11:14:34 - پنج‌شنبه 17 ژانویه 2019
شهرستان‌های استان کرمانشاه در معرض هدررفت خاک قرار دارند
شهرستان‌های استان کرمانشاه در معرض هدررفت خاک قرار دارند
معاون اداره کل منابع‌ طبیعی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه دو میلیون هکتار از اراضی استان در معرض فرسایش شدید قرار دارند گفت: سالانه ۳۰ میلیون تن خاک حاصلخیز سطحی کشاورزی از دسترس خارج می‌شود.

غلامرضا چامه در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه اظهار داشت: این فرسایش مربوط به شهرستانهای قصرشیرین، ثلاثباباجانی، گیلانغرب، سرپلذهاب، اسلامآباد غرب، دالاهو، جوانرود و بخشهایی از جنوب کرمانشاه بودهو تنها قسمتهایی از سنقروکلیایی و پاوه دارای فرسایش متوسط است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان کرمانشاه با بیان اینکه مقدار فرسایش خاک در کشور ۱۶ تن در هکتار برای یکسال برآورد شده است، عنوان کرد: فرسایش خاک در استان کرمانشاه برای یکسال ۱۲ تن در هکتار برآورد شده و سالانه ۳۰ میلیون تن از خاک حاصلخیز سطحیاز دسترسخارج میشود.

چامه افزود: شهرستانهای استان کرمانشاهدر معرض هدر رفت خاک قرار دارند و عامل اصلی فرسایش خاک از نظر طبیعی نوع سازند زمینشناسی است که سازندهای امیران، آغاجاری و کشکان دارای بیشترین حساسیت هستند.

خبر جدید  اخبار اربعین ۹۸| ۱۰ هزار خودرو در مرز خسروی پارک شده است

وی با اشاره به اینکه علاوه بر ساختار زمینشناسی عوامل انسانی نیز تشدیدکننده فرسایش خاک است، افزود: تغییر کاربری اراضی، چرای شدید دام در فصل زمستان در مناطق گرمسیری، توسعه معادن، توسعه جادهها، توسعه بزرگراهها و مسیر راهآهن، ایجاد خطوط لوله گاز، نفت، آب و فیبر نوری از جمله عوامل انسانی فرسایش خاک است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابعطبیعی استان کرمانشاه بیان کرد: چنانچه روند فرسایش و تولید رسوب به میزان کنونی ادامه یابد در آیندهای نهچندان دور استان کرمانشاه کانون ریزگردها شده و به بیابانزدایی نیازمند خواهد شد.

خبر جدید  ‌بیمارستان‌هایی که در برا‌بر بلایای طبیعی تاب نمی‌آورند/ آیا بیمارستان جدید پاوه در برابر زلزله مقاوم است؟

وی گفت: استان کرمانشاه با مساحت دو میلیون و ۴۹۹ هزار و ۸۰۰ هکتار دارای دو حوزه آبخیز بزرگ با عناوین کرخه یا حوزه آبخیز داخلی با مساحت یک میلیون و ۳۴۴ هزار و ۶۰۰ هکتار و حوزه آبخیز مرزی با مساحت یک میلیون و ۱۵۵ هزار و ۲۰۰ هکتار است.

خبر جدید  ترافیک در محور کرمانشاه به همدان سنگین است

چامه بیان کرد: فرسایش خاک در حوزه آبخیز کرخه با توجه به ساختار زمینشناسی منطقه در شهرستانهای اسلامآباد غرب و جنوب کرمانشاه که بیشتر شامل سازند ایران است دارای حساسیت بالایی بوده و فرسایش خاک در آن مناطق بیشتر است.

معاوناداره کل منابعطبیعی استان کرمانشاه افزود: در بقیه شهرستانها کنگاور، صحنه، هرسین، بخشی از سنقر و کلیایی، بخشی از کرمانشاه، بخشی از دالاهو و بخشی از روانسر دارای سازندهای آسماری یا آذرین هستتند که فرسایش در آنها متوسط یا کم است.

انتهای پیام/ش


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه