13:21:40 - یکشنبه 30 دسامبر 2018
نمایندگان مجلس و آزمونی به نام بودجه ۹۸
نمایندگان مجلس و آزمونی به نام بودجه ۹۸
روزنامه باختر چاپ کرمانشاه در شماره ۲۸۰۶ روز یکشنبه ۹ دی ۹۷ مطلبی را با عنوان «نمایندگان مجلس و آزمونی به نام بودجه ۹۸» به قلم کرم محمدی منتشر کرده است.

در این یادداشت آمده است: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در مراسم رونمایی از ۱۰ طرح فناورانه در دانشگاه علم و هنر در ارتباط با بودجه کشور چنین می گوید: «برخی با نفوذی که در ریاست جمهوری؛ سازمان برنامه و بودجه ویا مجلس در گذشته داشتند؛ امروز تبدیل به عضوی از بودجه کشور شده اند و بودجه آنان اگر در ابتدا یک میلیارد بود؛ امروز ۲۰ میلیارد شد.» تامل در این سخنان از یک طرف و نگاهی به وضعیت معیشتی بسیاری از مردم که هزاران خانوار آنان در نوبت قرار گرفتن در زیرپوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی هستند، بسیار دردناک و صد البته هشدار دهنده و تعجب و تاسف برانگیز است. در این رابطه ذکر چند نکته ضروری است:
۱- از دولت منتخب مردم که با هزاران امید و آرزو برای اصلاح امور، شفافیت در عملکرد و پرداختن به حقوق اساسی ملت و حفظ و صیانت از امانت مردم و سرمایه های ملی و منابع کشور برگزیده شده است؛ انتظار می رفت و می رود تا این گونه ردیف های تحمیلی به سفره سالیانه ملت را با شهامت حذف نماید.
۲- ای بسا تدوین کنندگان قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران این روزها را پیش بینی می کرده اند که اگر چنانچه به هر دلیلی دولت نتوانست با کانون های ذی نفوذ در قدرت مقابله کند، مرکزی قدرتمند برای تصویب نهایی بودجه سالیانه مملکت پیش بینی و تعیین کرده اند. این نهاد؛ چیزی جز جایگاه رفیعی به نام مجلس که در راس امور و مرکز تمامی تصمیم گیری هاست، نیست.
۳- رسالت مجلس و نمایندگانش در برابر انحرافات احتمالی از مسیر قانون و دفاع تمام قد از سرمایه ملی و بار امانت ملت، توسعه عدالت اجتماعی، کنترل و نظارت دقیق بر روند بودجه ریزی و توزیع عادلانه و مقابله با هرگونه رانت بعنوان عصاره فضائل مردم و گرانیگاه نظام و کشور بس خطیر می باشد. هرگونه مسامحه و کوتاهی در این مورد شرعا و قانونا مسئولیت آور بوده و امروز و فردا در پیشگاه مردم و خداوند تبارک و تعالی باید پاسخگو باشند.
۴- ریال به ریال بودجه سالیانه کشور متعلق به آحاد ملت ایران است. ملتی که میلیونها جوانش جویای کار اما بیکار ؛ هزاران خانوار نیازمندش تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) و خیل پسران و دخترانش در انتظار ازدواج هستند.تک تک اینان بعنوان ولی نعمتان این انقلاب، ذیحق و ذی سهم در منابع و سرمایه های ملی بوده و برای رفع کاستی ها، اشتغال و تولید و برخورداری از عدالت اجتماعی چشم امید به حل این مسائل بسته و عدم تعادل در حقوق آنان؛ آسیب جدی در باور و اعتماد نسبت به تصمیم سازان در قوای مجریه و مقننه را بوجود خواهد آورد.
۵- ریال به ریال ردیف های تشکیل دهنده بودجه کشور حق الناس است و برای تقسیم وتوزیع این حق الناس باید با تمام وجود وسواس نشان داد. چنان احساس وظیفه وتکلیفی که امام عدالت و دادگستری حضرت علی علیه السلام با برادرش عقیل داشت‌.
۶- اگر نطق های میان دستور؛ سخنرانی ها و مصاحبه های اکثریت نمایندگان محترم مجلس دهم را گوش داده و مطالعه کرده باشیم؛ بطور حتم شاه بیت آنها گله مندی از وضعیت بیکاری و به ویژه در میان جوانان تحصیل کرده؛ افزایش سن ازدواج و همزمان طلاق؛ اوضاع نابسامان معیشتی در میان اقشار مردم و …..می باشد. از طرف دیگر همین دسته از نمایندگان محترم مجلس بر مقابله با سیاست های شیطانی آمریکا به ویژه در عرصه تحریم های اقتصادی تاکید دارند که البته کاملا هم درست و منطقی است.
۷- از وجود بیکاری و فقر و مشکلات مردم فریاد زدن و از مقابله با آمریکا و ناکام گذاشتن تحریم هایش سخن گفتن؛ کار سخت و طاقت فرسایی نیست اما در عمل به این شعارها پایبند بودن شرط صداقت و راستگویی و وفای به عهد است. بیانات و نطق های آتشین نمایندگان محترم مجلس در دفاع از محرومین و مستضعفین و اجرای عدالت؛ باید خود را در عرصه عمل نشان دهد .چه عرصه ای از فصل بررسی بودجه سالیانه کشور بهتر ومناسب تر است؟.
۸- امروز همه از شفافیت حمایت می کنند.همگان شاهد بودند که مخالفان تصویب لایحه FATF ابتدا طومار چند متری در صحن علنی آویزان نمودند؛ سپس تجمع کرده و به صراحت مخالفت خود با تصویب آن را اعلام نمودند و به این مقدار اکتفا نکردند و از آرا مخالف خود عکس گرفته و منتشر نمودند. اینک نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی و به ویژه آنانی که در برابر FATF خواهان شفافیت آرا نمایندگان بودند و البته کار خوبی هم کردند؛ در بوته آزمایش و راستی آزمایی قرار دارند. انتظار عمومی آن است که این عزیزان خواهان آن شوند تا ردیف های غیرضروری که بنا به گفته معاون اول رییس جمهوری با «نفوذ» بر بودجه سالیانه کشور تحمیل شده اند، بصورت مستقل به رای گذاشته شده و آرای موافقان و مخالفان آنها کاملا شفاف و در منظر افکار عمومی قرار گیرد. این حق مردم است تا بدانند سرمایه آنها در کجا هزینه می شود و بیلان منابع و مصارف بودجه توسط موکلان مردم بعنوان مرجع قانون گذاری و نظارت بر نحوه مصارف بودجه مملکت ؛ به پیشگاه ملت وظیفه نمایندگان مجلس است.
۹- اگر خواهان حداقل رفع بخشی از مشکلات معیشتی موجود، کمک به ایجاد اشتغال پایدار، امیدواری نسل جوان به آینده؛ مقابله با تحریم های ظالمانه آمریکا؛ اقتدار خانه ملت و افزایش اعتماد متقابل بین مردم و قوای کشور و به ویژه مجلس شورای اسلامی هستیم؛ باید در بررسی و تصویب بودجه کشور که به نوعی اندازه سفره ملت را تعیین خواهد نمود؛ دقیق و با شهامت برخورد شود.
۱۰- اگر مردم فریادهای حق طلبانه و شجاعانه نمایندگان در حذف ردیف های تحمیلی بر بودجه کشور را شاهد بودند؛ حتما سخنرانی ها و مصاحبه های ۲ سال گذشته در دفاع از اقشار آسیب پذیر و جوانان بیکار و….را نیز باور خواهند نمود. در غیر این صورت هر چه در این باب گفت شود؛ بسان آب در هاون کوبیدن است و افکار عمومی آن را نخواهد پذیرفت.
فراموش نکنیم یکی از رسالت های بزرگ مقامات و مسئولان اجرایی؛ قانون گذاری و قضایی اجرای عدالت و مخالفت با تبعیض است. تبعیضی که بارها مقام معظم رهبری مدظله العالی بر رفع آن تاکید کرده اند.پس این گوی و این میدان.
۸۰۶۶

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  آیین بزرگداشت 110 شهید شاخص کرمانشاه برگزار می شود
0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه