11:10:56 - پنج‌شنبه 31 ژانویه 2019
طرح استانی شدن انتخابات نگاه‌ها را به سمت کلان و ملی معطوف می‌کند
طرح استانی شدن انتخابات نگاه‌ها را به سمت کلان و ملی معطوف می‌کند
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی افزایش مشارکت مردم در انتخابات از یک سو و افزایش هزینه تبلیغات انتخابات را محاسن و معایب طرح استانی شدن انتخابات دانست.

عبدالرضا مصری در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، درباره طرحاستانی شدن انتخابات اظهار داشت: بنده اعتقاد دارم که مشارکت مردم با استانی شدن انتخابات افزایش مییابد و محاسن طرح استانی شدن انتخابات بیشتر از معایب آن است.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با استانی شدن انتخابات نگاهها به سمت کلان و ملی معطوف میشود، گفت: یک نماینده علاوه بر اینکه نماینده شهرستان است نماینده استان نیز محسوب میشود.

وی افزود: چیزی که با استانی شدن انتخابات عملی میشود این است که بحثهای قومی و قبیلهای کمرنگتر میشود و افرادی که دارای رأیهای ۱۰ هزاری و ۲۰ هزاری هستند دیگر کاندیدا نمیشوند.

مصری در مورد معایب این طرح بیان کرد: یکی از معایب طرح استانی شدن انتخابات بالا رفتن هزینه انتخابات است و کسی که در یک استان کاندیدا است حالا باید در شهرهای دیگر هم هزینه تبلیغاتی داشته باشد و قطعاً با هزینه بیشتری باید وارد مجلس شود.

خبر جدید  ۵۰۰۰ تن شکر برای جبران کمبود بازار در کرمانشاه توزیع می‌شود

وی با اشاره به اینکه این طرح از نظر عمومی نیز مشکلاتیدارد افزود: اگر کاندیدایی از نظر مالی هزینه تبلیغات سنگین را نداشته باشد بهطور قطع برای شناساندن خود به همه مردم سطح استان با مشکل مواجه خواهد شد مگر اینکه یک سازوکارهایی از طریق صداوسیمای استان ایجاد شود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اکنون مجلس به دنبال این است که کاندیداها را از طریق صداوسیمای هر استان معرفی تا این افراد از امتیاز برابر برخوردار باشند گفت: اگر تعداد کاندیداها کاهش و کسانی که ممکن است نهایتاً ۲ تا ۳هزار رأی بیاورند دیگر در این عرصه حضور نیابند میتوان از ظرفیت شبکههای استانی برای معرفی کاندیداهااستفاده کرد تا همه از فرصت برابر برخوردار و هزینهها کاهش یابد.

خبر جدید  کرمانشاه| سیلاب ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت به زیرساخت‌های هرسین وارد کرد

وی با بیان اینکه اگر نتوانیم فرصت تبلیغات برابر را ایجاد کنیمیک عده افراد توانمند مالی جلو میافتند و یک عده افراد شایسته که توان مالی چندانی برای تبلیغات ندارند از راهیابی به مجلس باز میمانند بیان کرد: اگر کسانی معتقد به تبلیغات آنچنانی باشند که پس از این طرح باید در استان تبلیغ کنندو اینها ممکن است وامدار مراکز قدرت مالی شوند.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با اشاره به اینکه بدون شک اگر کسی با رأی بیشتر و از نظر تخصص و کارآمدی و قابلیتهای شناخت مسائل ملی در سطح بهتر و بالاتری به مجلس ورود پیدا کند مجلس قویتری خواهیم داشت عنوان کرد: بر اساس این طرح نماینده علاوه بر اینکه باید از طرف مردم شهرستان حوزه انتخابیه رأی بیاورد، باید تا حدودی هم مورد تأیید مردم حوزه انتخابیه استانی قرار گیرد.

خبر جدید  انشعاب برق ۱۰ هزار کانکس در مناطق زلزله‌زده جمع‌آوری شد؛ افزایش مصرف برق در مناطق زلزله‌زده

وی با اشاره به اینکه براساس قانون اساسی این طرح جدید نیز شهرستانی است عنوان کرد: یعنی تمام شهرستانها نماینده خود را معرفی با این تفاوت که همه مردم استان میتوانند به کاندیدای آن شهرستان هم رأی دهند.

مصری با بیان اینکه به طور مثال شخصی که ساکن شهرستان سنقروکلیایی است میتواند به نماینده خود در سنقروکلیایی وبه نماینده سرپلذهاب و سایر کاندیداهای استان رأی بدهد بیان کرد: اما باید هر یک از کاندیداهای شهرستانها بیش از ۱۰ درصد آرای شهرستان خود را ابتدا کسب تا بقیه آرای مردم استان نیز برای آنها حساب شود و اگر زیر ده درصد در شهرستان خود رأی بیاورند حذف میشود.

انتهای پیام/ش


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه