3:01:57 - پنج‌شنبه 27 دسامبر 2018
مرز خسروی شرایط ایده آلی برای بازگشایی و تردد زائران دارد
مرز خسروی شرایط ایده آلی برای بازگشایی و تردد زائران دارد
قصرشیرین – ایرنا – رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: مرز رسمی خسروی هم اکنون از شرایط ایده آل و لازم ، برای بازگشایی و تردد زائران عتبات عالیات برخوردار است.

حشمت الله فلاحت پیشه روز چهارشنبه قبل از عزیمت به عتبات عالیات از طریق مرز خسروی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون امکانات و زیرساخت های بی نظیری در مرز خسروی در مقایسه با دیگر مرزهای کشورمان برای تردد زوار عتبات عالیات وجود دارد.
وی اظهار داشت: اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی امروز از این مرز عازم عتبات عالیات و بغداد خواهند شد که در این سفر بررسی ها و بازدیدهایی از نوار مرزهای استان کرمانشاه و مرز خسروی انجام شد.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ، از موجود بودن شرایط لازم و زیرساخت های مناسب در ایران و عراق در این مسیر برای تردد زائران عتبات عالیات خبر داد و گفت: ۲ طرف باید با دیپلماسی مناسب در این خصوص کمک کنند تا شاهد باز شدن این کریدور زیارتی در کنار دیگر مرزهای مهران و شلمچه برای تردد زائران عتبات عالیات باشیم.
فلاحت پیشه ادامه داد: فعال نبودن مرز خسروی در ایام اربعین باعث شد تا زائران کشورمان با مشکلات جدی مواجه شوند و با توجه به اینکه هم اکنون این مرز برای تردد اتباع عراقی و زائرانی که از سمت عراق وارد کشورمان می شوند و همچنین عزیمت تاجران و زائران انفرادی به عراق باز است اما با محدودیت هایی مواجه است.
وی اضافه کرد: بازگشایی مرز رسمی خسروی باعث می شود تا مردم با سهولت بیشتری عازم عتبات عالیات شوند و این قضیه منجر به صرفه جویی بسیار خوبی در وقت مسافران و زائران خواهد شد
اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در سفر به قصرشیرین از نوار مرز و شهر مرزی نفت شهر از توابع بخش سومار، مرزهای خسروی و پرویزخان قصرشیرین بازدید و از طریق مرز خسروی عازم عتبات عالیات شدند.
محمدابراهیم الهی تبار معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمانشاه نیز به همراه نمایندگان مجلس شورای اسلامی عازم عراق شد.
شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.
مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست که این مرز رسمی تا بغداد پایتخت کشور عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد.
عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و این مجموعه در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.
قصرشیرین با ۲۷ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.
مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.
۳۰۱۲/۸۰۶۶

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  رییس جمهوری پنجشنبه به کرمانشاه سفر می کند
0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه