20:11:42 - سه‌شنبه 28 مه 2019
مشکلات مبادلات تجاری مرز سومار برطرف شد
مشکلات مبادلات تجاری مرز سومار برطرف شد
کرمانشاه_ رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه از رفع مشکلات مبادلات تجاری مرز سومار از امروز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از اتاق بازرگانی استان کرمانشاه، کیوان کاشفی اظهار داشت: مرز سومار از زمان آغاز فعالیت خود به دلیل موقعیت سوق الجیشی که داشت در فاصله کوتاهی با حجم زیادی از مبادلات تجاری، بارها و کامیون مواجه شد به گونه‌ای که در برخی از روزها ۳۰۰ تا ۵۰۰ کامیون در این مرز تردد داشت.

وی افزود: به دلیل برخی از محدودیت‌هایی که در زیرساخت‌های این مرز وجود داشت و برای تسریع در روند تخلیه و بارگیری، مجبور شدیم مقداری از فضای تخلیه و بارگیری را به آن سوی مرز و در خاک عراق منتقل کنیم.

عضو هیئت رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه بعد از مدتی طرف عراقی مدعی شد که کارگران بیکار عراقی هم باید از مزیت این مرز بهره‌مند شوند، یادآور شد: بر اساس یک قرارداد نانوشته در سمت ایرانی مرز سومار کارگران ایرانی و در سمت عراق نیز سه تا چهار روز در هفته کارگران ایرانی و مابقی روزها کارگران عراقی مشغول به کار شدند.

خبر جدید  برخورد با برگزارکنندگان عروسی در پارکینگ‌ها و خانه باغ‌ها

وی گفت: اخیراً طرف عراقی اعلام کرد کار تخلیه و بارگیری در سمت عراق باید صرفاً توسط کارگران عراقی انجام شد و این امر باعث نگرانی حدود ۴۰۰ کارگر ایرانی مرز سومار شد.

کاشفی با بیان اینکه این مشکلات باعث شد برای مدتی دپو کالاها را در مرز داشته باشیم، افزود: برای جلوگیری از مشکلات بیشتر اعلام شد که این مرز فعلاً بسته است تا بتوانیم مشکلات پیش آمده را مرتفع کنیم.

خبر جدید  وجود ۲۰ هزار صندلی خالی تا توزیع عادلانه فرصت‌های آموزشی

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با اشاره به رایزنی‌های اخیر که با حضور مسئولان ایرانی و عراقی انجام شد، عنوان کرد: در تفاهم نامه مکتوب مقرر شد سه روز در هفته در سمت عراق کارگران ایرانی و سه روز نیز کارگران عراقی مشغول به کار باشد.

وی تصریح کرد: با حل مشکلات از امروز تردد و مبادلات تجاری در مرز سومار به حالت قبل بازگشته و مشکلی برای حمل و نقل بار و تردد کامیون‌ها وجود ندارد.

کاشفی از مرز سومار به عنوان یک مرز مهم استان یاد کرد که به واسطه فاصله کوتاهی که با عراق و بغداد دارد بسیار مورد توجه است و پتانسیل رسمی شدن را دارد.

خبر جدید  احصای نقطه ضعف‌های اشتغال کرمانشاه /پیش بینی کاهش نرخ بیکاری در فصول آینده

وی با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم چنین نابسامانی و آریتمی هایی در این مرز رخ دهد، افزود: مرزی که قرار است رسمی شود نباید حتی یک روز هم تعطیل شود.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه ابراز امیدواری کرد با فراهم شدن زیرساخت‌های مرزی در استان دیگر شاهد چنین مشکلاتی در مرزهای کرمانشاه و از دست رفتن پتانسیل‌های صادراتی استان نباشیم.

وی بر لزوم بهبود زیرساخت‌های مرزی استان تاکید و تصریح کرد: تا جایی که امکان دارد باید جلوی چنین تعطیلی‌هایی گرفته شود و حتی به سمت ۲۴ ساعته شدن مرزها حرکت کنیم.

کد خبر ۴۶۲۷۶۷۱


منبع :: مشکلات مبادلات تجاری مرز سومار برطرف شد

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه