3:01:52 - پنج‌شنبه 27 دسامبر 2018
عدم بازگشایی مرز خسروی کم لطفی در حق مردم کرمانشاه است
عدم بازگشایی مرز خسروی کم لطفی در حق مردم کرمانشاه است
قصرشیرین – ایرنا – نماینده مردم قصرشیرین ، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: عدم بازگشایی مرز رسمی خسروی با توجه به وجود امنیت در عراق و بسترهای لازم و موجود در این مرز بین المللی ، کم لطفی در حق مردم مرزنشین استان کرمانشاه است.

فرهاد تجری روز چهارشنبه هنگام عزیمت به عراق به همراه اعضای کمیسیون امنیت ملی کشورمان از طریق مرز خسروی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اعضای کمیسیون امنیت ملی به همراه نمایندگان کرمانشاه موضوعات مرزی و مشکلات مناطق زلزله زده را با توجه به ظرفیت ها و قابلیت های این استان و مرزهای بسیار خوب با عراق در امر صادرات ، واردات و تردد زائر و مسافر را در مجلس شورای اسلامی پیگیری می کنند.
وی ادامه داد: با توجه به پیگیری های انجام شده و حضور ۲ تن از نمایندگان و رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و سابقه و اهمیت گذشته مرز رسمی خسروی که در کنوانسیون های مختلف مطرح شده ، اعتقاد ما این است امنیت پایداری در عراق برقرار است و این مرز شرایط لازم را برای تردد زائران دارد.
نماینده مردم قصرشیرین ، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: در بازدیدهای هوایی و زمینی که از مرزها به عمل آمد تمامی زیرساخت ها و نوار مرز مورد بررسی قرار گرفت و هم اکنون مرز خسروی شرایط لازم را برای تردد زائران عتبات عالیات و بازگشایی دارد.
اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در سفر ۲ روزه به قصرشیرین از نوار مرزی و شهر مرزی نفت شهر از توابع بخش سومار ، مرزهای خسروی و پرویزخان قصرشیرین بازدید کرده و از طریق مرز خسروی عازم عتبات عالیات شدند.
شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.
مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست که این مرز رسمی تا بغداد پایتخت کشور عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد.
عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و این مجموعه در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.
قصرشیرین با ۲۷ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.
مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.
۳۰۱۲/۸۰۶۶

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  دانش آموزان قصرشیرینی راهی مناطق عملیاتی جنوب کشور شدند
0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه