17:36:37 - دوشنبه 26 فوریه 2018
۵۲ درصد صاحبان عطاری‌های کرمانشاه “سیکل” هم ندارند
۵۲ درصد صاحبان عطاری‌های کرمانشاه “سیکل” هم ندارند
رئیس اداره نظارت بر فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از کشف بیش از سه میلیون قلم کالای سلامت محور ناسالم و قاچاق درکرمانشاه از ابتدای امسال تاکنون خبر داد. ‌به گزارش‌ ایسنا‌، دکتر کیومرث رحیمی در نشست خبری که امروز (۷ اسفند) برگزار شد، گفت: از ابتدای امسال سه میلیون و

رئیس اداره نظارت بر فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از کشف بیش از سه میلیون قلم کالای سلامت محور ناسالم و قاچاق درکرمانشاه از ابتدای امسال تاکنون خبر داد.

‌به گزارش‌ ایسنا‌، دکتر کیومرث رحیمی در نشست خبری که امروز (۷ اسفند) برگزار شد، گفت: از ابتدای امسال سه میلیون و ۷۵ هزار قلم انواع کالای سلامت محور قاچاق در کرمانشاه کشف شده که ارزش آن ۲۰ میلیارد ریال است.

وی اظهار کرد: این تعداد کالا در قالب ۱۴۰۰ مورد بازرسی کشف شده است.

رئیس اداره بازرسی و مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه از موارد کشف شده‌ای از جمله قرص سم برنج و … یاد کرد و افزود: حتی موردی از کشف قرص “سیانور” در بازار اسلامی داشتیم که باندی هم در این زمینه کشف شد و موضوع را نیز با اطلاعات در میان گذاشتیم.

۵۲ درصد عطاری‌ها سیکل هم ندارند

رحیمی در ادامه  از معضل عطاری‌های غیرمجاز یاد کرد و گفت: در کنار عطاری‌هایی که به خوبی به مردم ارائه خدمات می‌کنند، تعدادی عطاری متخلف و فاقد مجوز هم داریم که مشکلاتی از جمله عرضه داروهای روان گردان و مخدر را ایجاد می‌کنند.

خبر جدید  امحاء ۲۳ تن فرواده خام دامی ناسالم

به گفته این مسئول، ۶۰ درصد بازرسی‌هایی که از عطاری‌ها صورت می‌گیرد منجر به کشف کالای قاچاق، روان گردان و مخدر شده است.

وی ادامه داد: عمده تخلف مربوط به عطاری‌های غیرمجاز است که حدود ۵۰ درصد عطاری‌های کرمانشاه را تشکیل می‌دهند.

رئیس اداره بازرسی و مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه اینکه بسیاری از افرادی که در عطاری کار می‌کنند سواد کافی ندارند، افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد ۵۲ درصد افرادی که عطاری‌ دارند دارای مدرک زیر سیکل و ابتدایی هستند و حتی موردی از درخواست صدور مجوز برای عطاری داشتیم که فرد سواد نداشته است.

رحیمی خاطرنشان کرد: این در حالی است که عرضه گیاهان دارویی نیازمند داشتن اطلاعات در خصوص دوز گیاه، زمان مصرف، شیوه نگهداری و … است.

خبر جدید  رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استانداری و ادارات تابعه منصوب شد

وی از طرح ساماندهی عطاری‌ها و برخورد جدی با عطاری‌های بدون مجوز هم خبر داد و به آنها هشدار داد از بازی خطرناکی که با سلامت مردم می‌کنند دست بکشند.

برخی آرایشگاه‌های زنانه وارد پروسه‌های خطرناک می‌شوند

رئیس اداره نظارت بر فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه درباره آرایشگاه‌های زنانه نیز یادآور شد: متاسفانه ۴۰ درصد از آرایشگاه‌ها فاقد مجوز هستند و امکان هیچ نظارتی بر فعالیت آنها وجود ندارد.

وی عنوان کرد: بسیاری از این آرایشگاه‌ها حتی شرایط اولیه راه‌اندازی آرایشگاه را ندارند، اما در امور پزشکی دخالت کرده و گاهی وارد پروسه‌های خطرناک می‌شوند.

رحیمی با اشاره به شکایات متعددی که از آرایشگاه‌های زنانه می‌شود، بیان کرد: ۴۵ درصد از بازرسی‌هایی که از آرایشگاه‌های زنانه داریم منجر به کشف کالاهای سلامت محور قاچاق و یا دارو شده است.

۱۰ درصد باشگاه‌های ورزشی مجوز ندارند

رئیس اداره بازرسی و مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه اشاره‌ای هم به وضعیت باشگاه‌های ورزشی داشت و با بیان اینکه برخی از این باشگاه ها اقدام به عرضه مکمل‌های ورزشی و برخی داروها می‌کنند، گفت: این در حالی است که عرضه مکمل‌ها فقط باید از طریق شبکه رسمی توزیع یعنی داروخانه‌ها صورت گیرد.

خبر جدید  طرح نشاط معنوی در ۱۲ بقعه شاخص کرمانشاه برگزار می شود

به گفته این مسئول، گاهی در برخی از این مراکز تجویز دارو و پودر مکمل نیز صورت می‌گیرد و چون جوانان مخاطب آنها هستند سلامت این قشر به شدت تهدید می‌شود.

رحیمی اظهار کرد: ۱۰ درصد باشگاه‌های ورزشی فاقد مجوز هستند و ۱۵ درصد بازرسی از این مراکز منجر به کشف کالاهای قاچاق می‌شود.

وی در پایان از ارائه آموزش به مردم به منظور استفاده از کالاهای سالم هم یاد کرد که در این راستا چند مستند در زمینه مصرف گیاهان دارویی، طب سنتی، دارو و مواد مخدر، بوفه مدارس و … تهیه شده است.
 

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه