8:36:51 - شنبه 23 دسامبر 2017
سیر آب رفتن پروژه قطار شهری کرمانشاه
سیر آب رفتن پروژه قطار شهری کرمانشاه
قطار شهری کرمانشاه یکی ازپروژه‌هایی است که علی رغم چندین بارتغییر ماهیت از مترو به مونوریل و قطار سبک شهری، به بهره‌برداری نرسیده و با روند فعلی شاید سال‌های زیادی به طول بیانجامد. شعار سال: همه چیز از یک جلسه پر سر و صدا در سال ۸۵ شروع شد، آن جا که در جریان سفر

قطار شهری کرمانشاه یکی ازپروژه‌هایی است که علی رغم چندین بارتغییر ماهیت از مترو به مونوریل و قطار سبک شهری، به بهره‌برداری نرسیده و با روند فعلی شاید سال‌های زیادی به طول بیانجامد.

شعار سال: همه چیز از یک جلسه پر سر و صدا در سال ۸۵ شروع شد، آن جا که در جریان سفر ریاست جمهور دولت دهم به کرمانشاه سیستم حمل و نقل مترو را برای کرمانشاه در نظر گرفتند.

اما با مطالعاتی که انجام شد در سال ۸۸ کمیته فنی شورای عالی ترافیک کشور بنابه دلایلی از جمله کاهش نیمی ازهزینه‌ها و بودجه طرح یک سیستم حمل و نقل فانتزی به نام «مونوریل» را جایگزین مترو کرد، ولی از بخت بد این کلانشهراین جامه هم قواره تن کرمانشاه نشد.

همه چیز برای اجرایی شدن «مونوریل» همان جامه بی‌قواره‌ای که با مخالفت‌های فراوانی از همان ابتدا رو به رو بود فراهم شد، سرستون‌ها آرام آرام بالا رفت و حتی اولین کلید دار کرمانشاه در دولت یازدهم (رضایی بابادی) در تاریخ هفدهم آذرماه ۹۲ در جلسه شورای سازمان قطار شهری به صراحت اعلام کرد که «با توجه به اینکه طرح مونوریل طبق مطالعات دقیق انجام شده، ادامه کار را جدی و محکم دنبال می‌کنیم».

«ال. آر. تی» جای مونوریل را گرفت

اما این جدیت و تحکم چندان تداوم نداشت و نمایندگان دولت جدید در کرمانشاه که این پروژه را یک پروژه سیاسی و تحمیلی می‌دانستند، تصمیم به تغییر آن گرفتند و در هفدهم خرداد ماه ۹۳ مجتبی نیک کردار، معاون امور عمرانی استاندار کرمانشاه در نشستی خبری اعلام کرد که مونوریل به تاریخ پیوست و سیستم قطار سبک شهری «ال. آر. تی» در شورای عالی ترافیک کشور جایگزین مونوریل شد.

خبر جدید  بازدیداستاندار کرمانشاه از ثلاث‌باباجانی

حالا مونوریل از یک فاز به دو فاز تبدیل شد و طبق گفته معاون استاندار، احداث پروژه قطار سبک شهری در دو جبهه کاری از میدان تاق بستان تا سه راه ۲۲ بهمن و از سه راه ۲۲ بهمن تا میدان فردوسی انجام می شد. به عقیده وی این کار موجب افزایش سرعت پروژه شده و حتی اظهار امیدواری کرد که در صورت تخصیص مناسب اعتبارات پروژه قطار سبک شهری ظرف چهار سال آینده تکمیل و به مردم کرمانشاه تحویل شود.

فاز اول قطار شهری دقیقا چقدر زمان می‌برد؟

یعنی با این قول، سال ۹۷ کرمانشاهیان باید با قطار سبک شهری جا به جا شوند، اما وضعیت این پروژه که چیز دیگری را نشان می‌دهد و آنطور که سلیم ساسانی، سرپرست سازمان قطار شهری در هشت آبان ماه سال جاری در بازدید استاندار جدید (بازوند) از تونل این پروژه اظهار کرده، فاز اول این پروژه سال ۹۹ البته آن هم در صورت تخصیص اعتبار مناسب به بهره‌برداری می‌رسد.

استاندار سابق کرمانشاه (رازانی) نیز در بازدید ۱۹ شهریورماه سال جاری اعلام کرده بود که سالانه باید ۱۵۰میلیارد تومان اعتبار به آن تزریق شود، در حالی که الان سالانه ۵۰ تا ۶۰ میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص داده می شود و استاندار جدید هم در بازدید خود اعلام کرد که فاز اول آن ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

حالا با یک حساب سرانگشتی و استناد به آمار اعلام شده از سوی استانداران سابق و جدید می‌شود نتیجه گرفت که در بهترین حالت و با تزریق سالانه ۱۵۰ میلیارد تومان به این پروژه، فاز اول آن حداقل چهار سال دیگر و در بدترین حالت با ۵۰ میلیارد تومان اعتبار سالانه تخصیصی حدود ۱۵ سال دیگر شاید فاز اول آن به بهره‌برداری برسد!

خبر جدید  ۱۷۴ فقره سرقت در کرمانشاه کشف و ۱۲۹ سارق دستگیر شد

پای وزیر کشور هم به قطار شهری کرمانشاه باز شد

اما روند کند و کشمکش‌های این پروژه پردردسر پای رحمانی فضلی وزیر کشور را هم به این موضوع باز کرد و وی در سفر ۱۷ فروردین ماه سال جاری به کرمانشاه از این پروژه بازدید و اظهار کرد: اگر منابع پیش‌بینی شده تامین شود طی دو سال آینده فاز یک قطار شهری کرمانشاه که حدود شش کیلومتر است بهره‌برداری خواهد شد.

اما وزیر کشور در پایان حرف هایش با بیان اینکه در وزارت کشور سفارش خرید دو هزار واگن را داده ایم که به پیشنهاد آقای استاندار قرار شد سهمیه استان کرمانشاه را هم پیش‌بینی کنیم، اظهار امیدواری کرد که وعده افتتاح برای ۲.۵ سال آینده محقق شود.

قطار شهری راندمان ندارد

یک عضو شورای اسلامی شهر کرمانشاه که از مخالفان جدی این پروژه است اظهار داشت: بنده اساسا از اول هم با این پروژه مخالف بودم و هستم و معتقدم هر زمان جلوی ضرر گرفته شود منفعت است.

سیداحسان احسانی با بیان اینکه این پروژه راندمان ندارد، افزود: این پروژه برای شهرهایی مناسب است که از نظر جمعیتی روند رو به رشدی دارد، نه برای کرمانشاه که روند جمعیتی آن افزایش چندانی ندارد. وی بیان داشت: کرمانشاه نیاز به یک ناوگان عمومی در این سطح ندارد و اگر ناوگان حمل و نقل با تاکسی و اتوبوس را توسعه می دادند و به روز می کردند بسیاری از مشکلات ترافیکی شهر مرتفع و رفت و آمد تسهیل می شد.

خبر جدید  دیدار نماینده دفتر ولی فقیه در سپاه کنگاور با خانواده شهید خزایی

این عضو شورای اسلامی شهر کرمانشاه تصریح کرد: این پروژه حداقل قریب به یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بنابر اظهارنظر مسئولان امر بار روی دوش شهرداری و دولت گذاشته است.

احسانی با بیان اینکه این پروژه تنها تا زمان افتتاح اشتغال زایی دارد، گفت: حالا ۱۰ تا ۲۰ سال دیگر بعد از اینکه اگر تمام شود سود دهی و راندمان از لحاظ حمل و نقل و مالی و مادی برای شهرداری و شهر ندارد.

پروژه قطار شهری فقط جیب پیمانکاران را پُر می کند

وی با بیان اینکه سیستم حمل و نقلی در این سطح برای شهر کرمانشاه در اولویت نبود، ادامه داد: مهمترین مشکلات ما بیکاری، اشتغال، اعتیاد و آسیب های اجتماعی است، که بهتر بود برای رفع این معضلات هزینه می کردیم.

این عضو شورای اسلامی شهر کرمانشاه با بیان اینکه این یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شده برای هزینه این پروژه بهتر نبود برای رفع این معضلات صرف شود، ادامه داد: این پروژه پاسخگوی رفع مشکلات ما نیست و تنها جیب یک عده پیمانکار را پر می کند.

حال باید دید مسئولان فعلی می توانند پروژه قطار شهری کرمانشاه که هزینه های میلیاردی را بلعیده تا کمتر از چهار سال دیگر و در دولت دوازدهم به بهره برداری برسانند و یا عمر این پروژه بیش از این دولت خواهد بود و سرنوشت دیگری در انتظار این پروژه طلسم شده است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار ۲۸ آذر ۹۶، کد مطلب: ۴۱۷۶۳۷۹، www.mehrnews.com

[ad_2]

Source link

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه