به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا به نقل ازخبرگزاری خانه ملت، «حشمت الله فلاحت پیشه»رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلسظهر امروز (دوشنبه ۹ اردیبهشت) با «توره هاترم» دبیرکل وزارت خارجه نروژ دیدار و گفتگو کردند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ابتدای این دیدار با اشاره به سطح فعلی مناسبات ایران با کشورهای اروپایی گفت: مناسبات ایران و اروپا همواره در سطوح مختلف در جریان بوده است اما در ماه های گذشته با توجه به اینکه اقدام عملی خاصی از طرف اروپا برای حفظ و تداوم برجام انجام نشده است، نگاه ها در ایران نسبت به توسعه همکاری ها با اروپا با شک و تردید همراه شده است.

وی گفت: کشورهای اروپایی باید سهم عمده ای در مقابله با یکجانبه گرایی ایفا می کردند اما اکنون فقط ایران است که این مقابله را انجام می دهد و ما شاهد هیچ تحرکی از طرف اروپا در مقابل این پدیده نیستیم.

خبر جدید  طرح شفاف‌سازی آرا باید جامعیت داشته باشد/ لزوم وجود بانک اطلاعاتی

فلاحت پشه در ادامه با انتقاد از عملی نشدن ساز و کار تبادلات مالی ایران و اروپا گفت: ساختاری که توسط سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان بعنوان اینستکس معرفی شده است در عمل موجب حل مشکل تبادل مالی و بانکی ایران و اروپا نشده است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: با خروج ترامپ از برجام جمهوری اسلامی ایران اقداماتی را برای مقابله با تحریم ها انجام داده است که با توجه به اینکه به ساختارهای لازم از قبل فکر شده بود، تا حدود زیاد موثر بوده اند. وی کم کردن اثرات درآمدهای نفتی در بودجه سالانه و افزایش صادرات غیرنفتی کشورمان با سایر کشورها را از جمله این اقدامات دانست.

خبر جدید  نمایندگان کرمانشاه موضع خود در زمینه تایید اعتبارنامه تاجگردون را اطلاع‌رسانی کند

فلاحت پیشه همچنین با محکوم کردن اقدام اخیر آمریکایی ها علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران مهمترین نقش را در مبارزه با داعش در منطقه بازی کرده است و قرار دادن این نیروی نظامی در لیست گروه های تروریستی که به قصد تضعیف آن صورت گرفته است، اقدام بسیار خطرناکی است که ممکن است امنیت منطقه را هم با مخاطره مواجه نماید.

توره هاترم دبیرکل وزارت خارجه نروژ نیز در ابتدای این دیدار با اشاره به اهمیت چندجانبه گرایی در سطح بین المللی گفت: دولت و پارلمان نروژ به ضرورت چندجانبه گرایی در صحنه تحولات بین المللی اعتقاد راسخ دارد و در راستای تصویب و نهادینه کردن این موضوع هم دولت نروز سندی را تهیه کرده و در اختیار پارلمان قرار داده است.

وی با اشاره به منافع مشترک تجاری و مالی ایران و نروژ گفت: صاحبان صنایع و فعالان تجاری نروژ علاقه زیادی برایب کار با ایرانی ها دارند و ما برای تسهیل مبادلات مالی فیمابین در حال همکاری با انگلیس، آلمان و فرانسه برای برقراری کانال های ارتباط مالی خاص با ایران هستیم.

خبر جدید  اعتراض ۳۶۰۰ دانشجوی دانشگاه رازی نسبت به واگذاری پالایشگاه کرمانشاه

توره هاترم دبیرکل وزارت خارجه نروژ در ادامه با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: نروژ همواره از برجام حمایت کرده است و این توافق را بهترین گزینه موجود برای شرایط حاضر می داند.

وی افزود: ایران کشوری با اهمیت و یک قدرت منطقه ای است لذا ما معتقدیم راه حل بسیاری از بحران های منطقه ای گفتگو و تبادل نظر با ایران است و گفتگوهای ایران و اروپا در مسائل دوجانبه و منطقه ای باید تداوم داشته باشند.