13:21:30 - یکشنبه 30 دسامبر 2018
فرهنگ پژوهش در دانشگاه ها باید تقویت شود
فرهنگ پژوهش در دانشگاه ها باید تقویت شود
کرمانشاه – ایرنا – رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، مسیر توسعه کشور را از شاهراه پژوهش دانست و گفت: فرهنگ پژوهش باید در دانشگاه ها تقویت شود و اساتید و دانشجویان در این مسیر تلاش کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ محمودرضا مرادی روز یکشنبه در مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در سرسرای اجتماعات بیمارستان امام رضا (ع) اصلی ترین چالش پیش رو در دانشگاه ها و مارکز آموزش عالی را فرهنگ پژوهش دانست و افزود: باید حساسیت مدیران، اساتید، دانشجویان و روسای مراکز آموزشی و دانشگاهی را نسبت به مقوله پژوهش بالا برد.
او اختصاص بودجه مستقل به مقوله پژوهش را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: باید به پژوهش به دید سرمایه گذاری و کار زیربنایی نگریسته شود و برای انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی بودجه کافی اختصاص داد.
وی کم بودن نسبت محقق به جامعه را از دیگر چالش های این حوزه دانست و افزود: از سوی دیگر نتایج پژوهش دیربازده است و عمر مدیریتی مدیران کفاف اجرایی کردن نتایج این پژوهش ها را نمی دهد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه سخنان خود این دانشگاه را از نظر پژوهش و تحقیقات جزو دانشگاه های سرآمد دانست و گفت: این دانشگاه در ۲۰ سال اخیر در زمینه مقالات رشد قابل توجهی داشته است.
مرادی با تاکید بر کاربردی شدن مقالات و پژوهش ها افزود: این تحقیقات و پژوهش ها باید در راستای رفع مشکلات کشور باشد.
وی تصریح کرد که در حوزه پزشکی، پژوهش به دلیل اینکه زیربنایی برای آموزش است از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد و کتاب های مرجع آموزشی از محل دستاوردهای پژوهشی بیرون می آید.
او در بخش دیگری از سخنان خود یکی از شاخص های توسعه یافتگی در دنیا را بهره وری دانست و گفت: بهره وری به معنای استفاده بهینه از منابع موجود است و باید تلاش کنیم به سمت استفاده بهتر و بهینه از منابعی که در اختیار داریم ، برویم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه همچنین بر توسعه فناوری نیز تاکید کرد و افزود: برای رسیدن به این نوع توسعه که لازمه عصر کنونی است باید خلاقیت، نوآوری و توسعه علمی نیاز دارد و باید بیشتر به کارهای تحقیقاتی توجه کنیم.
وی با اشاره به اینکه دنیا امروز از یافته های علمی برای رسیدن به ثروت و رفاه استفاده می کند، گفت: ما نیز باید از محل تحقیقات و پژوهش ها به ثروت و رفاه برسیم و تحقیقات را کاربردی و عملیاتی نماییم.
او تلاش دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه را ارتقای کیفی و کمی مقالات و پژوهش ها دانست و افزود: برای رسیدن به نسل سوم و چهارم دانشگاه ها که تبدیل یافته ها به ثروت و کارآفرینی است، تلاش می کنیم.
در این مراسم ۵۵ محقق و پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شدند.
۳۰۳۳/۸۰۶۶

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  کرمانشاه جزء استان های برتر در زمینه کشاورزی دیم است
0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه