11:35:03 - یکشنبه 28 آوریل 2019
پرآبی بی‌سابقه منحصربه‌فردترین تالاب ایران؛ ۶۵ گونه جانوری در تالاب «هشیلان» کرمانشاه زندگی می‎کنند + تصاویر
پرآبی بی‌سابقه منحصربه‌فردترین تالاب ایران؛ ۶۵ گونه جانوری در تالاب «هشیلان» کرمانشاه زندگی می‎کنند + تصاویر
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کرمانشاه از زندگی ۶۵ گونه جانوری در تالاب هشیلان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه،هشیلان تالابی است که در روستای هشیلان در بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه قرار دارد و بهطور دقیقتراین تالاب هشیلان در مسیر جاده کرمانشاه به روانسر در ۲۶کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و در دهستان اللهیارخانی واقع شده و مساحت تقریبی آن ۶۵۰ هکتار است که در دشتی گسترده و اراضی پست دامنه کوهای خورین و ویس قرار دارد.

در این تالاب حدود ۱۱۰ جزیره کوچک و بزرگ شکل گرفته است و میانگین بارش سالانه در تالاب هشیلان ۴۵۱ میلیمتر است و در سراسر سال باد در جهات مختلف در این منطقه میوزد و بهعنوان یک اکوسیستم آبی همواره مورد توجه علاقهمندان به طبیعتگردی بوده است کهسطح تالاب دارای پوشش گیاهی با گلهای متنوع است و این تالاببهدلیل مأوا دادن بهپرندههای مهاجرجزو مناطق حفاظتشده است.

خبر جدید  امیر حیدری: نیروی زمینی ارتش در همه زمینه‌ها به خودکفایی رسید / اورهال بالگردهای هوانیروز با ‌‌قطعات تولید داخل‌

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کرمانشاهبا بیان اینکه ۱۱۰ جزیره کوچک و بزرگ تالاب هشیلان با بارشهای بارانجان تازه‎ای گرفته استاظهار داشت: آب تالاب هشیلان دو برابر سال گذشته شده است و بهعلت فراوانی آب در تالاب هشیلان، مقداری از خروجی آن باز شده و این نوید سال خوبی برای احیای تالاب هشیلان است.

حسین فلاحتی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه در تالاب هشیلان ۷۳ گونه آبزی، کنارآبزی و خشک‎زی وجود دارد، بیان کرد: براساس برآوردها ۶۵ گونه جانوری در تالاب هشیلان گذران زندگی می‎کنند.

وی با ابراز اینکه تالاب هشیلان از جزایر خشک و گودال‎های آب که درآمیخته با هم عرصه ۶۵۰هکتاری را بهوجود آورده است، اضافه کرد: دامداری و کشاورزی وابسته به آب هشیلان است، بهطوری که در مناطق اطراف هشیلان کشاورزی رونق زیادی گرفته است.

فلاحتی با اعلام اینکه پرآبی تالاب هشیلان در طول پنجاه سال گذشته بی‎سابقه بوده است، عنوان کرد: با توجه به بافت گیاهی و پوشش نیزار سطح تالابها و جزایر متعددی که در تالاب وجود دارد، همچون سیلبند طبیعی عمل کرده و نقش مهمی را در کنترل بارشهای بهاری در منطقه داشته است.

خبر جدید  فرمانده سپاه استان کرمانشاه: امر به معروف زمینه تحقق بیانیه گام دوم را فراهم می‌کند

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کرمانشاه با اشاره به اینکه تالاب هشیلان بهعلت ویژگی‎هایش در ایران و کشورهای منطقه منحصر به فرد است، ادامه داد: تالاب هشیلان یک تالاب الگویافته است که بر بستری از مواد آلی نارس که با گذشته زمان روی هم انباشته شده بهوجود آمده است.

وی با یادآوری اینکه این تالاب در ۱۰ سال گذشته با خشکسالی روبهرو بوده است، عنوان کرد: تابستان‎های گذشته برای آبزیان تالاب نگرانی‎هایی وجود داشت، اما امسال با بارندگی خوبی که باریده است، دیگر نگران نیستیم.

خبر جدید  هفتمین همایش سادات کرمانشاهى برگزار شد

فلاحتی تصریح کرد: هرچند در استان کرمانشاه حدود ۱۰۰ سراب و تالاب وجود دارد اما با توجه به اینکه حیات بسیاری از موجودات زنده این منطقه وابسته به این تالاب است و همچنین نقشی که تالاب در تغذیه سفره‏های زیرزمینی دارد پرآب شدن آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

انتهای پیام/ح*


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه