13:27:49 - دوشنبه 5 فوریه 2018
روستای فش دهکده ملی ساخت “سازهای سنتی” می‌شود
روستای فش دهکده ملی ساخت “سازهای سنتی” می‌شود
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از پیگیری برای ثبت روستای فش به عنوان دهکده ملی ساخت “سازهای سنتی” خبر داد. پروانه حیدری درگفت و گو با خبرنگار ایسنا، به اجرای طرح ضربتی اشتعال در دو روستای پایلوت فش کنگاور و هجیج پاوه اشاره کرد و افزود: طرح

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از پیگیری برای ثبت روستای فش به عنوان دهکده ملی ساخت “سازهای سنتی” خبر داد.

پروانه حیدری درگفت و گو با خبرنگار ایسنا، به اجرای طرح ضربتی اشتعال در دو روستای پایلوت فش کنگاور و هجیج پاوه اشاره کرد و افزود: طرح ضربتی اشتغال در روستای فش در حوزه سخت سازهای سنتی و در روستای هجیج در حوزه گیوه بافی، موج بافی و شال بافی اجرا می شود.

وی ادامه داد: درحال حاضر حدود ۱۰۰ نفر در روستای فش کنگاور در حوزه ساخت سازهای سنتی به ویژه تنبور مهارت دارند و مشغول به فعالیت هستند.

خبر جدید  بیکاری حاصل عملکرد مدیران است

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از صدور مجوز راه اندازی ۳۵ کارگاه سازهای سنتی در روستای فش خبر داد و گفت: با توجه به وجود برخی نواقص و مشکلاتی که در زمینه ساخت سازهای سنتی روستای فش وجود داشت، دوره های آموزشی را در این روستا راه اندازی کردیم.

وی تاکید کرد: در تلاشیم تا فش را به عنوان دهکده ملی ساخت “سازهای سنتی” ثبت ملی کنیم تا مقدمات ثبت جهانی آن را فراهم کرده باشیم.

خبر جدید  مقام نخست به اسکیت باز کرمانشاهی رسید

حیدری همچنین با اشاره به فعالیت ۵۰ هنرمند گیوه باف در روستای هجیج پاوه، عنوان کرد: همچنین می‌خواهیم شال بافی و موج بافی را به عنوان دو رشته ای که درحال فراموشی هستند، در این روستا احیاء کنیم.

وی تصریح کرد: در این راستا دوره‌های آموزشی را نیز در این روستا همانند فش کنگاور راه اندازی کرده‌ایم.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با بیان اینکه دوره های آموزشی در هر دو روستا تا اوایل اسفند به پایان خواهد رسید، یادآور شد: پس از این مرحله، کار پرداخت تسهیلات به متقاضیان راه اندازی کارگاه از طریق ثبت نام آنان در سامانه “کارا” انجام می‌گیرد.

خبر جدید  ساختمان سازی در کشور ایران باید با حساسیت بیشتری صورت گیرد

به گفته این مسئول، طرح ضربتی اشتغال در دو روستای فش و هجیج تاکنون به اشتغالزایی ۱۵۰ نفر در این روستاها منجر شده است.

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه