14:51:58 - شنبه 3 مارس 2018
۶۰ هزار هکتار از جنگل‌های کرمانشاه آلوده به آفت لورانتوس است
۶۰ هزار هکتار از جنگل‌های کرمانشاه آلوده به آفت لورانتوس است
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با اشاره به ضرورت حراست و حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی، گفت: همه باید نسبت به منابع طبیعی حساس و مطالبه‌گر شوند. به گزارش خبرنگار ایسنا، مراد شیخ‌ویسی در نشست خبری تشریح برنامه های هفته منابع طبیعی با بیان اینکه تغییر اقلیم صورت گرفته در کره زمین اولین

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با اشاره به ضرورت حراست و حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی، گفت: همه باید نسبت به منابع طبیعی حساس و مطالبه‌گر شوند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، مراد شیخ‌ویسی در نشست خبری تشریح برنامه های هفته منابع طبیعی با بیان اینکه تغییر اقلیم صورت گرفته در کره زمین اولین تاثیر خود را روی کشور ما گذاشته، اظهار کرد: این تغییرات زودتر و بیشتر از دیگر نقاط دنیا در کشور ما آشکار شده است.

وی افزود: کاهش میزان بارندگی‌ها، افزایش میزان بارندگی‌های تند، کاهش بارش برف و افزایش دمای هوا از نمودهای تغییر اقلیم در کشور ما است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با اشاره به وابسته بودن حیات انسان ها به پوشش جنگلی، بر ضرورت حفاظت و حراست از جنگل ها و عرصه های منابع طبیعی در پی تغییر اقلیم رخ داده تاکید کرد.

شیخ ویسی با بیان اینکه اگر هیچ جنگلی نداشته باشیم انسان ها تنها سه دقیقه زنده خواهد ماند، اظهار کرد: برای حراست و حفاظت از عرصه های منابع طبیعی همه باید نسبت به منابع طبیعی حساس و مطالبه گر شوند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با بیان اینکه فرآیند ترسیب کربن و تبدیل دی اکسید کربن به اکسیژن فقط توسط جنگل ها انجام می‌شود، اضافه کرد: برای برون رفت از معضل گرم شدن هوا تنها راهکار عملیاتی حفظ و توسعه جنگل ها است.

وی با بیان اینکه توسعه حفاظت مشارکتی را در برنامه استان داریم، گفت: در این راستا امسال ۴۰۰ هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی استان برای حفاظت به خود مردم واگذار شده است.

خبر جدید  پرونده مسکن مهر استان کرمانشاه تا پایان امسال بسته می‌شود

شیخ ویسی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت تشکل های مردم نهاد می تواند توان استان را در حفاظت و حراست از عرصه های منابع طبیعی بالا ببرد، بر ضرورت توسعه این تشکل ها تاکید کرد.
 
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با اشاره به در حال تشکیل بودن صندوق توسعه منابع طبیعی در استان کرمانشاه افزود: تا به حال ۱۲ هزار بهره بردار از ۶۰ هزار بهره بردار استان به عضویت این صندوق در آمده  و۶۰۰ میلیون تومان هم سهم آورده داشته اند و منتظر سرمایه گذاری ۴۹۰ میلیون تومانی دولت برای تشکیل صندوق هستند.

کشت گیاهان دارویی توسعه می یابد
 
شیخ ویسی با اشاره به اینکه تاکنون روی توسعه گیاهان دارویی خیلی کار نشده، توسعه گیاهان دارویی را در برنامه استان دانست.

وی با تاکید بر اینکه باید توسعه گیاهان دارویی را جدی بگیریم، افزود: سرمایه گذاری روی گیاهان دارویی می تواند درآمدزایی زیادی برای استان کرمانشاه به همراه داشته باشد که این مهم با توجه به آمار بالای بیکاری در این استان حائز اهمیت است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه یادآوری کرد: قرار است سالانه پنج هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی استان کرمانشاه زیر کشت گیاهان دارویی برود که این مهم در صورت تخصیص اعتبار اجرایی خواهد شد.

شیخ ویسی افزود: امسال تاکنون ۲۵۰۰ هکتار گیاهان دارویی در منابع طبیعی استان کشت شده است.

وی میزان مصرف گیاهان دارویی در کشور را سالانه  ۲۵ گرم به ازای هر نفر عنوان کرد و افزود: این میزان در کشوری مثل آمریکا ۲۵۰۰ گرم در سال است.

خبر جدید  انبار شدن حدود ۲ هزار خودرو در کارخانه خودروسازی صحنه؟!+فیلم

وی با اشاره به وجود هشت کارخانه فرآوری گیاهان دارویی در استان کرمانشاه افزود: برای صادرات داروهای گیاهی هیچ مشکلی نداریم.

اجرای جنگل کاری اقتصادی در سطح ۸۰۰۰ هکتار از عرصه های منابع طبیعی

شیخ ویسی با اشاره به در برنامه بودن جنگل کاری اقتصادی در استان کرمانشاه افزود: تاکنون جنگل کاری اقتصادی شامل جنگل های بنه، زالزالک، گلابی وحشی و… در سطح هشت هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی استان کرمانشاه اجرایی شده است.

وی در ادامه با اشاره به افت تولید نهال در سال جاری در مقایسه با سال گذشته به دلیل کمبود اعتبارات اظهار کرد: برای سال آینده برنامه ریزی خیلی خوبی برای تولید نهال کرده ایم.

شیخ ویسی با بیان اینکه ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی استان شرایط رویشی اکالیپتوس را دارند اضافه کرد: برای سال آینده حداقل ۱۵۰ هزار اصله نهال اکالیپتوس  در استان تولید خواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با اشاره تولید نهال اکالیپتوس در اردیبهشت ماه افزود: نهال ها در پاییز قابل کاشت خواهند بود.

شیخ ویسی توسعه کشت اکالیپتوس  را در راستای بالا بردن سطح تولید گونه های مثمر به ویژه در مناطق گرمسیری استان مثل قصرشیرین و توسعه صنعت نئوپان مهم ارزیابی کرد.

بیش از ۶۰ هزار هکتار از جنگل‌های استان آلوده به آفت لورانتوس است
 
وی با اشاره به اینکه امسال مبارزه با آفت لورانتوس در سطح حدود هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی استان کرمانشاه اجرایی شده، افزود: پیش بینی ها حاکی از این است که بیش از ۶۰ هزار هکتار از مجموع ۵۲۷هزار هکتار جنگل استان آلوده به آفت لورانتوس باشد.

خبر جدید  میگوی سرخ کرده در مناطق زلزله‌زده با سس برای اتاق همسر آقای خاص!

شیخ ویسی با اشاره به ضرورت توسعه برنامه های آبخیزداری اظهار کرد: توسعه برنامه های آبخیزداری باید در اولویت استان باشند.

تهیه طرح جامع پیشگیری و اطفای حریق، ارتقای پوشش ۱۰۰ درصدی حفاظت از جنگل ها با مشارکت جوامع محلی، مقابله با ریزگردها، احیای رویشگاه‌های مرتعی و توسعه گیاهان دارویی از اولویت های برنامه ششم توسعه در کشور و استان کرمانشاه هستند که شیخ ویسی به آنها اشاره کرد.

برگزاری مراسم نمادین روز درختکاری در دانشگاه رازی کرمانشاه

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه در ادامه شعار امسال هفته منابع طبیعی را «منابع طبیعی؛ با مردم، برای مردم» عنوان کرد و افزود: مراسم نمادین روز درختکاری ساعت ۹ صبح روز ۱۵ اسفند در محوطه دانشکده ادبیات دانشگاه رازی کرمانشاه و با حضور مسئولین استان برگزار خواهد شد و غرس نهال را در سطح حدود ۱۵ هکتار خواهیم داشت.

شیخ ویسی از برنامه ریزی برای ایجاد یک باغ گیاهشناسی در دانشگاه رازی برای دسترسی دانشجویان و پژوهشگران به گونه های جنگلی قابل رویش در استان خبر داد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه تقدیر از  قضات و دانش آموزان فعال در حوزه منابع طبیعی ، اختصاص سخنرانی پیش از خطبه های  نماز جمعه تمام شهرستانهای استان به موضوعات منابع طبیعی و توزیع رایگان نهال، توزیع و غرس نهال در استان، برنامه نمادین غرس نهال در پادگان ها و اماکن نظامی، غرس حدود هزار اصله نهال در محدوده راه آهن و… را از دیگر برنامه های استان کرمانشاه در هفته منابع طبیعی عنوان کرد.

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه