12:47:50 - پنج‌شنبه 16 مه 2019
عملیات احداث مسجد صاحب الزمان (عج) سرپل ذهاب آغاز شد
عملیات احداث مسجد صاحب الزمان (عج) سرپل ذهاب آغاز شد
قصرشیرین- ایرنا- عملیات احداث مسجد صاحب الزمان (عج) سرپل ذهاب روز پنجشنبه با حضور هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه و جمعی از مسئولان آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، فرماندار سرپل ذهاب در این مراسم با اشاره به آسیب دیدگی ۳۵ هزار واحد مسکونی در زلزله ۷ و سه دهم ریشتری آبان ۹۶، روند بازسازی را خوب ارزیابی کرد و گفت: تاکنون ۱۷ هزار و ۲۰۷ واحد تعمیری در شهرستان سرپل ذهاب تعمیر شده است که از این تعداد ۱۱ هزار و ۵۲۱ واحد شهری و پنج هزار و ۶۸۶ واحد تعمیری روستایی است.
محبت جمالی نیا افزود: ۱۲ هزار و ۵۶۵ واحد احداثی شهری و روستایی در سرپل ذهاب پایان یافته که از این تعداد چهارهزار و ۸۱۴ واحد در شهر و هفت هزار و ۷۵۱ واحد روستایی است و ساخت و ساز در روستا پایان یافته است.
وی اظهار کرد: هم اکنون ۲ هزار و ۳۷۵ واحد شهری در مرحله اسکلت گذاری است که کمبود آهن آلات برای واحدهایی که دیر اقدام به ساخت و ساز کرده اند یکی از مشکلات موجود است از این رو ۲ هزار تن آهن آلات و سیمان مورد نیاز است.
نماینده عالی دولت در سرپل ذهاب با اشاره به حوزه مساجد گفت: ۴۳ مسجد شامل هشت احداثی، ۲۹ تعمیری و هفت تکمیلی در شهرستان با پنج میلیارد و ۳۶۲ میلیون اعتبار در دست اقدام است که ۱۷ مسجد نیز در حوزه اعتبارات دیده نشده و بر اساس اعتبار نزدیک به ۱۵ میلیارد تومان کمبود اعتبار در حوزه مساجد داریم.
نماینده استاندار در امور مساجد نیز گفت: اگر استاندار فعلی در سکان استانداری کرمانشاه در مدت بحران زلزله در این استان نبودند با مشکل مواجه می شدیم.
فرامرز اکبری افزود: در ۱۰ شهرستان زلزله زده ۶۷۵ مسجد داریم که ۱۷۶ مسجد با کار میدانی ارزیابی شد که ۳۶ واحد تخریبی و ۱۴۰ واحد تعمیری است که البته مساجد دیگری با توجه به فرسودگی نیازمند مقاوم سازی است.
وی اظهار کرد: چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون برای ۱۴۱ مسجد تعمیری اعتبار گذاشتیم که از این تعداد ۲۹ مسجد تعمیری و ۱۵ باب احداثی در سرپل ذهاب است که در مجموع پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون به مساجد این شهرستان اختصاص یافته که این جدا از ۱۲ مسجد احداثی توسط بنیاد برکت و چهار مسجد احداثی توسط هیات امنای مسجد النبی استان تهران است.
نماینده استاندار در امور بازسازی مساجد گفت: طبق اعلام بنیاد مسکن استان کرمانشاه در مجموع ۱۷۶ مسجد در زلزله آبان ۹۶ در ۱۰ شهرستان استان کرمانشاه دچار آسیب شد که در مجموع برای آن ها ۱۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون اعتبار تخصیص یافت.
اکبری ادامه داد: از مجموع اعتبار تخصیص یافته به مساجد، ۹ میلیارد و ۷۴۳ میلیون جذب شده که شامل ۱۴۰ مسجد تعمیری که هم اکنون ۷۰ مسجد آن در دست اقدام و ۴۵ مسجد تعمیر شده و از ۱۱ مسجد تکمیلی نیز ۹ مسجد تکمیل و ۲ مسجد در دست اقدام است.
او افزود: از مجموع ۲۵ مسجد احداثی با حدود پنج میلیارد تومان اعتبار همگی تحویل زمین شده اند و یکی از این مساجد نیز مسجد صاحب الزمان (عج ) سرپل ذهاب است که این مسجد با زیربنای ۹۰۰ متر مربع و یک میلیارد تومان امروز عملیات اجرایی آن آغاز شد.
امام جمعه سرپل ذهاب نیز در این مراسم با قدردانی از زحمات استاندار کرمانشاه در امر خدمات رسانی به مردم زلزله زده گفت: با وجود همه مشکلات موجود و انتقادها نسبت به مسئولان، مردم قدردان خدمات ارائه شده توسط مسئولان هستند.
حجت الاسلام جواد فاطمی نسب، خواستار توجه به مستاجران و ارائه تسهیلات لازم به این قشر و همچنین مساجدی که نیاز به مقاوم سازی دارند، شد.
زمین لرزه ۷٫۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.
این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.
البته در زلزله ۶٫۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ نفر مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.
مسئولان ارشد استان گفته اند که همه واحدهای خسارت دیده روستایی و شهری را تا پایان سال ۹۸ تکمیل می کنند.
۳۰۱۲/۸۰۶۶/

خبر جدید  ترانشه های جاده روانسر به پاوه سست شده است


منبع :: عملیات احداث مسجد صاحب الزمان (عج) سرپل ذهاب آغاز شد

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه