15:19:18 - شنبه 8 جولای 2017
ضرورت تشکیل بسیج جامعه قرآنی در کشور/ جای بسیج جامعه قرآنی خالی است
ضرورت تشکیل بسیج جامعه قرآنی در کشور/ جای بسیج جامعه قرآنی خالی است
گروه جهاد و حماسه: قاری ممتاز کشوری با تأکید بر ضرورت تشکیل بسیج جامعه قرآنی در کشور، اظهار کرد: بسیج یک حرکت اجتماعی خاص، یک نظر ناب و یک قابلیت بالفعل است که توان دارد انسان‌ها را با تمام دارایی‌هایی که دارند به‌عنوان یَد واحد در کنار هم مستقر کند. مهدی ساعد، قاری ممتاز کشوری

گروه جهاد و حماسه: قاری ممتاز کشوری با تأکید بر ضرورت تشکیل بسیج جامعه قرآنی در کشور، اظهار کرد: بسیج یک حرکت اجتماعی خاص، یک نظر ناب و یک قابلیت بالفعل است که توان دارد انسان‌ها را با تمام دارایی‌هایی که دارند به‌عنوان یَد واحد در کنار هم مستقر کند.

مهدی ساعد، قاری ممتاز کشوری در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از کرمانشاه، با بیان اینکه فعالیت‌های چشمگیری در قالب بسیج جامعه قرآنی در کشور می‌توان انجام داد، گفت: یکی از ضرورت‌های جامعه قرآنی کشور تشکیل بسیج جامعه قرآنی است و متأسفانه در بین اقشار بسیج جای بسیج جامعه قرآنی خالی است.
وی افزود: بسیج را در اصل می‌توان اراده و خرد جمعی دانست که برای تحقق حقیقتی ناب توان ساماندهی شرایط، اسباب و اشخاص را دارد.
ساعد با اشاره به اینکه بسیج یک حرکت اجتماعی خاص، یک نظر ناب و یک قابلیت بالفعل است، تصریح کرد: این جامعه توان دارد افراد را با تمامی دارایی‌های مادی و معنوی که دارند به‌عنوان یک یَد واحد در مسیر تحقق اهداف عالیه در کنار هم مستقر نماید.
وی به مأموریت‌های مهم بسیج نیز اشاره و عنوان کرد: جذب و آموزش عمومی آحاد مردم از جمله آن است به همین دلیل در سطح جامعه شاهد ظهور بسیج اقشار در سطوح مختلف جامعه اسلامی هستیم از بسیج کارگران تا بسیج مهندسین، اساتید، دانشجویان، مداحان و شعرا و … که متأسفانه در بین اقشار بسیج جای بسیج جامعه قرآنی خالی است.
قاری ممتاز کشوری درادامه با اشاره به وظایف راهبردی بسیج از نگاه مقام معظم رهبری، اظهار کرد: از جمله این وظایف «حمایت از شعارهای جهانی انقلاب اسلامی، دفاع از هویت ملی و دینی، حضور در عرصه سازندگی، حفظ آمادگی دائمی، دشمن‌شناسی، مقابله با اشاعه فساد و توطئه‌های دشمن، حفظ فضای سالم در کشور، بازکردن میدان‌های تازه زندگی، تقویت و افزایش بصیرت و آگاهی، خودسازی، مراقبت، حفظ و تقویت ارتباط با خدا» است.
ساعد اظهار کرد: همانطور که در قبل نیز به آن اشاره شد متأسفانه در بین اقشار بسیج جای بسیج جامعه قرآنی خالی است به همین دلیل نمی‌توان از تعداد بی‌شماری از نخبگان و اساتید جامعه بزرگ قرآنی کشور به‌منظور سیاست‌گذاری و ارزیابی برنامه‌ها و فعالیت‌ها در مسیر اهداف مشخص استفاده کرد.
جای بسیج جامعه قرآنی خالی است
قاری ممتاز کشوری گفت: فلذا بسیج در پی‌رسالت و مأموریت‌هایی که از آغاز انقلاب اسلامی «انقلاب اسلامی و تمامی مسائل و مشکلات و حوادث مرتبط با آن» تا به امروز داشته و باتوجه به اینکه در سطح جامعه برای هر قشر از اقشار جامعه هویت بسیج و بسیجی متناسب با شرایط و رسالت همان قشر تعریف شده است جای بسیج در قشر قرآنی جامعه اسلامی خالی است(بسیج جامعه قرآنی) قشری از جامعه که بنا بر تجربیات علمی و عملی که نتیجه استمرار و ارتباط با متن آیات قرآن و روایات معصومین(ع) است به‌عنوان تأمین کننده دستمایه‌های اعتقادی و حافظ بنیادهای دینی تعریفی از هویت و شخصیت حقیقی و حقوقی افرادی که حضوری فعال و سازنده می‌توانند داشته باشند، باشد.
وی در تشریح رسالت بسیج جامعه قرآنی به استخراج و معرفی دستورالعمل‌های قرآنی  جهت دست‌یابی به حیات طیبه، تثبیت حاکمیت فرهنگ قرآنی، بسط و گسترش بصیرت و آگاهی در سطح جامعه، نشر معارف قرآنی، شناسایی و معرفی آسیب‌های اجتماعی و ارائه راه‌کار و راهبردهای اجرایی، پرداختن به موضوع سبک زندگی، بسط و گسترش مفاهیم قرآنی و مؤثر خودشناسی – خودسازی و ارتقاء سطح سواد قرآنی(هدف‌گذاری‌های آموزشی و پژوهشی)، ارائه محصولات جذاب قرآنی(نرم‌افزار، کتب و وسایل کمک آموزشی) و فعالیت‌های نرم‌افزاری، ایجاد سایت و شبکه‌های اجتماعی و … اشاره کرد.
ساعد در پایان به بیان نکته‌ای لازم و ضروری پرداخت و گفت: تمامی اقشار بسیج برای حفظ و ارتقاء یافتن در هویت شخصی قشر خود نیازمند به بسط و گسترش دادن مفاهیم کتاب، روایات، و سیره و سنت عترت طاهرین(ع) در سطح عام و خاص قشر خویش هستند تا وظایف راهبردی بسیج از نگاه مقام معظم رهبری در هر قشر از اقشار بسیج محقق شوند.
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه