزهدار را میبرد، کسی که روزه میگیرد ثواب یک روزه را برده است. اما کسی که بیست نفر روزهدار را افطار دهد، ثواب بیست روزه را میتواند ببرد.

پیامبر اسلام(ص) نیز در مورد ثواب افطاری دادن میفرمایند کهاگر کسی روزهداری را افطار دهد، او ثواب آزاد کردن بردهای را دارد. پیامبر در ادامه میفرمایند خداوند کریم است و به کسانی که بضاعت اقتصادی ندارند حتی اگر به اندازهجرعهای شیر، یا یک لیوان آب گوارا و یا حتی با چند دانهخرما، روزهداری را افطار دهند همان پاداش عظیم را میدهد.

خبر جدید  کرمانشاه| راه‌های مقابله با اقدام خصمانه آمریکا در منطقه هموار است

در زمینهافطاری ماه رمضان، گذشته از بحث ثواب،مسئلهبرپایی یک فرهنگ مهم است وشکی نیست که افطاریهای پرهزینه در صورتی که حتی گناه هم نباشد، اقامه فرهنگی است که آسیبهای متعددیبه همراه داردواگر یک افطاری ساده به شکلی همگانیدر مساجد، در حرمها، در خیابانها و معابر عمومی داده شود، این حرکت دیگر مجالی برای چشم و همچشمی و نمیگذارد.

امام خامنهای در این رابطه فرمودهاند: شما ببینید خوشبختانه در این سالهای اخیر و همین امسال، چقدر افراد، بدون نام و نشان، مساجد، حتّی خیابانها را در مناطقی، مرکز ضیافت از بندگان خدا قرار دادند. افطاری ترتیب دادند و مردم را بر سر سفره افطار خودشان دعوت کردند؛ بدون اینکه تعارفات معمولی وجود داشته باشد؛ بدون اینکه ملاحظات و رودربایستیهائی که در مهمانیهای شخصی هست، وجود داشته باشد. این حالت تعاون، این حالت خیرخواهی برای مردم، بسیار چیزهای ارزشمندی است که به طهارت نفسانی انسان منتهی میشود. (بیانات خطبههای نماز عید سعید فطر – ۱۳۸۷/۰۷/۱۰)

حجتالاسلام آیتاللهعباسیان مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه در گفتوگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر برپایی افطاری ساده در ماه مبارک رمضان اظهار کرد: طرح افطاری ساده در جوار پنج بقاع متبرکه استان با کمک هیئت امنای مساجد و امامزادگان و خیّرین استان در ایام ماه مبارک رمضان اجرا میشود.

خبر جدید  صادرات خروجی از مرزهای استان کرمانشاه ۳۱ درصد افزایش یافت

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه با بیان اینکه افطاریهای ساده سبب برچیده شدن افطاریهای مجلل میشود، گفت: امسال رسم افطاری ساده را در آستان این امامزاده برگزار کردیم و از روزهداران با مواد غذایی مانند چای و نبات، خرما، نان و پنیر و سبزی، در بعضی شبها آش و حلیم و دیگر مواد غذایی ساده که بسیاری از آنها توسط خانوادهها تهیه میشود پذیرایی میکنیم.

خبر جدید  پرآبی بی‌سابقه منحصربه‌فردترین تالاب ایران؛ ۶۵ گونه جانوری در تالاب «هشیلان» کرمانشاه زندگی می‎کنند + تصاویر

وی با اشاره به اینکه امسال شاهد گسترش سفرههای افطاری ساده که از توصیههای زیبای مقام معظم رهبری است هستیم، عنوان کرد: مشارکت نوجوانان و جوانان و خانوادهها با هم بیشتر دیده میشود و حتی بسیاری از مردم در سطح شهر به مردم دیگر افطاری میدهند و با یک لیوان چای و یک نان و پنیر و گاهی هم کیک و شیر از مردم پذیرایی میکنند و چقدر این رسم زیباست.

این رسم میتواند شروعی برای برچیده شدن رسم سفرههای رنگینی باشد که شاید بسیاری از برگزار کنندگانش هم راضی نیستند و تنها برای جبران دست به چنین کاری میزنند.زیبایی ماه مبارک رمضان در همین سادگیهاست. یکدیگر را درک کردن و در کنار هم یک افطاری ساده میل کردن و برنامهریزی برای امور خیری که همیشه از مساجد برمیخیزد.

انتهای پیام/ح


منبع :: رسم افطاری‌های ساده در کرمانشاه؛ دغدغه مقام معظم رهبری که در حال رواج در جامعه است + تصاویر

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه