به گزارش خبرگزاری برنا در کرمانشاه و به نقل از روابط عمومی دانشگاه رازی، در این مراسم دکتر علیرضا معرفت رئیس دفتر و مشاور ارشد رئیس دانشگاه رازی ضمن خیرمقدم به دانشجویان غیرایرانی و با تشکر از مسئول دفتر همکاریهای بینالملل دانشگاه در برگزاری این مراسم، اظهار داشت: دانشجویان غیرایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه رازی اطمینان داشته باشند که همیشه مسائل و دغدغههای آنها مدنظر مسئولان دانشگاه بوده و هست.

ایشان در ادامه بیان داشت: یکی از اهداف و سیاست کلی در مورد دانشجویان خارجی این است که وقتی وارد کشور دیگری و جامعه دانشگاهی جدیدی میشوند باید با آن جامعه دانشگاهی جدید عجین شوند نه اینکه وقتی وارد یک دانشگاه جدید شدند کُلنی تشکیل دهند، تشکیل کُلنی سبب عدم تحقق اهداف دانشجویان خارجی و دانشگاه پذیرنده میشود.

دکتر معرفت با تاکید بر اینکه شرایط و ضوابط دانشگاه رازی برای دانشجویان بومی و غیرایرانی یکسان است، افزود: ما دانشجویان غیرایرانی را همانند دانشجویان ایرانی میدانیم و هر آییننامهها و ضوابط و شرایطی که برای دانشجوی بومی وجود دارد برای دانشجوی غیرایرانی نیز لحاظ شده است.

ایشان بر یادگیری زبان فارسی از سوی دانشجویان غیرایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه رازی، تاکید کرد و افزود: فراگیری زبان فارسی از سوی دانشجویان غیرایرانی یا قبل از ورود به کشور مورد نظر باید انجام شود و یا بعد از ورود با شرکت در دورهها و تمهیدات اندیشیده شده، متاسفانه هنوز دانشجویانی هستند که علیرغم گذراندن این دورهها و با اینکه به ماههای پایانی تحصیلات خود نزدیک میشوند اما هنوز در مسأله زبان مشکل دارند و لذا باید یادگیری زبان فارسی را جدی بگیرید.

مشاور ارشد رئیس دانشگاه رازی خطاب به دانشجویان غیرایرانی گفت: همه شما سفیرانی هستید که میتوانید مزیتها و ویژگیهای شاخص و برجسته دانشگاه رازی از جمله رتبه، موقعیت مکانی و همجواری با عراق، امکانات و تسهیل در عبور و مرور را به دانشگاهها، موسسات و مسئولان کشور خود منعکس کنید.

خبر جدید  چرا کرمانشاه مکانی برای برگزاری مراسم های خاص ندارد؟

ایشان با اشاره به دیگر امتیازات شاخص دانشگاه رازی بیان داشت: بر اساس رتبهبندی انجام شده، طی چند سال اخیر دانشگاه رازی همواره در بین دانشگاههای جامع کشور در داخل ایران، رتبه ۱۰ تا ۱۵ را به خود اختصاص داده است. همچنین بر اساس آخرین ردهبندی که کمتر از دو ماه پیش منتشر شد و پایگاه ISC برای اولین بار چند دانشگاه ایران را با دانشگاههای مطرح جهان مقایسه کرده، دانشگاه رازی از نظر جایگاه بین المللی، رتبه پنجم دانشگاههای جامع کشور را به خود اختصاص داد.

دکتر معرفت تاکید داشت: دانشگاه رازی پنجمین دانشگاه ایران در رتبه بینالمللی است و بدون شک بعد از چند دانشگاه مرکز، حتی از دانشگاه بوعلی همدان جلوتر هستیم که مایه بسی افتخار است.

این مقام مسئول با اشاره به امتیازات قابل توجه دانشگاه رازی، افزودند: شاخص H دانشگاه رازی تا یکسال پیش ۸۶ بود اما اکنون به ۸۹ رسیده و از نظر شاخصH رتبه هفتم را در دانشگاههای ایران داریم.

دکتر معرفت با تاکید بر اینکه کیفیت دانشگاه رازی رو به ارتقاء است و به هیچوجه نزول نخواهد یافت، افزود: دانشجویان غیرایرانی به سمت برقراری ارتباط با موسسات و دانشگاههای عراق، ایران، افغانستان و… بروند و مطمئناً دکتر زرافشانی با همکاری معاونتها تسهیلاتی را لحاظ مینماید.

مشاور ارشد رئیس دانشگاه با اشاره به راهاندازی دفتر امور کنسولی دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه رازی، گفت: در همین مدت کوتاه اخیر، چندین تفاهمنامه با کشورهای مختلف داشتیم از جمله تفاهمنامه با دانشگاه دمشق که روز گذشته انجام شد.

خبر جدید  بیمارستان پاوه باید تا آخر هفته جاری آماده بهره‌برداری شود

ایشان بر انجام تحقیقات و طرحهای علمی-پژوهشی مشترک میان دانشگاه رازی و دانشگاههای خارجی تاکید کرد و گفت: دانشگاه رازی دانشگاه پیشرو در کشوری است که با سرعت در حال توسعه است و انتظار میرود بیشترین سرمایهگذاری تمام دانشگاهها و کشورهای در حال توسعه، روی تحقیقات کاربردی باشد. در دیدار با رایزن علمی عراق و نمایندگان دانشگاههای مختلف نیز بر انجام کنفرانسها، تحقیقات، مجلات بینالمللی و طرحهای پژوهشی مشترک تاکید شد که باید از این فرصتها استفاده کرد.

در ادامه دکتر کیومرث زرافشانی مدیر دفتر همکاریهای بینالملل دانشگاه رازی اظهار داشت: یکی از مطالبات دانشجویان غیرایرانی این است که فرآیند أخذ شهریه در دانشگاه رازی برای آنها به ریال محاسبه شود نه به دلار، این مسأله در حال پیگیری است و تلاش خواهیم کرد تا از سال آینده، شهریه دانشجویان غیرایرانی به ریال محاسبه شود تا این دانشجویان، با کیفیت و با انگیزه بالا به ادامه تحصیل بپردازند.

او افزود: برگزاری اردو برای دانشجویان غیرایرانی یکی از وظایف دفتر همکاریهای بینالمل دانشگاه رازی است و در این راستا برگزاری دو اردو در ساتیاری و جزیره بسیار زیبای کیش برای دانشجویان غیرایرانی دانشگاه رازی طی روزهای آینده در دستور کار قرار دارد.

دکتر زرافشانی از راه اندازی دفتر نمایندگی کنسولگری غرب کشور در دانشگاه رازی خبر داد و بیان کرد: از این پس دانشجویان غیرایرانی برای انجام کارهای اقامت، ورود، خروج، تمدید، امور کنسولی و… نیازی به مراجعه به تهران ندارند و تمامی این موارد در دانشگاه رازی انجام خواهد شد. این مرکز هماکنون در حال آمادهسازی است و بعد از ماه مبارک رمضان، با حضور هیأتی از تهران افتتاح خواهد شد.

خبر جدید  آغاز اردوی تیم ملی ووشو بانوان از 22 شهریور ماه در کرمانشاه

او در ادامه با اشاره به تولد ۲۰ نوزاد غیرایرانی طی مدت فعالیت دفتر همکاری های بین الملل دانشگاه رازی گفت: رایزنیهایی برای راهاندازی مدارس جهت تحصیل فرزندان دانشجویان غیرایرانی در استان کرمانشاه در حال انجام است.

دکتر زرافشانی بیان کرد: بهزودی به دعوت رایزن فرهنگی دفتر همکاریهای بینالملل، جلسهای در تهران خواهیم داشت و دو هدف کلی را دنبال خواهیم کرد، بر این اساس بحث بورسیهها را پیگیری میکنیم تا حداکثر بهره را از دانشجویان غیرایرانی شاغل در عراق و گرمیان ببریم. همچنین بحث " ابتعاث" را با جدیت پیگیری خواهیم کرد تا نام دانشگاه رازی در لیست وزارت علوم عراق اضافه شود.

او از فعالیت " سامانه سجاد" خبر داد و گفت: از روز شنبه هفتم اردیبهشت، تمام کارهای اداری و درخواستهای کنسولی دانشجویان غیرایرانی از طریق این سامانه انجام میشود و نیازی به مراجعه حضوری به دفتر نیست.

دکتر زرافشانی با اشاره به تحصیل بیش از ۱۲۵ دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه رازی، گفت: زبان فارسی زبان دوم دانشجویان غیرایرانی در این دانشگاه است و کلاسهای آموزش زبان فارسی برای این دانشجویان در حال برگزاری است که باید به آن توجه کنند ضمن اینکه حضور در کلاسهای آکادمیک را نیز باید جدی بگیرند.

در ادامه سجاد جمال الدین به نمایندگی از دانشجویان غیرایرانی، به بیان مطالبات و درخواستها و مشکلات دانشجویان غیرایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه رازی پرداخت.

در ادامه دکتر علی سلیمی معاون آموزشی دانشگاه رازی، دکتر سالمیان مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه و آقای زمانی مسئول امور خوابگاههای دانشگاه به ارائه توضیحات لازم و پاسخ به مطالبات دانشجویان غیرایرانی پرداختند.