13:27:08 - دوشنبه 24 دسامبر 2018
۶۰۹ میلیون دلار کالا از مرزهای قصرشیرین به عراق صادر شد
۶۰۹ میلیون دلار کالا از مرزهای قصرشیرین به عراق صادر شد
قصرشیرین – ایرنا – معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار قصرشیرین گفت: طی ۹ ماه سپری شده از سال جاری، ۶۰۹ میلیون دلار کالا از مرزهای پرویزخان و خسروی این شهرستان به عراق صادر شد.

حشمت الله رضایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، وزن کالاهای صادر شده در این مدت را یک میلیون و ۳۷۷ هزار تن اعلام و عمده کالاهای صادر شده از مرزهای پرویزخان و خسروی به عراق را شامل سیمان خاکستری، کیک و بیسکویت ، کولر آبی ، هندوانه ، لبنیات ، لوازم ساختمانی و میوه و تره بار ذکر کرد.
وی اظهار داشت: از مجموع کالاهای صادر شده ، ۱۵۲ میلیون دلار به ارزش وزنی ۴۸۱ هزار تن از مرز رسمی خسروی و ۴۵۷ میلیون دلار کالا به ارزش وزنی ۸۹۶ هزار تن از مرز رسمی پرویزخان به اقلیم کردستان عراق صادر شد.
معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار قصرشیرین اضافه کرد که این میزان کالا در مجموع با استفاده از ۸۸ هزار و ۶۳۸ دستگاه کامیون حمل شده است
رضایی، همچنین میزان واردات کالا از مرز رسمی پرویزخان را طی ۹ سپری شده از امسال پنج میلیون و ۲۰۲ هزار دلار کالا به ارزش وزنی ۶ هزار و ۸۱۰ تن اعلام کرد.
این مسئول همچنین ترانزیت خارجی مربوط به ۹ ماه گذشته را از مرز رسمی پرویزخان یک میلیون و ۳۶۰ هزار تن به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار بیان کرد که با استفاده از ۴۹ هزار و ۲۴۵ دستگاه کامیون حمل شده است.
مرز پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی در سال ۸۶ تاسیس و راه اندازی شد که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد.
هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می شود.
نزدیکی فرهنگ ۲ منطقه مرزی استان کرمانشاه و سلیمانیه عراق به دلیل همزبان بودن از مهمترین عوامل رونق اقتصادی و تجاری این بازارچه مرزی است.
پرویزخان اکنون یکی از مرزهای راهبردی و مهم کشورمان است که ۵۴ درصد صادرات غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص داده و نقش کلیدی و حیاتی در جذب بازار این کشور همسایه دارد.
مرز پرویزخان که در مسیر راه ابریشم قرار دارد، نزدیکترین راه ارتباطی از طریق عراق و سوریه به طول ۹۰۰ کیلومتر به کشورهای اروپایی است و در زمان کنونی که کشور عراق در زمینه زیرساخت ها و اقتصاد وضعیت خوبی ندارد بهترین مسیر برای سرمایه گذاری در این کشور و کردستان عراق است.
شهرستان مرزی قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می شود.
روزانه ۸۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ دستگاه کامیون کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان به اقلیم کردستان عراق و همچنین ۵۰۰ دستگاه کامیون کالا از طریق مرز رسمی خسروی به حوزه حکومت مرکزی عراق (بخش مرکزی) صادر می شود.
همچنین روزانه به طور میانگین ۶۰۰ دستگاه تانکر سوخت رسان عراقی و ایرانی از مبدا اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان به مقصد بنادر جنوبی کشورمان، وارد خاک جمهوری اسلامی ایران می شود.
۳۰۱۲/۸۰۶۶

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  باران بخش های وسیعی از کرمانشاه را در بر می گیرد
0/5 (0 نقد و بررسی)
بانک پاسارگاد
اخبار ویژه