12:55:33 - دوشنبه 31 دسامبر 2018
قصرشیرین – ایرنا – رییس اداره میراث فرهنگی گیلانغرب ، از اولین فصل عملیات کاوش آتشکده «خالوخالو» یکی از آثار باستانی دوره ساسانیان در این شهرستان خبر داد.

سیروس ادیب روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این آتشکده در جبهه شمال غربی شهر گیلانغرب و در فاصله ۸۰۰ متری از شهر و در داخل حریم زمین های کشاورزی در روستای بینه گرد (خالو خالو) واقع شده است.
وی اظهار داشت: آتشکده خالوخالو در مجموعه‌ای به وسعت ۲۰ هکتار که محل استقرار انسان‌ها از دوره اشکانی تا اسلامی بوده واقع شده که با پایان یافتن حکومت ساسانیان و برپایی حکومت اسلامی در ایران، این آتشکده نیز به مانند برخی دیگر از آتشکده‌های کشور تغییر کاربری پیدا کرد و گویا در دوره سلجوقیان به محلی برای برپایی مراسم های مذهبی تبدیل شد.
رییس میراث فرهنگی گیلانغرب عنوان کرد: برای اولین فصل کاوش این اثر تاریخی ۷۰ میلیون تومان اعتبار تخصیص یافته که با صدور مجوز کار کاوش آن برای تعیین حریم و عرصه شروع می شود.
وی با بیان اینکه تنها چهار پایه تاق‌های این بنای تاریخی سالم مانده و حدود ۲ متر از ارتقاع بنا در زیر خاک مدفون است ،ادامه داد: مردم محلی پس از وقوع انقلاب نیز به واسطه پیشینه این مکان در برگزاری مراسم مذهبی در فضای داخل چهارپایه ، یک تاق گنبدی ساختند که در زمان جنگ تحمیلی، این گنبد فرو ریخت و اکنون بقایای آن وجود دارد.
وی افزود: تاکنون هیچ کاوشی در این آتشکده صورت نگرفته و تمام اطلاعاتی که از آن به دست آورده ایم، حاصل بررسی‌های مختلف و براساس گمانه زنی بوده است.
علاوه بر آتشکده خالوخالو، دیگر آتشکده مهم گیلانغرب ، آتشکده «سراب مورت» است که در جوار کاخ اربابی ساخته شده و از طریق پلی تاریخی به هم وصل شده اند که در طول زمان این پل از بین رفته است.
در سال های گذشته کاوش‌های باستان شناسی در کاخ اربابی و آتشکده سراب مورت انجام گرفته که منجربه نتایج و کسب آثاری از دوره اشکانی در این ۲ بنا شده است.
آتشکده تپه «خورشید موالی» از دیگر آتشکده‌های مهم دشت گیلانغرب است که تاکنون روی آن کاوشی انجام نگرفته است و آتشکده «قلا»، «چیا ولگه» و«قدمگاه عباس» یا «چهارقوله» به عنوان دیگر آتشکده‌های مهم در گیلانغرب هستند.
در شهرستان گیلانغرب ۴۰۶ اثر تاریخی ثبت ملی شده است.
قدیمی ترین شی تاریخی کشف شده تاکنون در ایران، یک تبر سنگی با قدمت ۱۲۵هزار سال پیش از میلاد مسیح است که این اثر تاریخی در گیلانغرب کشف شد و اکنون در موزه ملی کشور نگهداری می شود.
گیلانغرب با بیش از ۷۲ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه واقع شده است.
۳۰۱۲/۸۰۶۶

خبر جدید  67 طرح عمرانی و تولیدی در دهه فجر امسال افتتاح می شود


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه