13:11:21 - جمعه 28 دسامبر 2018
سدها ظرفیت بزرگی برای توسعه شیلات و گردشگری دارند
سدها ظرفیت بزرگی برای توسعه شیلات و گردشگری دارند
کرمانشاه – ایرنا – معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه گفت: مجموعه سدهای استان ظرفیت بسیار مناسبی را برای توسعه صنعت شیلات به وجود آورده اند، شرکت آب منطقه ای باید بستر این کار را فراهم کند.

به گزارش ایرنا هدایت حاتمی عصر روز پنجشنبه در نشست کارگروه آب خاک و کشاورزی استان اظهار داشت: سدهای استان از پتانسیل گردشگری بسیار مناسبی برخوردارند که باید از حداکثر ظرفیت آن ها برای توسعه این بخش استفاده کرد تا بتواند زمینه نشاط و گردش مردم و اشتغالزایی پایدار را فراهم آورد
وی اضافه کرد: طرح جامع اجرائی توسعه گردشگری و شیلات در سدهای استان را تدوین می کنیم تا ظرفیت های موجود به شکل مناسب تری به سرمایه گذاران معرفی شوند.
معاون اقتصادی استاندار کرمانشاه در ادامه گفت: توسعه کاریکاتوری و نامتوازن منجر به رشد غیرطبیعی یک بخش و مغفول ماندن بخش های دیگر می شود. باید طرح ها و برنامه ها را در چارچوب توسعه پایدار و همه جانبه دنبال کرد.
وی اظهار داشت: منابع آبی خوب و خاک حاصلخیز ۲ سرمایه بسیار بزرگ برای توسعه کشاورزی بهره ورانه و اشتعال قابل توجه کرمانشاه هستند و باید با تمام توان از تخریب و فرسایش این منابع ارزشمند جلوگیری کنیم.
حاتمی اضافه کرد: طرح عظیم گرمسیری و مجموعه سدهای این سامانه، منابع آبی ارزشمندی را در اختیار استان قرار داده اند که با یک برنامه ریزی مناسب از آن ها برای توسعه اقتصادی منطقه و بهبود وضعیت معیشتی مردم بهره گرفت.
وی تاکید کرد: طرح افزایش پنج هزار تنی پرورش آبزیان را در سال ۹۸ با جدیت دنبال می کنیم.
معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت: طرح بزرگ گرمسیری سال هاست در دست اجراست و مردم منتظر هستند که در سال زراعی پیش رو از منابع آبی این طرح بهره مند شوند.
وی اضافه کرد: شبکه های زیردست سدها مدت هاست که آماده بهره برداری هستند و با هر سال معطل ماندن استهلاک شبکه بیشتر می شود و اقتصاد و اشتغال کشاورزان از آن بی بهره است. باید هرچه سریع تر بسترهای لازم برای تحویل آب به کشاورزان فراهم شود.
حاتمی گفت: قرار بوده ۱۸ هزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی زیردست سد گاوشان از منابع آبی این سد بهره مند شوند و با اینکه ۱۲ هزار هکتار از این شبکه اجرا شده اما هنوز یک لیتر آب به این اراضی نرسیده و تلاش می کنیم موانع این مهم را رفع کنیم.
وی در پایان افزود: بخش عمده ای از اتلاف آب در حوزه کشاورزی اتفاق می افتد. اگر فقط ۲۰‌ درصد وضع موجود را اصلاح کنیم از آب مازاد بسیار مناسبی برای توسعه این بخش و دیگر حوزه ها برخوردار خواهیم بود.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۹۴۵ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغ است.
۸۰۶۶

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  بارش برف مدارس چند شهرستان استان کرمانشاه را تعطیل کرد
0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه