11:18:23 - چهارشنبه 8 مه 2019
«روستای سالم» کلید‌واژه کاهش مهاجرت به شهرها؛ ۴۲ روستای کرمانشاه در برنامه روستای سالم قرار گرفت
«روستای سالم» کلید‌واژه کاهش مهاجرت به شهرها؛ ۴۲ روستای کرمانشاه در برنامه روستای سالم قرار گرفت
پروژه "روستای سالم "با رویکرد عوامل موثر بر آن در همه ابعاد جامعه، می‌تواند نقش موثری در کاهش مهاجرت روستائیان به کلانشهر کرمانشاه و توسعه پایدار داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، استان کرمانشاه با حدود ۲ میلیون نفر جمعیت، بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ روستای قابل سکونت دارد، که ۱۴ روستای استان کرمانشاه به دلیل واقع شدن در مناطق جنگلی و یا محصور شدن در باغات، از سوی سازمان میراث فرهنگی در فهرست روستاهای هدف گردشگری قرار گرفته است.

پروژه روستای سالم با اهداف ایجاد محیط زیست تمیز و امن برای روستاییان، تقویت جلب همکاریهای بین بخشی و مشارکتهای مردمی، تأمین نیازهای اساسی روستاییان از جمله مسکن، بهداشت، آب آشامیدنی سالم، دسترسی مناسب به خدمات بهداشت عمومی و تحقق استراتژی سلامت برای همه، الگوپذیری مناسب برای دیگر برنامه‎های مشارکتی توسعه و ارتقا سلامت جامعه روستایی هماکنون در استان کرمانشاه در حال اجراست، که می‎تواند نقش موثری در کاهش مهاجرت روستائیان به کلانشهر کرمانشاه و توسعه پایدار داشته باشد.

روستای هرسم به عنوان روستای سالم معرفی شد

رئیس شبکه بهداشت اسلامآباد غرب با بیان اینکه سازمان مللدر راستای توانمندسازی جوامع طرحی به نام ابتکارات جامعه محور دارد، اظهار داشت: ابتکارات جامع محور در کشورهای عضو اجرا می‎شود و ایران به دلیل عضو دفتر مدیترانه شرقی سازمان بهداشتجهانی، تاکید زیادی بر ابتکارات جامع محور دارد.

محمد‎رضا نادری در گفت‏وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه ابتکارات جامع محور شامل چهار قسمت است، بیان کرد: توانمندسازی زنان، تأمین نیازهای اساسی توسعه و شهر سالم و روستای سالم از ابتکارات جامع محور است.

رئیس شبکه بهداشت اسلامآباد غرب با اشاره به اینکه شهر سالم در ایران از سال ۱۳۷۰ اجرایی شده است، عنوان کرد: تامین نیازهای اساسی توسعه از سال ۱۳۷۹ در کشور ایران اجرایی شده است.

نادری با بیان اینکه روستای هرسم شهرستان اسلامآباد غرب، طی چند روز گذشته به عنوان روستای سالم معرفی شده است، بیان کرد: روستای سالم با همکاری بین بخشی و مشارکت مردم انجام می‎شود تا امید به زندگی، سواد سلامت مردم روستا و در مجموع بهبود سلامت در جامعه افزایش پیدا کند. از شاخص‎های اصلی ایجاد روستای سلامت تأمین بهداشتی، عمرانی، رفاهی، محیطی و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر است.

خبر جدید  نماینده مردم کرمانشاه: اجرای طرح سردسیری ۱۵۰ هزار نفر را از حاشیه‌نشینی نجات می‌دهد

وی با بیان اینکه با توجه به اینکه روستای هرسم، روستای گردشگری است که معیارهای روستای سالم در آن به وجود آمده است، تصریح کرد: بنیاد مسکن در سنگ فرش روستا و احداث میدان روستا، میراث فرهنگی و گردشگری در راه‏اندازی آلاچیقهای روستا، فرمانداری در احداث فضای سبز، جدولگذاری، ایجاد وسایل بازی برای کودکان در پارک‏ها و اداره آبفا و امور آب لایروبی تالاب روستای هرسم را انجام داده‏اند.

رئیس شبکه بهداشت اسلامآباد غرب به آموزش مردم به عنوان مردم منطقه روستای سالم اشاره کرد و گفت: سفیران سلامت زیادی در میان مردم روستای هرسم آموزش‏های لازم را دیده‏اند و سواد سلامت، اجتماعی شدن سلامت، تأمین نیازهای اساسی توسعه و خود مراقبتی در روستای سالم اجرا شده است.

نادری با بیان اینکه پزشک و ماما، دندانپزشک، بهداشت و آزمایشگاه نیز در روستای هرسم مستقر است، بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه برای روستای هرسم ۱۵ میلیارد ریال هزینه کرده است.

روستای سالم ژالگه مهرماه امسال به بهره‎برداری میرسد

رئیس شبکه بهداشت شهرستان دالاهو از تأخیر افتتاح روستای سالم ژالگه خبرداد و گفت: روستای سالم ژالگه مهرماه امسال به بهره‎برداری میرسد.

غلامرضا عزیزی در گفت‏وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با بیان اینکه روستای ژالگه برای تبدیل به روستای سالم، زیرساختهای آن در سال گذشته فراهم شده است، اظهار داشت: تمام روستا‎های شهرستان دالاهو از نظر بهداشتی به شرایط مناسبی خواهند رسید.

رئیس شبکه بهداشت شهرستان دالاهو با اشاره به اینکه با ارائه خدمات مناسب به ویژه در بخش بهداشت، مردم روستا کمتر به شهر مهاجرت می‎کنند، بیان کرد: با ارائه خدمات مورد نیاز روستاییان از مهاجرت آنها به شهر جلوگیری خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه برای تحقق روستای سالم باید تمام ارگانها و ادارات همکاری لازم را انجام دهند، عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه متولی ساخت روستاههای سالم در سراسر استان است، اما دستگاه‏های اجرایی همچون فرمانداری، میراث فرهنگی، شهرداری، کمیته امداد و بنیاد مسکن باید دانشگاه علوم پزشکی را در تحقق روستای سالم کمک کنند.

عزیزی با اشاره به اینکه روستای سالم ژالگه شهرستان دالاهو، مهرماه امسال به بهره‏برداری می‎رسد، عنوان کرد: افتتاح روستای سالم باید قبل از ماه رمضان انجام می‎شد، اما به دلایلی همچون بارندگی شدید فروردین ‏ماه و فصل برداشت محصولات کشاورزی مردم روستا، افتتاح روستای سالم به تأخیر افتاده است.

خبر جدید  طرح استانی شدن انتخابات مجلس فصل جدیدی برای حضور افراد کارآمد است

رئیس شبکه بهداشت شهرستان دالاهو با بیان اینکه مردم در افتتاح روستای سالم باید حضور فعال داشته باشند، عنوان کرد: یکی از اهداف روستای سالم، مشارکت و حضور حداکثری مردم در ایجاد روستای سالم است، تا با تمام وجود نسبت به سالم نگاه داشتن آن تلاش کنند.

۴۲ روستای استان کرمانشاه در برنامه روستای سالم قرار گرفت

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه سفیران سلامت بازوان توانمند جامعه هستند اظهار داشت: با کمک سفیران سلامت، سلامتی در خانواده حکم فرما میشود و نیازی به افزایش تختهای بیمارستان در سالهای آینده نخواهیم داشت.

ابراهیم شکیبادر گفت‎وگو با تسنیم، با بیان اینکه ۴۲ روستای استان کرمانشاه در برنامه روستای سالم قرار دارد، بیان کرد: روستای ژالگه در دالاهو به زودی راه‏اندازی می‎شود و روستای هرسم اسلامآباد غرب به عنوان روستای سالم معرفی شده که هدف از این کار همکاری بین بخش و سازمانی در محیط کوچک برای ترویج سلامت است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از ایجاد روستای سالم بهعنوان یک فرهنگ نام برد که در آن فرهنگ مشارکت مردم بسیار مهم است، بیان کرد: روستا‏هایی که به عنوان روستای سالم معرفی شده ازجمله روستای پاتاق سرپلذهاب، حوری آباد جوانرود و نسمه پاوه است.

خبر جدید  بارش برف و باران در جاده‌های استان کرمانشاه؛ تخریب پل مسیر ازگله به سرپل‌ذهاب

وی با بیان اینکه مردم روستا باید در سرنوشت و نگهداری ازروستای خود سهیم باشند که این امر با مشارکت همگان و سازمانهای سلامت محور میسر خواهد بود، عنوان کرد: در روستا باید شرایط زندگی سالم مهیا باشد تا سبب مهاجرت به شهر نشود، زیرا مهاجرت روستاییان به شهر، حاشیهنشینی را بوجود میآورد که خود مشکلات فرهنگی و معیشتی فراوانی در حاشیه شهرها موجب میشود.

شکیبا با بیان اینکه منظور از پوشش همگانی سلامت این است که همه مردم جامعه بتوانند خدمات اولیه سلامت را در هر زمانی بدون اینکه فشار مالی بر آنها وارد شود دریافت کنند گفت: البته در هیچ کشوری اینگونه نیست که خدمات سلامت کاملاً رایگان ارائه شود.

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه مردم حق دارند به سلامتی برسند و در کشور ما خانههای بهداشت و مراکز بهداشت شهری و روستایی نخستین مراکز مراجعه مردم در بحث سلامت هستند افزود: در این مراکز خدمات اولیه سلامت ارائه میشود.

وی با بیان اینکه ۹۹ درصد ساکنان استان در سامانه سیب ثبتنام کردهاند، بیان کرد: یک میلیون و ۸۴۱ هزار نفر در سامانه یکپارچه بهداشت وزارت بهداشت و درمان ثبت نام کردهاند که ۹۰۰ مرکز در استان کرمانشاه به ارائه خدمت بهداشتی در این رابطه میپردازند.

با این اوصاف برای بهره‎مندیروستاییان بیشتری از محیط سالمتر، با استفاده از ظرفیت مردم و جذب مشارکت‎های مردمی در سالمسازی محیط روستاها،با ایجاد برنامه روستای سالم و در نظر گرفتن نیازهای اساسی توسعه در سطح روستاها ضمن ارتقای وضعیت روستایی که طرح در آن اجرایی می‎شود، به فرهنگ سازی و جلب حمایت ساکنان سایر روستاها و سیاستگذاران و مدیران استان منجر میشود.

انتهای پیام/ ز


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه