به گزارش برنا از اراک ، مجید ثاقبی در همایش درسهایی از زلزله کرمانشاه که به همت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی و در دانشگاه صنعتی اراک برگزار شد، با اشاره به زلزله ۷٫۳ ریشتری که در آبان ماه سال گذشته در استان کرمانشاه به وقوع پیوست، افزود: متاسفانه این حادثه خسارات زیادی را به بار آورد و تعداد ۶۲۱ نفر کشته و در حدود ۱۰ هزار نفر مجروح بر جای گذاشت و تعداد بیش از ۷۰ هزار نفر نیز سرپناه خود را از دست دادند.

ثاقبی زلزلهها را آزمایشگاهی برای شناسایی نقاط قوت و ضعف بشر در رویارویی با این پدیده طبیعی دانست و گفت: اگرچه زلزلهها خسارات و هزینههای زیادی را به لحاظ انسانی و مالی به بار میآوردند، اما عاقلانهترین کار پس از وقوع این حادثه تحلیل و بررسی آن و پیدا کردن راههای همزیستی با این رخداد طبیعی است.

خبر جدید  امسال بالغ بر 40هزار نفر تحت آموزش قرار گرفته‌اند

وی با بیان اینکه زلزله اخیر در استان کرمانشاه با دیگر زلزلههای به وقوع پیوسته در کشور از جهاتی متفاوت است، اضافه کرد: از آنجایی که زلزلههای گذشته معمولا در مناطق روستایی و نواحی کوچک به وقوع پیوستهاند و ساختمانهای تخریب شده طبق اصول مهندسی ساخته نشده بودند، نمیتوانند معیار خوبی برای شناسایی نقاط ضعف و قوت ما و طرحهای اجرایی توسط سازمان نظام مهندسی باشند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی ادامه داد: به عقیده بسیاری زلزله کرمانشاه، اولین زلزله مهندسی در کشور ما بوده است و بسیاری از ساختمانهایی که براساس استاندارهای مهندسی و اصول نظام مهندسی ساخته شده بودند، در معرض آزمایشی جدی قرار گرفتند؛ به همین دلیل درس گرفتن و استفاده از تجربیات زلزله کرمانشاه بیش از پیش دارای اهمیت است.

خبر جدید  آغاز رسمی طرح آبادنی و پیشرفت بنیاد علوی در کرمانشاه/ اشتغالزایی و تاسیس صندوق های قرض الحسنه در روستاهای محروم

ثاقبی با مقایسه آمار تلفات انسانی زلزله بم و کرمانشاه گفت: اگرچه زلزله بم با شدت ۶٫۶ ریشتر زمین را به لرزه درآورد، اما جان بیش از ۲۶ هزار نفر را گرفت و درمقایسه با تعداد ۶۲۱ کشته در زلزله اخیر کرمانشاه تلفات زیادی را برجای گذاشت. این کاهش آمار تلفات نشاندهنده تغییرات خوبی است که در زمینه فنی و اصول ساخت و ساز اتفاق افتاده است.

خبر جدید  سرنوشت کمک های جمع آوری شده توسط سلبریتی ها

وی ادامه داد: در پس هر خطای فنی یک سوء مدیریت نهفته است و در پس هر سوء مدیریت نیز یک خطای سیاستگذاری وجود دارد و بر این اساس هدف اصلی ما از برپایی این همایش بررسی و تحلیل مسائل فنی و خطاهای رخ داده در این زمینه است.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان مرکزی امیدواری کرد تا در همایشی بتوان به بررسی مسائل مدیریتی وسیاستگذاری به دور از حاشیههای معمول در این زمینه پرداخت.