15:59:11 - یکشنبه 4 فوریه 2018
هدف از طرح مشاغل خانگی تبدیل بیکاران به بیکاران بدهکار نیست
هدف از طرح مشاغل خانگی تبدیل بیکاران به بیکاران بدهکار نیست
رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: هدف از اجرای طرح مشاغل خرد و خانگی این نیست که بیکاران را به بیکاران بدهکار تبدیل کنیم. به گزارش خبرنگار ایسنا، مهناز امامدادی در نشست “طرح الگو ملی توسعه مشاغل خانگی” که امروز (۱۵ بهمن) در سازمان جهاد

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: هدف از اجرای طرح مشاغل خرد و خانگی این نیست که بیکاران را به بیکاران بدهکار تبدیل کنیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا، مهناز امامدادی در نشست “طرح الگو ملی توسعه مشاغل خانگی” که امروز (۱۵ بهمن) در سازمان جهاد دانشگاهی کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به نرخ بالای بیکاری در کشور، توجه به مشاغل خرد و خانگی را ضروری دانست.

وی ادامه داد: با توجه به مسائل و مشکلاتی که پیش روی ایجاد اشتغال در کشور است، مشاغل خانگی ویژگی‌های بسیار خوبی دارند و با حداقل سرمایه قابل راه‌اندازی هستند.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه موضوع مشاغل خانگی از سال ۸۹ در کشور مطرح بود، افزود: در این مدت نواقص و مشکلاتی پیش روی این طرح بود که از مهمترین آنها می‌توان به شیوه صدور مجوز و بررسی طرح، توانمندسازی متقاضیان تسهیلات، اتصال به بازار و … اشاره کرد.

خبر جدید  توقیف ۲۵۲ دستگاه وسیله نقلیه متخلف در کرمانشاه 

امامدادی اظهار کرد: در طرح الگو ملی توسعه مشاغل خانگی تلاش شده به این نقایص توجه شود و خصوصا موضوع اتصال به بازار، استانداردسازی و ارتقا کمی و کیفی محصولات و همچنین توانمندسازی متقاضیان تسهیلات مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: این طرح دو ویژگی اساسی دارد، اول آنکه انعطاف پذیر است و می‌تواند با شرایط هر منطقه‌ای که قرار است مشاغل خانگی در آن ایجاد شود خود را وفق دهد. ویژگی دوم نیز کاهش وابستگی به تسهیلات است که در گذشته این وابستگی بسیار مشهود بود.

به گفته این مسئول، در این طرح شبکه سازی و توجه به پایداری مشاغل نیز بسیار مورد توجه است.

امامدادی از اهمیت توجه به شبکه سازی هم یاد کرد و افزود: نباید توقع داشت افرادی که در یک منطقه کوچک مشغول کار هستند به بازارهای اصلی دسترسی پیدا کنند و این مسئولیت بر عهده گروه‌های پشتیبان است که بازار را به خوبی بشناسند و بتوانند محصول یک شغل خرد را در زمان، مکان و با شیوه مناسب وارد بازار کنند.

خبر جدید  قاتل فراری در کنگاور کمتر از 10 ساعت، دستگیر شد

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی با بیان اینکه امروز شبکه سازی سهم زیادی از فعالیت‌های اشتغال خانگی را به خود اختصاص می‌دهد، یادآوری کرد: در گذشته فقط ۰٫۹ درصد از فعالیت‌های مشاغل خانگی مربوط به شبکه‌ها بود و اکنون این سهم به ۱۵ درصد رسیده است.

وی در ادامه بر لزوم نوآوری و بازنگری در رشته‌های سنتی و قدیمی مشاغل خانگی و خرد هم تاکید کرد و یادآور شد: این رشته‌ها بخشی از میراث معنوی ما هستند و قرار نیست آنها را کنار بگذاریم، اما باید در این رشته‌ها نوآوری داشته باشیم، در غیر اینصورت نمی‌توانیم به خوبی وارد بازار شویم.

امامدادی توجه به شیوه عرضه و بسته بندی کالاها را نیز برای ورود مناسب به بازار ضروری خواند.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی اظهار کرد: یکی از مهمترین نکاتی که در حوزه مشاغلی خانگی باید به آن توجه کنیم مشاغل مبتنی بر فناوری اطلاعات و ICT است که زمینه کار زیادی در این بخش داریم.

خبر جدید  داد بیکاری در ستادبازسازی/ ادامه تخریب اوقاف

وی در ادامه از اهمیت توانمندسازی افرادی که تسهیلات را دریافت می‌کنند هم یاد کرد و گفت: باید به افرادی تسهیلات بدهیم که صفر تا صد کار را بلد باشند، نه اینکه شکست بخورند.

امامدادی با بیان اینکه رقم پرداخت تسهیلات هم باید بر اساس نیاز واقعی صورت گیرد، تاکید کرد: در برخی موارد افراد توان بازپرداخت تسهیلات بالا را ندارند و ما هم بنا نداریم که بیکاران را به بیکاران بدهکار تبدیل کنیم.

وی در پایان با بیان اینکه قرار است ۱۰ درصد سهمیه اشتغال پایدار روستایی و عشایری هم به مشاغل خرد و خانگی اختصاص یابد، عنوان کرد: این تسهیلات ظرفیت خوبی است که نباید از آن غافل شد. 

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه